1960’lı Yıllarda Erenköy Divan Pastanesi’nde Çekildiği İddiasıyla Paylaşılan 2 Kadının  Bir Kafede Görüntülendiği Fotoğraf 1960 Yılında Fransa’nın Başkenti Paris’te Champs-Élysées’de Kaydedilmiş

 

1960 yılında Erenköy İstanbul’da Divan Pastanesi’nde çekildiği iddiasıyla iki kadının bir kafede otururken görüntülendiği siyah beyaz bir fotoğrafın sosyal ağlarda paylaşıldığı görülüyor.

 

Paris-sanzelize-1960lar

 

Hatalı aktarım içeren paylaşım örnekleri:

 

Tarih Enstitüsü (@tarihenstitu): “Geçmişte ve günümüzde kadınların güzellik algıları hakkında ne düşünüyorsunuz? Erenköy Divan Pastanesi. 1960’lar.”

 

erenkoy-divan-pastanesi-sanilan

 

Lafagel: “1960. Erenköy Divan Pastanesi. Memleket 100 yıl geriye gitti.”

 

 

Görüntü Türkiye’den değil Fransa’dan.

Fotoğraf Divan Pastanesi’nin Erenköy şubesinde değil, Fransa’nın başkenti Paris’teki Champs-Elysees (Şanzelize) Bulvarı’ndaki Teras adlı kafede kaydedilmiş.

 

Görsel Getty Images‘ta “Champs-Elysees’deki Teras, Paris FRANSA – CIRCA 1960: Champs-Elysees’deki Teras, Paris (Fotoğraf: Keystone-France/Gamma-Keystone, Getty Images aracılığıyla)” (Terrace On Champs-Elysees, Paris FRANCE – CIRCA 1960: Terrace on Champs-Elysees, Paris (Photo by Keystone-France/Gamma-Keystone via Getty Images)) açıklamasıyla yer almış.

 

Embed from Getty Images
Divan Pastanesi’nin Elmadağ şubesi 1956, Erenköy şubesi 1964, Kadıköy – Moda şubesi ise 1981 yılında açılmış.

Divan Pastanesi internet sitesinde kuruluş süreci şöyle anlatılmış:

Yıl 1956… Elmadağ, Divan Otel’de lezzet severler, eşsiz çikolata, butik pasta ve tatlılarla tanışıyor. Divan Otel’in pasta, çikolata ve tatlılarını yapmak üzere Huegenin Pastanesinden Türkiye’ye gelen İsviçreli şef Kunderdt’in hazırladığı tatlar o kadar beğeniliyor ki Divan’ın tatlıları, çikolataları ve pastaları dilden dile dolaşmaya başlıyor. 60 yıl önce, Divan Pastaneleri zincirlerinin temelleri böylece atılmış oluyor. İlki Elmadağ’da açılan Divan Pastanesi’nin ikinci durağı 1964 yılında Erenköy oluyor. 10 yıl sonra Divan Pastanesi Bebek’te açılıyor. 1981 yılında Moda, 1984’te Sütlüce pastaneleri lezzet severlerle buluşuyor. İstanbul dışında ilk pastane ise 1987 yılında Ankara’da hizmet vermeye başlıyor. Lüks çikolata ve butik pastane konseptinin lideri Divan, nesilden nesile aktardığı ve Türk damak tadıyla harmanladığı tarifleri ile kalite, kusursuz hizmet ve bir lezzet geleneğinin temsilcisidir.”

 

 

Yorumunuzu yazınız...