6 Şubat 2023 Tarihli Depremlerin Konumlarının İşaretlendiği Sanılan İsrail Sokaklarına Asılan Haritanın Depremle Bir İlgisi Bulunmuyor

Haritada Ermeni Tehcirinin Güzergahları ve Ermeni Direnişinin Olduğu Bölgeler İşaretlenmiş 

Yanlış İddia

 

6 Şubat 2023 tarihli Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından dolaşıma giren bir asılsız iddia da, depremin lokasyonlarının İsrail’de Yahudi ve Ermenilerin bulunduğu bölgelerde sokaklarda asılı haritaya işlenmiş olduğu iddiasıydı (Aynı harita, Türkiye’deki petrol bölgelerinin işaretlendiği iddiasıyla da kullanılmıştı).

 

Harita hakkında yanlış aktarımda bulunan paylaşımlar şöyle örneklenebilir:

 

Ali Osman Önder: “‘Deprem’den öte! 4 yıl önce İsrail yönetimi tarafından İsrail sokaklarına asılan Türkiye haritasının sırrı! Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep ve Adıyaman bölgeleri patlama işaretiyle gösteriliyor. Haritada deprem olan illerin yer alması ve bombayla patlatılmış gibi gösterilmesi!”

 

israilde-sokaklara-asilan-turkiye-haritasi

 

Mavi Türk: “Harita ve deprem ilişkisi doğru mu? Çok merak ettiğiniz İsrail haritası bu. İsrail’in sokaklarında bulunan BOP’u belirten haritada bir çok noktada patlama resmi var. Resmi büyüterek bakarsanız nerede ne var görürsünüz. Bazı şeylerde Teori olmaktan çıkar.”

 

israilde-sokaklara-asilan-harita

 

Söz konusu harita 2011 yılında sosyal medyaya yansıyan bir video ile gündeme gelmişti.

 

Tolga Özçelik: “Çok Önemli Bir Detay HATIRLAYIN İsrail’de sokaklarında Türkiye haritası vardı Burada en önemli detay haritanın üzerindeki İllerin isminin hemen yanında patlama sembolü var ve dikkat ederseniz harita üzerinde gösterilen İllerde şuan #depremler oldu #SONDAKİKA #TurkeyEarthquake”

 

 

Bahse konu videodaki vatandaşın aktarımı şu şekildeydi:

“Evet şu anda İsrail’de … bölgesindeyiz. Yani Müslüman mahallesinden çıktık. Burası Yahudi ve Ermenilerin hakim olduğu bir yer. Ve sokaklarda haritalar mevcut. Bakın şuralarda görüyorsunuz. Burada orada karşıda. Bu haritalar nedir diye soruyorsunuz. Bu haritalar da Türkiye’nin haritası. Şöyle yan göstereyim. Türkiye’nin batı tarafı Ermenistan, güneydoğu tarafı da Malatya falan yazıyor, şöyle şey yapayım, bakın Adıyaman yazıyor, efendim, Antep yazıyor. Buralar da Kürdistan olarak kabul ediliyor. Yani bunların çalışması yapılıyor şu anda ciddi şu anda. Bunlar buradan yırtıldığında polis hemen buraya geliyor. Tutuklamaya kadar gidiyor.Her yere asmışlar bunları. Bu bakımdan oyunun ne kadar büyük olduğunu bradan çok rahat bir şekilde görebiliriz. Bugün İsrail’de bir mahallede, Diyarbekir, Malatya buraları Kürdistan olarak kabul ediyorlar, bu tarafları da biraz daha batıya kadar olan kesimleri de Ermenistan olarak kabul ediyorlar. Çok ilginç. Burası İsrail ve İsrail sokaklarında asılan haritalar”

 

Bahse konu harita, “İsrail sokaklarında Türkiye haritası” başlığıyla İsrail’in Türkiye ve bölge ülkeri üzerine planlarını yansıttığı, Türkiye’nin Doğu ve Güney Doğu Anadolu illerinin büyük bir kısmının İsrail, Ermenistan ve sözde Kürdistan arasında paylaştırıldığı iddiasıyla 2021 yılında basına yansımıştı.

 

 

4. yüzyıldan bu yana Ermenilerin bulunduğu bilinen Kudüs’ün sur içi bölgesinin güneybatısı “Kudüs Ermeni Mahallesi” olarak bilinmektedir. Bu alanda bir Kudüs Ermeni Patrikhanesi yer almaktadır. Kudüs’ün Ermeni nüfus yoğun bölümlerinde bu tip haritaların Ermeni cemaatleri tarafından duvarlara asıldığı biliniyor.

 

sozde-ermeni-soykirim-harita

 

Sözde Ermeni soykırımı ile ilgili haritanın İsrail’in Yafa gibi farklı şehirlerinde de asıldığı anlaşılıyor.

 

sozde-ermeni-soykirimi-1915-1923-harita

 

Bu haritanın depremle ya da petrol sahaları ile bir ilgisi bulunmuyor.

Haritadaki patlama işaretleri depremleri değil, 1915 Olayları sürecinde Ermeni saldırılarının meydana geldiği konumları yansıtıyor.

Ermeni tehciri sürecinde kullanılan güzergahların işaretlendiği harita 1915 yılındaki bölgelerin İngilizce isimlendirmesini içeriyor.

Haritanın lejantında patlama sembolünün “Ermeni direnişi” (“areas of greater or lesser Armenian resistance”) ifadesiyle tanımlandığı görülebiliyor.

 

sozde-ermeni-soykirimi-direnis-haritasi

 

sozde-ermeni-soykirimi-1915-1923-harita-lejant

 

1 Yorum

  1. Deprem depreme benzemiyor du. Nasıl olur. Malatya’ da geceki ilk depremde biz 103 saniye boyunca depremi hissederken Kayseri’de halk 10 dk sonra yine aynı şekilde sallanmaya devam etmişler. ? Bunun depremde olma olasılığı nedir? Nükleer kuyu bombası ile olma olasılığı nedir?

Yorumunuzu yazınız...