Fotoğrafta Görülen Geminin Yapay Deprem Oluşturan Bir HAARP Gemisi Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

“Yüksek Frekanslı Aktif Aurorasal Araştırma Programı” olarak çevirebileceğimiz “High-frequency Active Auroral Research Program” HAARP projesi ile yapay deprem oluşturulabileceği iddiasına daha önce değinmiştik.

HAARP, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Alaska eyaletinde atmosferin iyonosfer tabakası gibi çeşitli ekolojik konular üzerinde çalışmak amacı ile oluşturulmuş bir proje.

Alaska’dan iyonosfer üzerinden dünyanın istenilen herhangi bir bölgesinde deprem meydana getirildiği iddiasının saçmalığının üzerine ilaveten bir de deprem bölgesine gönderilen gemi vasıtasıyla deprem oluşturulduğu, hatta bu geminin Alaska’daki merkezle irtibat hâlinde sunî deprem meydana getirdiği iddia edilmeye başlanmış.

Yapay deprem meydana getiren HAARP gemisi ya da sismik savaş gemisi olduğu öne sürülen gemi ve platformlardan bazılarına ait görseller şu şekilde:

 

haarp gemisi deprem

 

deprem gemisi

 

haarp gemileri

 

haarp gemisi

 

Yapay deprem oluşturmak amacıyla faaliyet gösteren HAARP gemisi iddiasını içeren paylaşımlardan bazı örnekler şu şekilde:

“İzmir’deki deprem de HAARP şüphesi. Sismik savaş gemisi 48 saat önce Ege Denizinin Çanakkale, İzmir arasına demir attı. 24 saat sonra deprem oldu. Aynı gemi Hürmüz Boğazında görüldüğünde İran’da depremler oldu.”

 

haarp deprem gemisi
Haluk Özdil’in İzmir depreminin arkasında HAARP gemisinin olduğunu öne sürdüğü paylaşımı

 

“DEPREMLERE HAZIR MIYIZ? Milli sporcu ve aktivist Alper Sunaçoğlu, ABD’nin karanlık gemisi olarak tanınan HAARP gemisinin Çanakkale açıklarına demirlediğini vurgulayarak bunu protesto etmek için harekete geçeceğini açıkladı.”

 

haarp gemisi alper sunaçoğlu
Alper Sunaçoğlu’nun HAARP gemisinin Çanakkale’ye demir attığı iddiasını içeren paylaşım

 

“ABD’nin “Sismik Araştırma Gemisi”nin Çanakkale açıklarına demir atmasına çok dikkat edilmelidir. Gemi, Alaska’daki HAARP sistemiyle entegreli çalışıyor. Evet, HAARP Sistemi “şimdilik” büyük depremler üretemiyor. Ancak fay hatlarına döşenecek nükleer patlayıcılara DİKKAT!!!”

 

haarp gemisi türkiye
Murat Akan’ın HAARP Gemisi sandığı geminin Çanakkale’de bulunduğunu iddia ettiği paylaşım

 

“Ben iddiamın arkasındayım. Bu Fransız gemisi bir Haarp gemisidir. Bilenler bilir, Dediğim her şey zamanı gelince çıkar Allah’ın izniyle. Bu da çıkacak göreceksiniz!”

 

haarp gemisi çanakkale
Tahir Şimşek adlı sosyal medya kullanıcısının HAARP Gemisi sandığı geminin Çanakkale’de bulunduğunu iddia ettiği paylaşım

 

Yakın geçmişte ülkemizde yaşanan depremlerin ardından HAARP gemilerinin deprem bölgesinde bulunduğu iddiası da dolaşıma girdi. Örneğin, İzmir depreminden sonra Menemen Haber “ABD’nin HAARP Gemisi Ege’de Demir attı!“, Yerelinsesi.com ise “Deprem Gemisi Çanakkale’de” başlığıyla bu iddiayı aktarmıştı.

 

Fotoğraftaki Geminin Sismik Araştırma ya da HAARP Adı Verilen Alaska’daki Tesis İle Bir İlgisi Bulunmuyor

Yapay deprem oluşturan HAARP gemisi ya da sismik savaş gemisi olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğraflardaki deniz taşıtı aslında deniz tabanlı bir radar sistemi ve bu sistemi taşıyan gemi olmak üzere 2 parçadan oluşuyor.

HAARP özelliği taşıdığı sanılan üstte taşınan ve üzerinde beyaz bir küre bulunan platform, aslında taşınabilir bir radar sistemi. “Tüm özel ve ticari gemilerde de kullanılan standart Xband 9GHz radar sistemi” olan “Sea Based XBand Radar” tanımından türetilen bu sistem  SBX-1 ismiyle tanınan bir uzun menzilli füze savunma sisteminin deniz temelli radarı. SBX-1 ile, sabit bir radar istasyonu kurulamayacak bölgelerde deniz üzerindeki platform ile oluşturulacak radar sisteminin hava savunma sistemine entegre edilmesi amaçlanıyor.

 

blue marlin gemisi

 

Paylaşılan fotoğraflarda SBX-1’i taşıyan geminin adı Blue Marlin.

Blue Marlin adlı gemi Boskalis firmasında ait. Boskalis, Blue Marlin, Black Marlin, White Marlin, Boka Vanguard, Triump, Trustee gibi gemileriyle büyük tonajlı gemilerin ve yüklerin taşımacılığını yapmaktadır.

Yukarıda alıntılanan paylaşımlarda son dönemde gerçekleşen depremler esnasında deprem bölgesinde görüntülendiği iddia olunan gemilerin aslında Türkiye’de bulunmadığı anlaşılıyor.

Fotoğraflarda görülen Blue Marlin ve Black Marlin adlı yüksek tonajlı cisimlerin taşımasını gerçekleştiren gemilerin son 3 yıllık liman giriş çıkış kayıtlarında Türkiye’ye yaklaşmadıkları dahi görülebiliyor (Gemilerin rotalarını gösteren bir radar uygulaması olan Marine Traffic üzerinden sorgu yapılabilmektedir).

 

liman kayıtları
Blue Marlin ve Black Marlin adlı gemilerin liman kayıtları (Kaynak: Gemitrafik.com)

 

Anılan gemiler Akdeniz’e girmemişler bile.

 

blue marlin rota
Blue Marlin ve Black Marlin adlı gemilerin son 1 yıllık rota kaydı (Kaynak: Gemitrafik.com)

 

Gemitrafik.com, bu iddianın oluşma sebebini şöyle aktarmıştı:

“Türkiye boğazları önemli bir petrol ve doğalgaz sahası olan Karadeniz‘e açılan tek kapı olduğundan Karadeniz’e giden petrol araştırma platformaları boğaz geçişi öncesi hazırlık için durduklarında aşağıdakine benzer görüntüler veriyor ve komplo teoricileri bu görüntüleri “Haarp gemisi boğazdan geçti!“, “Haarp gemisi Çanakkaleye demirledi!” gibi saçma başlıklarla servis ediyorlar.”

 

Teyit.org ve Doğruluğu Ne?, İzmir Depremi öncesinde 16 Nisan 2020 tarihinde boğazdan dev bir petrol arama gemisinin geçtiğini belirtmişti. Görünen o ki, petrol arama platformları ya da radar gemileri HAARP gemisi olarak nitelenip meydana gelen depremlerle ilişkilendirilmiş.

 

Daha önce de belirttiğimiz üzere, yer kabuğu yerine iyonosferi hedefleyen HAARP gibi radyo dalgaları üzerinden çalışan bir proje vasıtasıyla yer altına fizikî bir müdahalede bulunmaksızın can ya da mal kaybına yol açan yapay sismisite oluşturulamaz. Depremlere yol açan fay hattı kırılmaları genellikle yerin kilometrelerce derinlerinde gerçekleşir. Bir gemi ile yapay deprem oluşturulması mümkün değildir!

 

İLAVE:

Radar sistemine ait görüntü, “Adobe Premiere terk” ekleme ile Türkiye’deki depremler için kullanıldığı ana ait olduğu iddiasıyla paylaşılmış.

 

 

Yanlış aktarım içeren paylaşım örnekleri şöyle sunulabilir:

 

Hüseyin Yılmaz: “Proje H.A.A.R.P”

 

haarp-montaj-goruntu

 

Jako Aşkı: “HAARP ÜLKEMİZDE VE TÜM DÜNYADA DENENİYOR ŞİMDİ UYAN İNSANLIK AKSİ TAKTİRDE YOK OLACAKSİN”

 

 

haarp-montaj

 

Üzerinde oynanan montaj videonun orijinali 2013 yılında Hawaii’de kaydedilmiş.

 

haarp-sanilan-radar-sistemi-hawaii

 

 

deniz-radar-sistemi

 

HAARP Gemisini Gerçek Sanan Yazarlar

Milat gazetesi yazarı Ufuk Coşkun 16 Nisan 2020 tarihli paylaşımında bu iddiayı öne sürmüştü:

“Milli sporcu Alper Sunaçoğlu, ABD’nin karanlık gemisi olarak tanınan HAARP gemisinin Çanakkale açıklarına demirlediğini söylüyor. Biz ABD’ye yardım etmeye çalışırken onlar ne yapıyor?”

 

Yorumunuzu yazınız...