Kimseyi Suçlama, Suçlanacak Biri Varsa O Da Sensin. Sonuçta O Sana Küçük Bir Umut Verdi, Sen İse Ona Her Şeyini Verdin” Sözünün Cemal Süreya’ya Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Bugün, edebiyatımıza düzyazıları ve çevirileriyle de katkı sağlamakla beraber daha ziyade şair kimliğiyle nam salmış olan Cemal Süreya’yı (1931-1990) ve şahsına atfedilen “Kimseyi suçlama, suçlanacak biri varsa o da sensin. Sonuçta o sana küçük bir umut verdi, sen ise ona her şeyini verdin.” sözünü ele alacağız.

Söz, muhtelif sanal platformlarında Cemal Süreya imzasıyla paylaşılıyor.

Birkaçına göz atalım:

 

 

 

https://portakalyokusu.tumblr.com/post/19727882019/kimseyi-su%C3%A7lama-su%C3%A7lanacak-biri-varsa-o-da

 

https://www.facebook.com/edebiakim/posts/1468529793320829/

 

 

İddianın görsel materyale dönüştürülmüş biçimine dair örneklerse şu şekilde:

 

kimseyi suçlama suçlanacak biri varsa o da sensin

 

kimseyi suçlama suçlanacak biri varsa o da sensin

 

Daha çok Twitter’da popüler olan mezkur söz, altında Cemal Süreya imzası olunca bir hayli etkileşim almış görünüyor:

 

 

İddianın sanal platformlardaki ilk izine 2010 tarihli bir blog yazısında rastlıyoruz. Aforizmavari sözlerin alt alta sıralandığı yazıda, ifade Cemal Süreya’ya atfediliyor ancak paylaşım, adeta Cemal Süreya’ya atfedildiği halde ona ait “olmayan” sözlerin bir derlemesi gibi.

Sözün ne denli yaygınlaştığını araştırırken tesadüf ettiğimiz bir başka trajikomik hadise; içinde incelemeye konu olan sözün de yer aldığı “uydurma” Cemal Süreya sözlerinden oluşan derlemeyi “Cemal Süreya Severlere Dev Hizmet!” başlığıyla sunan haber yazısı ve Vatan gazetesinden aynı başlığın bir başka örneği.

Şairin, kendisine ait olmayan sözlerle anılmasının ne tür bir hizmet olduğuna dair yorumu okurlarımıza bırakalım.

Hemen her incelememizde, hatalı iddialardan örnekler sunarken rastladığımız Şiir Sokakta, Gaf Ebesi, Kitap Cümleleri isimli hesaplar burada da karşımıza çıkarak yine şaşırtmıyor:

 

 

Şairler ve yazarlar adına sosyal medyada açılan hesaplardan ve bu hesapların ekseriyetle “sahte söz”ler paylaştığından, hatta bilgi kirliliğinin yayılması konusunda önemli pay sahibi olduklarından daha evvel bahsetmiştik. Şairin ismi ve fotoğrafıyla oluşturdukları profil ile paylaşımın kaynağına dair bir güven zemini oluştursalar da bunun yanıltıcı olması, sözünü ettiğimiz bir diğer konuydu.

Burada da Cemal Süreya’nın adını ve fotoğrafını kullanan hesapların, şaire ait olmayan “söz”ler paylaştığına şahit oluyoruz:

 

https://www.facebook.com/SoCemal/posts/383619378325151/

 

Bu tür sosyal medya hesapları varlığını, “şaire saygı göstermek, şairin anısını yaşatmak” gibi motivasyonlarla açıklasa da mezkur profillerin söz konusu isme gereken saygıyı göstermediğini, kaynaksız ve doğruluk payı bulunmayan paylaşımlardan çıkarmak mümkün. Aynı özensizliği paylaştığımız profillerde de görüyoruz.

Dikkatli/ bilinçli okurlar göz attıkları takdirde kolaylıkla fark edeceklerdir ancak bahsi geçen bu hesaplardaki paylaşımların-birkaç istisna dışında- neredeyse hiçbirinin şairle bir bağlantısı bulunmadığını vurgulamış olalım.

Sanal mecradaki iddialar “Kimseyi suçlama, suçlanacak biri varsa o da sensin. Sonuçta o sana küçük bir umut verdi, sen ise ona her şeyini verdin.” sözünün sahibi olarak Cemal Süreya’ya işaret etse de şairin böyle bir sözü bulunmuyor.

Cemal Süreya’nın bütün şiirlerinin derlendiği “Sevda Sözleri” isimli yapıtı taradık ancak ifadeye dair herhangi bir iz bulamadık.

Herhangi bir şiirselliği bulunmayan ve ahenk, estetik gibi şiirin esas unsurlardan münezzeh bir yapıda olduğu görülen ifade, şairin kaleminden çıkmayacak denli düz anlatımıyla dikkat çekiyor.

Bir dizeden ziyade üst perdeden verilmiş bir tavsiyeyi andıran sözün kime ait olduğu henüz tespit edilebilmiş değil.

 

cemal süreya

 

Kimseyi Suçlama, Suçlanacak Biri Varsa O Da Sensin. Sonuçta O Sana Küçük Bir Umut Verdi, Sen İse Ona Her Şeyini Verdin” Sözünü Cemal Süreya’ya Ait Zanneden Yazarlar

 

Yorumunuzu yazınız...