Büyükbaş Kurbanlığa Zorla İçki İçirildiği İddiasıyla Paylaşılan Görüntüdeki Çiftlik Çalışanı Bira Şişesinde Hayvanların Tedavisi İçin İlaç ve Su Bulunduğunu Açıkladı

 

Sosyal medya platformlarında geçtiğimiz günlerde bir video kurban pazarında kurbanlık hayvana zorla içki içirildiği ve o anların kayda alınıp sosyal medyada paylaşıldığı iddiasıyla aktarıldı.

 


 

Kurban pazarında çekilen (ve Hazar Yıldız ve Uygar Doğanay’ın “Kime Ne” adlı parçasıyla servis edilen) bu görüntü büyük tepki topladı.

 

kurbanliga-icki-icirdi

 

kurbanliga-bira-icirdi

 

Kurbanlık satan şahsın büyükbaş kurbanlığa içki içirdiği iddiasıyla paylaşılan video Adana’nın Çukurova ilçesindeki Erkaçmaz Çiftliği’nde kaydedilmiş.

 

Kurbanlık ineklere içki verdiği iddiasıyla görüntüsü paylaşılan çiftlik çalışanı, plastik şişe ezildiği için cam şişede hayvanların tedavisi için ilaç verdiğini söyledi.

 

Sosyal medya hesapları üzerinden temasa geçilen çiftlik çalışanları, kurbanlığa bira içirildiği ileri sürülen şişede ilaç olduğunu, videonun mizam amaçlı TikTok’a yüklendiğini ve sonradan kaldırıldığını belirtti.

 

 

İneğe içki verdiği öne sürülen çiftlik çalışanları, sosyal medya hesaplarında paylaştığı videolarda şu açıklamaları yaptı:

 

“Biz hayvanımızı haplamak istedik. Hapladıktan sonra bizi yanlış anlamışlar. Bizim bu Çukurova’da hayvancılıkta şişelerimizi gördüğünüz gibi. Hayvanlarımızı tedavi amaçlı hapımızı içine atıp karıştırdıktan sonra hayvanımıza veriyoruz. Ama yanlış anlamışlar bizi. Bilmiyorum artık. Şişemiz şu an boştur. Şişemizi temizliyoruz. Yarısına kadar su dolduruyoruz. Şişemizi her zaman nasıl ilacı veriyorsak hapımızı atıp hayvanımıza vereceğiz. Hapımız bu. Ambalajı kapalı gördüğünüz gibi. 5 tane atıyoruz kırarak. Biz hayvanlarımıza pekmez dahi içirsek şişe kullanıyoruz. Naylon şişe kullansak ezilir. Bu böyle naylon şişe olursa ağzından veremeyiz. Ezilir. Çünkü hayvanlar sağ sol yapıyor.”

 

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Erkaçmaz (@erkacmaz_ciftligi)’in paylaştığı bir gönderi

“Şimdi olay olan şişemize geldik. Bu da bizim parazit ilacımız. 6 ayda bir sistematik şekilde hayvanlarımıza uygularız. Çünkü hayvanlarımız yediği ottan midelerine sinek gidiyor sinek kurtlaşıyor. Hayvanlarımıza ciddi zarar veriyor. O yüzden bu uygulamalarımızı yapıyoruz. Bu şişeleri kullanmak zorundayız. Böylece hayvanları yıpratmıyoruz. Yıpratmadan hayvana daha rahat şekilde ilacı iletiyoruz. Aynı zamanda bunun belirli bir milimi var. Bu şişelerde parazit ilacını yapmamız daha rahat sürüyor. Şöyle bakın. Aynı zamanda küçükbaş hayvanlarda da soda şişesinin milimi tutuyor. Soda şişesiyle yapıyoruz. Hayvana olan sevgimizi kimse şey yapamaz sorgulayamaz.”

 

 

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Erkaçmaz (@erkacmaz_ciftligi)’in paylaştığı bir gönderi

Yorumunuzu yazınız...