“Hayatta En Kötü Şey Yalnız Bir İnsan Olarak Ölmektir Diye Düşünürdüm. Değilmiş. En Kötü Şey, Yapayalnız Hissetmene Sebep Olan İnsanlarla Bir Aradayken Ölmekmiş” Sözünün Robin Williams’a Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Bahsi Geçen İfadeler “Büyük Baba” (“World’s Greatest Dad”) Adlı Filmde Canlandırdığı Bir Karaktere Ait Replik

Yanlış İddia

 

Kalabalık içindeki yalnızlıktan dem vuranların sosyal medyadaki paylaşımlarında başvurduğu ve ünlü aktör Robin Williams’a atfettiği “Hayatta en kötü şey yalnız bir insan olarak ölmektir diye düşünürdüm. Değilmiş. En kötü şey, yapayalnız hissetmene sebep olan insanlarla bir aradayken ölmekmiş” (“I used to think the worst thing in life was to end up all alone. It’s not. The worst thing in life is ending up with people who make you feel all alone“) vecizesi, mahiyeti itibarıyla paylaşım amacına matuf olsa da Robin Williams’a ait değildir.

Hatırlayacağınız üzere ABD’li komedyen ve oyuncu Robin McLaurin Williams, 11 Ağustos 2014 tarihinde intihar etmişti. Ölü Ozanlar Derneği başta olmak üzere rol aldığı filmlerdeki “hayat dolu” karakterlere rağmen Williams’ın hayatını trajik bir şekilde sonlandırması, sevenlerini derin üzüntüye sevk etmişti.

Yalnızlık, yalnızlık hissi ya da yalnız hissedenlerle birlikte olmak açmazını hissedenler için anlam ifade eden “Hayatta en kötü şey yalnız bir insan olarak ölmektir diye düşünürdüm. Değilmiş. En kötü şey, yapayalnız hissetmene sebep olan insanlarla bir aradayken ölmekmiş” vecizesi, intiharının ardından Robin Williams’a ait olduğu iddiasıyla paylaşılmaya başlamış.

 

Robin Williams yalnızlık ölüm

 

Robin Williams ölüm yalnızlık

 

Robin Williams’a Ait Sanılan Sözler Williams’ın Canlandırdığı Bir Karaktere Ait

Ancak, aktarılan aforizma Robin Williams’a yanlışlıkla izafe edilmiş. Paylaşılan sözler, Robin Williams’ın değil, “Büyük Baba” (“World’s Greatest Dad“) adlı 2009 yapımı filmde Robin Williams’ın oynadığı “Lance” adlı karaktere ait bir repliktir.

Bobcat Goldthwait’in senaryosunu yazdığı ve yönettiği filmin son bölümünde geçmektedir.

Aşağıdaki bağlantıda sunulan kayıtta 1:40’tan sonraki bölümde Robin Williams’ın anılan ifadeleri seslendirdiği sahneyi izleyebilirsiniz (filmin sonunda geçen bu sahne için “sürpriz bozan” (spoiler) uyarısı da yapmış olalım):

 

 

Robin Williams bu ifadeleri söyledi. Ancak, sadece bir filmde. Filmlerde ya da tiyatro oyunlarında geçen repliklerin ilgili oyuncuya atfedilemeyecek olmasından hareketle, “hayatta en kötü şey”, “ölüm” ve “yalnızlık” üzerine mezkur ifadelerin Robin Williams’a izafe edilmesi de doğru değildir.

 

Hayatta En Kötü Şeyin Yapayalnız Hissetmeye Sebep Olan İnsanlarla Bir Aradayken Ölmek Olduğunu Aktaran Aforizmanın Robin Williams’a Ait Olduğunu Sanan Yazarlar

Vatan Gazetesindeki “Robin Williams’ı düşündükçe…” başlıklı 15 Ağustos 2014 tarihli yazısıyla Sanem Altan:

"Robin Williams’ın dediğini okumuşsunuzdur, değil mi? Demiş ki, “Eskiden hayatta en kötü şeyin yalnız kalmak olduğunu sanırdım, değilmiş, hayatta en kötü şey seni yalnız hissettirenlerle kalmakmış.” Bu söz beni çok etkiledi. Gerçekten ruhumu sarstı... Arkadaşımın dediği doğru muydu acaba, çok mu yalnızdı içinde?"

 

* Snopes‘un ilgili incelemesinden istifade edilmiştir.

Yorumunuzu yazınız...