Sosyal medya, etkileşim uğruna insanların başkalarına ait anıları kendilerininmiş gibi sunabildiği bir mecra.

Bu durumun son örneğini, oğlunun montunun tamiri için göreceli yüksek fiyat talep eden terzilere nazaran daha uygun fiyata tamir hizmeti sunan fermuar tamircisi anlatısında gördük.

 

oglumun montunun fermuari bozuldu

 

Herhangi bir “alıntı” notu düşülmeksizin şahsî deneyim gibi sunulan ve yoğun etkileşim alan paylaşım silsilesi şu şekildeydi:

 

1-Oğlumun montunun fermuarı bozuldu. Şu ince, hafif, katlayınca el kadar olan montlardan. Tamir ettirmek için, bir alışveriş merkezinin alt katındaki terziye telefon ettim. Fermuarı 300 liraya değiştireceğini söyledi. ”Çok fazla dedim.

 

2-“Montlar bu şekilde, biraz pahalı oluyor” diye cevap verdi.

Mont hassas sökerken dikerken bozulsun istemiyorum, işini iyi yapan bir ustanın elinden geçsin istiyorum. Biraz pahalı olmasına razıyım ama bu rakam bana çok fazla geldi.

 

3-internete girip araştırdım, karşıma #fermuarhastanesi.com çıktı. Aradım, telefona Vehbi bey çıktı. Durumu anlattım, montun fotoğraflarını istedi. ”Tamir edebilir miyiz bir bakalım, olmazsa fermuarı komple değiştiririz” dedi

 

4-Fiyat sordum.”8 lira yeni fermuar,30-40 lira da dikim, en fazla 50 liraya hallolur dedi. Üşenmedim kalktım Maslak’tan Üsküdar’a gittim. Vehbi Selçuk 52 yaşında, evli, iki çocuk sahibi
Üsküdar’da Atlas Çıkmazı Kapalı Çarşı’daki tuhafiye dükkanında,

 

5-35 yıldır fermuar tamiri yapıyor.
İyi ki gitmişim, iyi ki gitmişim. Bir kere yeni fermuara gerek kalmadı. Vehbi bey fermuarı tamir etti ve 10 lira aldı. Daha fazla vermek istedim kabul etmedi. Böylece beni, hizmetin bedelinin 30 katını vermekten kurtardı.

 

6-Fermuar hastenesinde bozulan her türlü eşyanız, ustanın mahareti ve aletleriyle yeniden kullanıma hazır bulunuyor.
Fermuar hastanesi deyince aklınıza devasa bir yer canlanmasın. Üsküdar’da eski bir pasajda, taş çatlasın10 metrekarelik

 

7-bir tuafiyeciden bahsediyoruz . Ben fermuarımı yaptırırken kapıda beş kişi kuyrukta bekliyordu .Sohbete başladık. İki kişi benim gibi Avrupa yakasından gelmiş. Tanıdık müşteriler de vardı. Herkes Vehbi beyin ustalığına ve dürüstlüğüne iknaydı.

 

8-Vehbi bey, geçenlerde 35 bin liralık bir montun (evet, var o fiyata montlar) fermuarını tamir ettiğini anlattı. Mont bir bankanın üst düzey yöneticisinin oğlununmuş. Tamire getiren yönetimin şöförüymüş. Şöför işi hallettiği için çok mutlu,

 

9- daha fazla para vermek istemiş. Vehbi bey “Ben hizmetimin karşılığını alırım” diye cevap vermiş.
Web sitesinin de belirttiği gibi, eksik fermuar dişleri dahil her türlü fermuarı onarıyor. Vehbi Selçuk Paraşüt, balıkadam, çizme, çanta, bavul…

 

10-fermuarı bozulan her eşyanızı yeniden kullanmanızı sağlıyor.
Babam hep’ Arayan adam değil aranan adam ol’derdi. Dükkanımız özellikle fermuar tamiri konusunda tanınır hale gelince arkadaşlarına’ İşte şimdi aranan adam oldu’ demeye başladı

 

İstanbul’da yaşayanlara güzel yol gösterici işiniz düşerse daha çok ‘Aranan adam’ olmasını sağlayın böyle güzel insanlarla dünya ve vatanımız güzelleşsin uzun bir yazı ama kesmeden aktarmak istedim…okuyanlara beğenilere “TEŞEKKÜRLER”🙋🏼‍♀️”

 

Halbuki bu anlatı Zeynep Güven Ünlü’ye ait.

 

300 LİRA İSTENEN FERMUARI NASIL 10 LİRAYA YAPTIRDIM?
Kaya’nın montunun fermuarı bozuldu. Şu ince, hafif, katlayınca el kadar olan montlardan. Tamir ettirmek için, bir alışveriş merkezinin alt katındaki terziye telefon ettim. Fermuarı 300 liraya değiştireceğini söyledi. Çok fazla dedim. Montlar bu şekilde, biraz pahalı oluyor dedi.
Mont hassas, fermuarı değiştirirken, sökerken dikerken bozulsun istemiyorum, işinin ehli bir usta olsun istiyorum. Biraz pahalı olmasına da razıyım ama bu rakam bana çok fazla geldi.
İnternete girip araştırdım, karşıma www.fermuarhastanesi.com çıktı. Aradım telefona Vehbi bey çıktı. Durumu anlattım, montun fotoğraflarını istedi. Tamir edebilir miyiz bir bakalım, olmazsa yeni fermuar dikilir dedi. Fiyat sordum: 8 lira yeni fermuar, 30-40 lira da dikim, en fazla 50 TL’ye hallolur dedi.
Üşenmedim, kalktım Maslak’tan Üsküdar’a gittim.
İyi ki gitmişim, iyi ki gitmişim. Bir kere yeni fermuara bile gerek kalmadı, Vehbi Bey fermuarı tamir etti ve 10 lira aldı. Daha fazla vermek istedim, kabul etmedi. Böylece beni, hizmetin asıl bedelinin otuz katını vermekten kurtardı!
Fermuar Hastanesi deyince aklınızda devasa bir yer canlanmasın. Üsküdar’da eski bir pasajda, taş çatlasın 10 metrekare bir tuhafiyeciden bahsediyoruz. Ben fermuarımı yaptırırken kapıda beş kişi kuyrukta bekliyordu. Sohbet başladı. İki kişi benim gibi Avrupa yakasından gelmiş. Tanıdık müşteriler de var. Herkes Vehbi beyin ustalığına ve dürüstlüğüne iknaydı.
Vehbi bey iddialı: Web sitesinde benim yaptığım tamiri kimse yapamaz diyor. Eksik fermuar dişlerini bile onarıyor. Paraşüt, balıkadam, çizme, bavul… fermuarı bozulan her türlü eşyanıza yeniden can veriyor.
İşini iyi yapan dürüst insanların yolu açık olsun. İşini severek yapmak onlara yetip artıyor ama çok kazansınlar, çok güzel yaşasınlar, para yağsın üstlerine. Çok içten dileğimdir.
Not: Eşinin kazağına işlediği nakışa dikkat:) Bir de, Vehbi bey kusura bakmasın, gözünü kapalı çekmişim.

 

fermuar tamiri

 

Zeynep Güven Ünlü, bahse konu tamirat hadisesini 7 Şubat 2022 günü Facebook profilinde paylaşmıştı.

 


Zeynep Güven Ünlü, Vehbi Bey’in uygun maliyetli tamiratını Duvar’daki 9 Şubat 2022 tarihli “300 lira istenen montu nasıl 10 liraya yaptırdım?” başlıklı yazısında da aktarmıştı.

 

Güven Ünlü, yazısını şu paragrafla tamamlamıştı:

“Not: Bu hikayeyi iki gün önce kişisel Facebook hesabımda paylaştım, 5 bine yakın beğeni aldı, 2 binden fazla kez paylaşıldı, altına yüzlerce yorum yazıldı. Konu, sadece uygun fiyatla fermuar tamir ettirmek olamaz diye düşündüm. İşini iyi yapan insanlara çok ihtiyacımız var, bu doğru. Ama, esas olarak işini açgözlülüğe kapılmadan dürüstçe yapan insanlara açız. Vehbi bey aslında ne yaptı? İşini iyi yaptı ve emeğinin karşılığını istedi. Bir anlamda, normal olanı yaptı. Ama bir anda kahramanımız oldu. Onun ve onun gibilerin yolu açık olsun, üstlerine para yağsın. Çok içten dileğimdir. ZGÜ”

 

İLAVE:

Bahse konu silsileye daha sonra “Ben İstanbul’da oturmuyorum insanlar faydalansın diye paylaştım… Yazı Zeynep Güven hanıma ait… Alıntıdır…” paylaşımının eklendiği görüldü.

 

* Kapak görseli: fermuarhastanesi.com

Yorumunuzu yazınız...