Videonun Kadıköy Belediyesi’nin 9 Eylül Günü İzmir’in Yunan İşgalinden Kurtuluşunu Yunan Geleneksel Dansı Sirtaki Oynayarak Kutladığını Gösterdiği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Bugün 9 Eylül. 15 Mayıs 1919’da Yunan güçleri tarafından işgal edilen İzmir’in Büyük Taarruz’un ardından 9 Eylül 1922 günü Türk ordusu tarafından kurtarılışının yıl dönümü.

 

Son yıllarda İzmir’in Yunan işgalinden kurtarılışının yıl dönümlerinde mavi-beyaz renkli kıyafet giyen bir grubun Yunanistan’ın millî dansı Sirtaki oynarken görüntülendiği videonun 9 Eylül kutlamasına ait olduğu iddiasıyla sunulduğuna şahit oluyoruz.

 

Söz konusu görüntü:

 

 

Video ile ilgili bahsi geçen hatalı aktarım bu yıl da es geçilmedi…

 

Kumandan (@KumandanRte): “Tamam anladık İzmir’in Yunan işgalinden kurtuluşunu kutluyorsun! Neyle !? Sirtaki’ yle… efendim!…anlamadım Sirtaki mi !? Yani Yunanlıların milli folklor oyunu! Lan sövmiyecem, sövmiyecem de! O üstünüzde ki mavi beyaz pantalon ve tişört yunan bayrağının rengi değil mi!?”

 

izmirin-kurtulusunu-yunan-dansiyla-kutlayan-iddiasi

 

Şevki Karabekiroğlu (@karabekiroglu_s): “Arapların bizi arkadan vurup vurmadığı tartışmalı ama Yunanlıların her yönden vurduğu kesin Bu resimde Kadıköy Belediyesi’nin Yunan işgalinden kurtuluş törenindeki gösterisi görülüyor Yunan müziği eşliğinde Yunan renkleri ile Yunan oyunu Aralarında Olimpos kardeşliği var Araplar Müslüman olmasa onları da severlerdi.”

 

Görüntü geçtiğimiz yıllarda da İzmir’in kurtuluşunun Yunan danslarıyla kutlandığı anı yansıttığı iddiasıyla kullanıldı.

 

Oghuz_Khan_ (@Oghuz_Khan_): “Görüntüler dün Kadıköy’den.. Yunan halk dansları topluluğu,sirtaki oynayarak İzmir’i Türklerden kurtardıkları günü kutluyor.”

 

Abdurrahman Dilipak: “Yarın 12 Eylül, her darbeden sonra kurulan hükümetlerin çoğunluğu masonlardan oluşur ve her darbe Laikliği koruma adına Atatürkçüler (!?) tarafından yapılır. Hani Mustafa Kemal Mason localarını kapatmıştı. Bu ne Pehriz, bu ne lahana turşusu.”

 

 

İddiayı aktaranların bir kısmı görüntünün gerçek bağlamının anlaşılmasıyla düzeltme geçti.

 

sevda turkusev ‏(@sevdaturkusev):

 

“İzmir’in Yunan işgalinden kurtuşunun yıl dönümünü Yunan halk dansıyla kutlayacak kadar şuursuzlar. Sorsan bunların hepsi Atatürkçü! Vallahi billahi millet kafayı yemiş ha!”

 

“Arkadaşlar bu video İzmir’in kurtuluşundan değil sağlık çalışanları şenliğindenmiş. Düzeltmemizi yapalım, böyle şeylere çok dikkat ederim fakat bazen yoğunluktan olabiliyor. Kim paylaşmışsa onlarda düzeltmesini yapsın lütfen. Doğru neyse o, gereğini de yaparız. “

 

 

Beyaz pantolon ve lacivert tişörtle sirtaki oynayan kişilerin görüldüğü video ne güncel ne de İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun kutlanışına ait.

Videoda Kadıköy’de sirtaki oynandığının görüldüğü doğru; ancak, görüntü güncel değil ve İzmir’in Yunan işgalinden kurtarılışıyla ilgili değil.

Görüntü Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Kadıköy Belediyesi ve Kent Konseyi tarafından 8 Nisan 2018 günü Kadıköy Özgürlük Parkı’nda düzenlenen Sağlık Şenliği adlı etkinlikten.

Küresel sağlık bilincini artırmak amacıyla 7 Nisan’da kutlanan Dünya Sağlık günü kapsamında 8 Nisan 2018 tarihinde Kadıköy’de düzenlenen Halk Sağlığı Şenliğinde sirtaki oynayan kişilerin Birol Süren Kallista Sirtaki ve Ege Dansları Grubu’ndan olduğu anlaşılıyor.

Video dikkatle izlendiği afişlerde II. Kadıköy Sağlık Şenliği ibaresinin, dans eden ekibin kıyafetlerinde Sirtaki ve Ege dansları grubu olan “Kallista Birol Süren” yazısı görülebiliyor.

Aynı ekibin 2017 yılında Silivri’deki dans performansından görüntüler Birol Süren Kallista Kanal TV adlı Youtube kanalına yüklenmiş.

 

 

Birol Güven’in Instagram hesabında da Kadıköy’deki 8 Nisan 2018 tarihli etkinlikten fotoğraf yer alıyor.

 


Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı bahsi geçen video hakkında yaptığı açıklamada etkinliğin Yunan İşgalinden kurtuluş kutlaması olmadığını, halk sağlığı şenliğinde dans edenlerin giydiği kıyafetlerin mavi beyaz renginin Yunan bayrağına değil belediyenin mavi-beyaz-siyah renklerine atfen seçildiğini şu sözlerle ifade etti:

“Bu video 2017 yılında, Kent Konseyi tarafından düzenlenen Sağlık Şenliği etkinliklerine ait. Bizim dönemimize ait değil demek bile bize zûl geliyor. Kaldı ki renklerden niyet okumak da büyük bir art niyet göstergesi. İktidarın Toplumu kutuplaştırma projesinin, sosyal medya kırıntıları görev başında. Kadıköy, Bütün renkleriyle güzel. Kaldı ki bizim belediyemizin renkleri de mavi-beyaz-siyah. Oldu olacak onu da paylaşıp yalanlar uydursunlar. Bu kadar yalana da pes doğrusu.”

 

Kadıköy’de sirtaki oynayan kitlenin görüntülendiği video 2018 yılında basın organlarına ve sosyal medya platformlarına yansıdı.

 

Örneğin Barış Yarkadaş söz konusu videoyu 9 Nisan 2018 günü “Kadıköy Kent Konseyi Sağlık Şenliği’nde, tedavi gören çocuklarımızın eğlenmesi için Sirtaki de oynandı…” notuyla paylaştı.

 

 

Bazı haber siteleri ise görüntüyü eleştirel tonla haberleştirdi.

 

Takvim: “Kadıköy Kent Konseyi’nin düzenlediği Sağlık Şenliği’ne katılan bir grup Yunanistan’ın milli oyunu olan Sirtaki’yi oynadı. Her fırsatta “Yunanlar adalarımızı işgal etti.” yalanlarıyla algı yaratıp oy toplamaya çalışan CHP yine bir skandala ve ikiyüzlülüğe imza attı. CHP’li Kadıköy Belediyesi’nin Kent Konseyi dün Sağlık Şenliği adı altında Kadıköy Özgürlük Parkı’nda düzenlenen etkinlikte CHP’liler Yunan bayrağı renklerine bürünüp Yunan milli oyununu oynayarak eğlendiler. CHP’lilerin bu ikiyüzlü ve çelişkili tutumları büyük tepki topladı.”

 

Eha Medya: “CHP’nin yönettiği Kadıköy Belediyesi’nin Kent Sağlığı şenliğinde, Yunan bayrağı renklerini taşıyan kıyafetlere Yunan Sirtaki dansı yapıldı. Yunanistan’la gerginliğin arttığı bir dönemde CHP’li belediyenin böyle bir görüntü sergilemesi, bir çok kesim tarafından tepkiyle karşılandı”

 

 

Yorumunuzu yazınız...