İstanbul Boğazı’nda Kaza Yapan Geminin Kaptanının Rizeli Olduğu İddiası Troll Uydurmasıydı

İstanbul Boğazı’ndan geçtiği sırada Rumeli Hisarı mevkiinde kıyıya çarpan geminin kaptanının Rizeli olduğu iddiası Cumhuriyet Gazetesini taklit eden bir parodi profilin trollemesinin eseriydi. Kaza yapan Liberya bandralı geminin kaptanı Romanya uyruklu Kaptan Gheorghita Pantelimon’du.

Yanlış İddia

27 Aralık 2019 tarihinde İstanbul Boğazı’ndan geçerken kaza yapan geminin kaptanının Rizeli olduğu yönünde bir iddia bir anda sosyal medyada viral hâle gelmişti.

Halbuki, kaza yapan gemi kaptanının Rizeli olduğu iddiası Cumhuriyet Gazetesini taklit eden bir parodi profilin trollemesinin eseriydi.

 

Cumhuriyet Gazetesine ait sanılan parodi hesaptan yapılan İstanbul Boğazı'nda kaza yapan geminin kaptanının Rizeli çıktığına dair paylaşım
Cumhuriyet Gazetesine ait sanılan parodi hesaptan yapılan İstanbul Boğazı’nda kaza yapan geminin kaptanının Rizeli çıktığına dair paylaşım

İstanbul Valiliği, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nden aldığı bilgiyi paylaşarak İstanbul Boğazı’nda Rumeli Hisaı mevkiinde kıyıya çarpan Liberya bandıralı ‘Songa Irıdıum’ adlı kuru yük gemisinin Romanya uyruklu kaptan Gheorghita Pantelimon komutasında olduğunu duyurmuştu.

 

İstanbul Boğazı'ndaki gemi kazasına dair İstanbul Valiliği'nin basın açıklaması
İstanbul Boğazı’ndaki gemi kazasına dair İstanbul Valiliği’nin basın açıklaması

Cumhuriyetgzt1” uzantılı hesaptan atılan “#SONDAKİKA | #İstanbul Boğazı’nda kaza yapan kuru yük gemisinin kaptanı Rizeli çıktı.” içerikli tweet, Cumhuriyet Gazetesi’nin sosyal medya hesabından atıldı sanılarak kayda değer sayıda sosyal medya kullanıcısı tarafından paylaşılmıştı.

Cumhuriyet Gazetesine ait sanılan parodi sosyal medya hesabı
Cumhuriyet Gazetesine ait sanılan parodi sosyal medya hesabı

 

Parodi hesaptan yapılan bu asılsız paylaşım zaman içerisinde yarım milyon görüntülenme alarak Cumhuriyet Gazetesi köşe yazarları da dahil olmak üzere Barbaros Şansal, Orhan Bursalı, Enver Aysever, Ayşenur Arslan, Emre Kongar ve Emre Uslu gibi birçok isim tarafından paylaşılmıştı.

Yakalanan bazı ekran görüntüleriyle tirajikomik bu durumu somutlaştıralım:

 

Barbaros Şansal, Cumhuriyet Gazetesini taklit eden parodi hesabın paylaşımını gerçek sanmıştı

 

Emre Uslu, Cumhuriyet Gazetesini taklit eden parodi hesabın paylaşımını gerçek sanmıştı

 

Orhan Bursalı, Cumhuriyet Gazetesini taklit eden parodi hesabın paylaşımını gerçek sanmıştı

 

Enver Aysever, Cumhuriyet Gazetesini taklit eden parodi hesabın paylaşımını gerçek sanmıştı

 

Emre Kongar, Cumhuriyet Gazetesini taklit eden parodi hesabın paylaşımını gerçek sanmıştı

 

Ayşenur Arslan, Cumhuriyet Gazetesini taklit eden parodi hesabın paylaşımını gerçek sanmıştı

 

28 Aralık 2019 tarihli paylaşımıyla (Internethaber.com eski yazarı) Aytun Çıray.

 

Aytun Çıray, Cumhuriyet Gazetesini taklit eden parodi hesabın paylaşımını gerçek sanmıştı
Aytun Çıray, Cumhuriyet Gazetesini taklit eden parodi hesabın paylaşımını gerçek sanmıştı

 

Mine G. Kırıkkanat’ın 27 Aralık 2019 tarihinde attığı bir tweette Liberya’yı Libya sanmasını da not etmek gerek.

 

Mine G. Kırıkkanat'ın İstanbul Boğazı'nda kaza yapan Liberya bandralı geminin Libya bandralı olduğunu sandığı tweeti
Mine G. Kırıkkanat’ın İstanbul Boğazı’nda kaza yapan Liberya bandralı geminin Libya bandralı olduğunu sandığı tweeti

 

Profil adını daha sonra “O. Çocuğu Fethullah Gülen” şekline büründüren parodi hesap, bu trollemenin motivasyonunu protest bir dille açıklamış ve sonrasında profilini eski haline çevirerek kapalı hale getirmişti:

“Bu tivit ülkemdeki muhalefetin nasıl bir şizofreni içinde olduğunun kanıtı aslında. Bugün öğle saatlerinde geyik olsun diye 9 takipçili hesabımdan atılan (o anda 9 takipçi vardı) yalan bir habere içeriğini kontrol etmeden üşüştüler.

Koca koca adamlar, proflar, doçentler daha kimler kimler. Biri de zahmet edip hesap parodi mi değil mi bakma zahmetine girmedi. Salak takipçileri zaten dünden razı atladılar oltaya. En son Emre Uslu, Barbaros Şansal gibi cenabetler de paylaşınca buna dur deme ihtiyacı hasıl oldu.

Öyle ki Barbaros Şansal fake olduğunu bildiği halde paylaşmaya devam etti. Ben de hesabın adını değiştirmek zorunda kaldım bu ibnelere basamak olmamak için.

Buarada Emre Uslu’nun hesabından fetöcülere sövmek de ayrı bir keyifli onu belirteyim. Sonra kaldırdı ama o anki yüz ifadesini görmek isterdim hahaha

Kendini sizden üstün gören, kitap okuyup müze ziyareti yapan tipler “bir yalana” yalan olduğunu bildikleri halde 7 saatte yarım milyondan fazla etkileşim verdi. Hala da veriyorlar tam şizofren bunlar aq

Bunlar da ülkemizin bir kısım güzide araştırmacı gazetecileri aq

Tabi genelde medyaya yansıyan isimleri gösteriyorum ama Faruk bey gibi cerrahlar, pilotlar, akademisyenler falan hep böyle balici gibi yorumlar yaparak beni şoka uğrattılar. Lan ne çabuk inanıyorsunuz aq

Hepsini geçtim bir insan köşe yaxarı olarak çalıştığı gazetenin parodi hesabını farkedemez mi? Edemiyorlar lan. Vallahi edemiyorlar”

 

“Bilinmeyeni bilme”, “ilk bilen & aktaran olma” reflekslerini şüpheciliğiyle dizginlemeyenler bu gibi durumlara düşmeye mahkûm…

Sosyal medyayı kontrollü, dikkatli ve yavaş kullanmakta her daim fayda var. #yavaşsosyalmedya

 

Yorumunuzu yazınız...