Gelişmiş ve Daha Odaklı Google Araması İçin Kullanılabilecek Arama Operatörleri

 

En çok kullanılan arama motoru olan Google’ı daha etkili kullanmak mümkün. Google’ın barındırdığı devasa içerik arasında hedefimiz olan bilgiye daha ulaşmak adına daha spesifik arama yapmak büyük fayda sağlayacaktır.  Sonuçları filtrelemek ve aradığımıza daha hızlı şekilde ulaşmak için spesifik ve odaklı tarama yapmaya imkân sağlayan operatörlere arama metninde yer verilmesi gerekiyor.

Google aramasında yer verilen özel anahtar kelime ve işaretleri tanımlayan bu operatörler, özel anlama sahip sorgu yoluyla farklı biçimde arama sonucu sağlamaktadır. Bahse konu operatörler, Google’ın yanı sıra Yandex, Bing, Duckduckgo gibi diğer arama motorlarında da kullanılabilmektedir.

Google’ın arama operatörlerini özelliklerini kısaca özetleyerek ve örnekleyerek aktaralım…

 

Tam Eşleşme Arama

Google’da arama yaparken belki de en sık kullanılan özellik… Spesifik arama için çift tırnağa (“…”) başvuruyoruz. Arama sonuçlarında bir ifadenin birebir aynısının karşımıza çıkmasını istiyorsak, ilgili ifadenin çift tırnak arasında yazılması gerekiyor. Böylelikle, çift tırnak içerisinde yer alan kelimeler belirtildiği sıra ve şekilde arama sonuçlarında yer alacaktır.

Örneğin: “şehir efsaneleri”

 

tam eşleşme arama

 

Şehir efsaneleri şeklinde bir arama 26,4 milyon sonuç sağlarken, “şehir efsaneleri” araması 97 bin sonuç getirecektir.

 

Bazı Kelimeleri Hariç Tutma

Arama yaparken sonuçlarda yer almasını istemediğiniz kelimenin önüne – karakteri eklenmeli. Böylelikle aramanıza istemediğiniz kelime dahil edilemeyecektir.

Örneğin: köşe yazarları -malumatfurus

 

Bazı Kelimeleri Hariç Tutma

 

Aramaları Birleştirme

Aranılan ifadelerinin arasında İngilizce “ya da” anlamına gelen “OR” sözcüğünün eklenmesi, sorgulanan kelimelerden en az birinin yer aldığı sonucu getirecktir.

Örneğin: köşe yazısı or yazarı

 

Aramaları Birleştirme

 

Eksik Hatırlanan Sorguyu Tamamlama

Google yanlış yazılan aramaları yaygın ve doğru yazılışı ile sunduğu gibi eksik hatırladığınız aramalarınız için de yardımcı oluyor. Bir film ismini, şarkı sözünü, vecizeyi ya da makale adını hatırlayamadığınızda yıldız / asterisk işareti yardımcı olacaktır. Yapacağınız aramada aklınıza gelebilecek her şeyin sunulmasını istiyorsanız, aranılan ifadenin ilgili yerine * işareti yerleştirebilirsiniz. * karakterini koyduğunuz lokasyona göre Google aramanızı tamamlayan ilgili sonuçları sunacaktır.

Örneğin: *”genel seçimleri”

 

Eksik Hatırlanan Sorguyu Tamamlama

 

Bir İnternet Sitesinde Arama Yapma

Adresini bildiğiniz bir internet sitesi içeriğinde arama yapmak için site operatörüne başvurulabilir. Site operatörü ve ilgili bağlantı adresinin birlikte kullanılmasıyla birlikte arama sunulan etki alanındaki internet sitesiyle sınırlanır ve sadece ilgili bağlantı adresi uzantılı sayfalar getirilir.

Örneğin: site:tcmb.gov.tr swap anlaşması

 

İnternet Sitesinde Arama Yapma

 

Site Başlığında Arama Yapma

İnternet sitelerindeki sayfalarda özel olarak başlık şeklinde etiketlenmiş metinler içinde intitle operatörü yardımıyla arama yapmak mümkün. intitle operatörü ile birlikte sorgu yapılması durumunda Google sonuçları aranılan ifadeleri başlığında içeren sayfalarla sınırlayacaktır.

Örneğin: intitle:”bütçe tasarısı”

 

Site Başlığında Arama Yapma

 

Site Bağlantı Adresinde Arama Yapma

Bir internet sitesi bağlantısı (URL) içinde arama yapmak için inurl ya da allinurl operatörlerine başvurulabilir. “inurl” operatörüyle “google arama operatörleri” araması yapıldığında işbu yazının bağlantısı https://www.malumatfurus.org/google-gelismis-arama-operatorleri sonuçlar arasında sunulabilecektir. Ya da tüm kelime gruplarının internet bağlantısında yer alması için allinurl operatörü kullanılabilir.

Örneğin: inurl:nutuk ya da allinurl:köşe yazısı

 

Site Bağlantı Adresinde Arama Yapma

 

İnternet Sitesinin Önbellek Sürümünü Görme

Google’ın endekslediği içerikler sonradan silinmiş olabilir. Özellikle son birkaç gün içerisinde silindiği fark edilen içeriğe internet sitelerinin Google önbelleğine (cache) alınmış sürümü vasıtasıyla erişilebilir. Google’ın önbelleğindeki internet sayfası ya da sosyal medya profiline erişmek için cache operatörü ilgili bağlantı ile birlikte kullanılmalıdır.

Örneğin: cache:https://twitter.com/TBMMresmi ya da cache:tbmm.gov.tr

 

İnternet Sitesinin Önbellek Sürümünü Görme

İLAVE: Google’dan Danny Sullivan Twitter’dan yaptığı açıklamayla arama motorunun “cache” (“önbellek”) özelliğinin kaldırıldığını duyurdu.

 

Dosya Tipine Göre Tarama

Aradığınız ifadeyi içeren dosya formatlarına göre sorgu yapmak için (İngilizce dosya tipi anlamına gelen) filetype operatörüne başvurulabilir. Filetype operatörünün yanına pdf, xlx, xlsx, doc, docx, txt, ppt gibi dosya tipi kısaltmaları eklenerek yapılan sorgu ilgili dosya formatına indirgenebilir.

Örneğin: köşe yazarları yanlış bilgi filetype:pdf ya da bütçe açığı filetype:ppt

 

Dosya Tipine Göre Tarama

 

Belirli Aralıkta Bir Sayıyı Ya Da Yılı Arama

Herhangi iki sayı arasında yer alan bir sayıya ilişkin bir arama gerçekleştirmek için belirlenen sayılar arasına iki nokta koyulmalıdır.  İki sayı aralığında arama yapmak için .. karakterinin yerleştirilmesi, içinde belirlediğiniz aralıktaki sayının yer aldığı sonuçları sunacaktır.

Ayrıca bu, belirli yıllar arasından arama yapmak için de faydalı bir yol. Başlangıç ve bitiş yılı arasına iki nokta yerleştirerek ilgili yıl aralığını barındıran sonuçlara erişilebilir.

Örneğin: 1881..1885 dolmabahçe sarayı ya da $50..$100 cep telefonu

 

Belirli Aralıkta Bir Yılı Arama

 

Tanım Bulma

Bir kelime ya da kelime grubunun çevrim içi kaynaklardaki Türkçe tanımını ya da diğer dillerdeki sözlük karşılığını bulmak için (İngilizce tanımlamak anlamına gelen fiil olan) define operatörüne başvurulabilir.

Örneğin: define:muhtesip

 

Tanım Bulma

 

İlgili Siteleri Listeleme

Bir internet sitesine benzer ya da site ile ilişkili diğer olan siteleri listelemek için related operatörüne başvurulabilir. Bunun için bildiğiniz bir internet sitesinin adresinin önüne “related:” ifadesinin eklenmesi gerekiyor. Bu sorgu alıntılanan internet sitesine benzer web sayfalarının listesini verecektir. Ancak, bu sorgu her internet sitesi için sonuç sunmayabilir.

Örneğin: related:tbmm.gov.tr

 

İlgili Siteleri Listeleme

 

Sosyal Medyada Arama

Sosyal medya platformları üzerinde ilgili ifadeyi aramamak için kelime ya da kelime grubu ilgili sosyal medya platformunun adının önüne @ karakteri eklenerek tarama yapılabilir.

Örneğin: @Twitter Cumhurbaşkanlığı

 

google Sosyal Medyada Arama

 

Etiketlerde Arama

Aradığınız kelimenin önüne etiket (hashtag) # karakterinin yerleştirilmesi, bu etiketi içeren paylaşım ve metinleri getirir.

Örneğin: #29ekimcumhuriyetbayramı

 

google Etiketlerde Arama

 

Google’da daha odaklı bir arama için kullanılabilecek operatörlerden bazılarını özetle aktaracak ve örnekleyecek olursak;

 

Tüm operatörler gerek duyulduğunda birlikte de kullanılabilir. Kullanım kombinasyonlarını örnekleyecek olursak;

 

Daha hassas bir arama için göz önünde bulundurulması gereken hususlar:

  • Aradığınız kelime ile arama terimi arasına boşluk ya da bir simge koymayın. site: malumatfurus.org araması istediğiniz sonucu vermeyecektir. Doğru arama şekli site:malumatfurus.org gibi arada nokta ya da boşluk içermeyecek şekilde olmalı.
  • Arama operatörünün parçası olmayan noktalama işaretlerinin göz ardı edileceğini unutmayın.
  • Arama kutusuna yazacağınız kelimelere karar verirken, aradığınız sitede görünmesi muhtemel kelimeleri seçmeye çalışın.
  • Arama yaparken yanlış bir yazım kullansanız da yazım denetleyicisi ile Google otomatik olarak ilgili kelimenin en yaygın şekilde kullanılan yazımını kullanacaktır.

 

Tüm bu operatörleri ezberlemek yerine çoğuna Google’ın Gelişmiş Arama sayfası vasıtasıyla kullanabilirsiniz (Google’ın görsel arama için de ayrı bir Gelişmiş Görsel Arama sayfası mevcut).

 

Selahattin Duman’la Google’da Arama Yapıyoruz

Hatalı bir Google aramasını daha önce Malumatfuruş’taki bir incelemede konu edinmiştik. Bu vesileyle aktarmış olalım…

Selahattin Duman, 9 Kasım 2015 günü Hürriyet Gazetesi’nde yayınlanan “En Çılgınından Yalak Projesi” başlıklı köşe yazısında “google’da arama macerasını” paylaşmış. Ancak tabiki, teknik bazı yanlışlar içeriyor:

"Boşu boşuna Google'a saldırmayın. Google denen sersem arama motoru da şehirli işi olduğundan "yalak" sözcüğünü yazdığınızda, altına mavi bir çizgi atıyor. Bu "ayıplı söz, kaba söz kullandınız" manasına geliyor. Mavi çizgi ısrarcılığından Google'ın bu sözcüğü "yalaka" ile karıştırdığını anlıyoruz."

 

Eksik Hatırlanan Sorguyu Tamamlama

 

“Yalaka” sözcüğü için farklı tarayıcılardan Google araması yapmamıza rağmen Selahattin Duman’ın bahsettiği yönde bir sayfa bulunamamakta. Ayrıca, Google kullanıcıları bilir ki, ister ayıplı ister kaba sözcük araması yapın, Google sonuçları Selahattin Bey’in bahsettiği gibi mavi çubuklu filtreye tabi tutmadan size sunar.

 

Yalak aramasi

 

 

Yorumunuzu yazınız...