İstanbul Park Formula 1 Yarış Pistinin Sadece Otopark Olarak Kullanıldığı İddiası

Kurtköy’deki Formula 1 Pistinin 2012 Yılından Bu Yana Otopark Olarak Kullanıldığı İddiası Gerçeği Yansıtmıyor

2 milyon 215 bin m2 alan üzerine kurulu toplam uzunluğu 5 bin 338 metre olan İstanbul Kurtköy’deki yarış pisti İstanbul Park‘ın yatırım bedelinin 300 milyon TL (yapıldığı dönemin kurlarıyla 205 milyon dolar) olduğu belirtilmektedir. 2003 yılında inşasına başlanan ve 2005 yılında hizmete giren İstanbul Park’ın tasarım olarak dünyanın en iyi pistleri arasında yer aldığı iddia edilmektedir. Tasarımını mimar Hermann Tilke’nin üstlendiği 125 bin kişilik seyirci kapasitesi alanına sahip ve saat yönünün tersine akan İstanbul Park yarış pisti, Formula 1 yarışlarına 2005-2012 yılları arasında 7 kez ev sahipliği yapmıştır

2012 yılında İstanbul Grand Prix’sinin Formula 1TM takvimi dışında kalmasıyla birlikte İstanbul Park eski şaşalı günlerine göre atıl vaziyette kalmıştır. 2012 yılından itibaren geçen süreçte Formula 1 pistinin oto kiralama şirketinin otoparkı haline dönüştüğü yönündeki iddialar ve şikâyetler basına yansımıştı. Halbuki, İstanbul Park’ın 2012 yılından bu yana otopark olarak kullanıldığı iddiaları doğruyu yansıtmıyor.

İstanbul Ticaret Odası (İTO), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul İl Özel İdaresi’nin ortaklığı ile kurulan kurulan Formula İstanbul Yatırım AŞ (FİYAŞ) tarafından yönetilen İstanbul Park yarış pisti 2012 yılında yapılan ihale ile özel bir ticari firma olan Intercity markasıyla araç kiralama sektöründe faaliyet gösteren Eylül Tarım Oto Kiralama ve Pazarlama Ltd. Şti.’ye devredilmişti (CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Öztekin’in 08.10.2018 tarihinde TBMM’ye İstanbul Park’ın otoparka dönüştürülmesine dair vermiş olduğu soru önergesine Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu tarafından “İstanbulpark yarış pistinin İstanbul Ticaret Odası tarafından 2012 yılında yapılan ihale ile bir ticari işletmeye devredildiği ve söz konusu pistin ihaleyi alan şirket tarafından işletildiği” yanıtı verilmişti).

İstanbul Park pistinin 300 milyon lira yatırım bedelinin % 1’ine, yani yıllık 3 milyon lira bedelle 10 yıllığına kiralanmasına yönelik ihaleye 10 Ekim 2012 tarihinde çıkması, yatırım bedeline kıyasla kira bedelinin düşük olması nedeniyle tepki çekmişti. Eylül Tarım Oto Kiralama ve Pazarlama Ltd. Şti., gerçekleştirilen ihaleyi (kazanan firmanın teminat yükümlülüğünü yerine getirememesinin ardından taraflarına yapılan teklif davetini kabul ederek) yıllık 9 milyon lira ve KDV toplamı üzerinden kazanarak pisti 2023 yılına kadar işletme hakkına erişmişti.

Takvim dışında kalması ardından otopark olarak kullanıldığı iddia edilen İstanbul Park, iddia edilenin aksine 2012 yılından bu yana Eylül Tarım Oto Kiralama ve Pazarlama Ltd. Şti. tarafından işletilmekte olup, Formula 1 yarışları düzenlenmese bile motor spor tutkunları için düzenlenen etkinlikleri barındırmaktadır. İntercity İstanbul Park’ın internet sitesinde yer alan faaliyetler ve basına yansıyan haberler incelendiğinde pistte İntercity İstanbul Park Pist Günleri, İstanbulpark Open Pit Pist Günleri, Hayata Bağış Off Road Yarışı, Ferrari Racing Days, FIA Dünya Rallycross RX Şampiyonası gibi etkinliklerin gerçekleştiğini görmek mümkün. Ayrıca, motor tutkunlarına yönelik olarak tüm binek ve spor otomobillerine açık olan İntercity İstanbul Park Pist Günleri çerçevesinde trafiğe kapalı ortamda toplamda 20 dakika sürüş imkânı gibi ticari faaliyetler gerçekleştirilmektedir.  

Yap-İşlet-Devret modeliyle inşa edilen İstanbul Park’ın işletme hakları 2023 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne geçecektir.

İstanbul Park’ın işletmecisi Intercity firması ile Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) arasında yıllardır süren kriz mevcut. Son gelişmelere göre TOSFED 2019 yılı yarışma takviminde İstanbul Park’ın ismi hiçbir yarışta yer almıyor. Türkiye Pist Şampiyonası finali Körfez Pisti’nde yapılacak. İstanbul Park Spor Kulubü Derneği ise TOSFED’in 2019 kupa lisans ücretlerini 10 kat artırması nedeniyle 2019’da Clio Cup, Megane Cup ve Caterham Cup yarışlarını düzenlemeyeceğini açıkladı.

 

Kurtköy’deki Pistin Sadece Otopark Olarak Kullanıldığını İddia Eden Yazarlar

Sözcü Gazetesi yazarı Çiğdem Toker 22 Mayıs 2019 tarihinde yayınlanan “Tam İsraf ve Yolsuzluğu Anlatacaktı ki” başlıklı yazısında İstanbul Kurtköy’deki Formula 1 pistinin 2012 yılından beri otopark olarak kullanıldığını iddia etmişti:

PLANSIZ FAYDASIZ PROJELER 

– 205 milyon dolar yatırım bedeli olan Kurtköy'deki Formula 1 pisti 2012 yılından bu yana otopark olarak kullanılıyor.

 

malumatfurus hakkında 927 makale
Köşe yazarları odaklı yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz