Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ziyaret Ettiği Cemevinde Hz. Ali, Hacı Bektaş-ı Veli ve Atatürk’ün Resimlerinin Kaldırıldığı İddiası Doğru Değil

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 8 Ağustos 2022 günü akşamı Ankara’nın Mamak ilçesindeki Hüseyin Gazi Cemevi’nde Alevi ve Bektaşi derneklerinin temsilcileriyle bir araya gelerek, Muharrem ayı iftarına katıldı.

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretinde cemevinde arkasında yer alan duvarda Hz. Ali, Hacı Bektaş-ı Veli ve Atatürk resimleri yerine Arapça Allah, Hz. Muhammed, Hz. Ali, Hz. Fatıma, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin isimlerinin yazılı tabloların bulunduğu görüldü.

 

erdogan-huseyin-gazi-cemevi

 

Bu durum, sosyal medya kullanıcıları ve basın organları tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti öncesinde cemevinden resimlerin kaldırıldığı ya da bulundukları duvarın değiştirildiği şeklinde yorumlandı.

Cumhurbaşkanının ziyareti öncesinde cemevinin düzeninin değiştirdiği iddiasına dair örnek aktarımlar şu şekildeydi:

 

Who? (@who98408150):

 

Hüseyin Gazi Cemevi … Atatürk yok… Hacı Bektaşi Veli yok…Hz. Ali yok… Türkçe yazılar yok Arapça yazılar var… Erdoğan gitmeden Cemevine badana boya tadilat mı yapmışlar? #cokusdonemi

 

erdogan cemevi ataturk haci bektasi veli

 

KRT TV:

 

“CEMEVİNE ERDOĞAN AYARI…

ATATÜRK, HZ. ALİ VE HACI BEKTAŞ-I VELİ’NİN FOTOĞRAFLARININ YERİ DEĞİŞTİ

Erdoğan’ın 20 yıl aradan sonra ziyaret ettiği Hüseyin Gazi Cemevi’nde Atatürk, Hacı Bektaş-ı Veli ve Hz. Ali’nin olduğu duvardaki fotoğrafların yeri değiştirildi.”

 

https://twitter.com/krtkulturtv/status/1556724882578235392

 

Hüseyin Gazi Cemevi’nden Hz. Ali, Hacı Bektaş-ı Veli ve Atatürk’ün resimleri kaldırılmamış. Cemevindeki ana salonda farklı bir duvarda resimler hâlâ mevcut.

 

huseyin-gazi-cemevi-erdogan

 

Hüseyin Gazi Cemevi’nin tadilat öncesinde ana salonunda dedenin postunun hemen arkasındaki duvarda Hz. Ali, Hacı Bektaş-ı Veli ve Atatürk’ün resimleri yer almaktaydı.

Geçmişten fotoğraflarla bu durum şöyle örneklenebilir:

 

ankara-huseyin-gazi-cemevi

 

huseyin-gazi-cemevi-mansur-yavas

 

huseyin-gazi-cemevi

 

huseyin gazi cem evi

 

huseyin-gazi-dernegi-ve-vakfi

 

Hüseyin Gazi Türbesi ve Cem Evi’nde tadilat, bakım ve onarım çalışmaları yürütülmüş.

Mamak Belediye Başkanı Murat Köse ve Mamak Kaymakamı Ali Sırmalı’nın cemevinde bakım onarım çalışmalarını yerinde incelediği 6 Ağustos 2022 günü basına yansımıştı.

Yapılan tadilat çalışmaları kapsamında cemevi duvarlarındaki resimler yenilenmiş ve ibadet alanının dizaynı değiştirilmiş.

 

huseyin-gazi-cem-evi-tadilat

 

Adı geçen cemevinin tadilat sonrası fotoğraflarında soldan sağa Atatürk, Hacı Bektaş-ı Veli ve Hz. Ali fotoğraflarının (cemevi dedesinin postunun arkasındaki değil, yan) duvarda asılı olduğu görülebiliyor.

 

cemevi-hz-ali-haci-bektasi-veli-ataturk-resimleri
Fotoğraf: Artı Gerçek / Seda Taşkın

 

Tabloların asıldığı duvarın önceki hâli şöyleydi:

 

ankara-huseyin-gazi-cem-evi

 

Hüseyin Gazi Vakfı Başkanı Ali Ayyıldız, Independent Türkçe’ye yaptığı açıklamada söz konusu iddiaların doğru olmadığını şu sözlerle belirtmiş:

“Vakıflar Genel Müdürlüğü bize bir yazı göndererek, burayı başka bir vakfa tahsis ettiklerini söyleyerek boşaltmamızı istediler. Daha sonra biz bu vakfın burada 25 yıl hizmet verdiğini, Alevi topluluğunda bunun bir karşılığı olduğunu, kabul gördüğünü ve Alevi örgütü olduğunu izah ettik. Alevi örgütlerinden topladığımız belgeleri İçişleri Bakanlığı, Kültür Bakanlığı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne sunarak bu yanlış kararı iptal ettirdik ve bize 10 yıllığına tahsisini sağladık. Burada yaklaşık 6 aylık bir süre geçti ve bir de kış geçirdik. Burası 1400 rakımlı yüksek bir yer. Burada çok ciddi tadilat hasıl oldu. Sırt duvarlarından su aldığı için iç duvarlar da etkilendi. Hazreti Ali ve Atatürk tabloları iç duvarlarda tahrip olmuştu. Hacı Bektaş tablosu ise yağlı boya tablo olduğu için zarar görmeden kurtardık. Daha sonra komple tadilata soktuk. Sonra Hazreti Ali ve Atatürk tablosunu tekrar koyduk. Kurtardığımız Hacı Bektaş-ı Veli tablosuyla beraber tekrar astık. Cemevlerimizde bulunan silsileyi de sıralamasını takip ettirerek hattat bir arkadaşımıza orijinal haliyle yaptırdık. Üstte Arapça altta Türkçe olmak kaydıyla bunu da yerine koyduk. 16 tablomuz var ve yerleştirdik. Cem evimizi yeniledik. Fotoğraf kaldırma olmadı tam tersi baş köşemize koyduk. Alçakça bir iddia bu. Mümkün mü birisi gelecek bu resimleri ortadan kaldıracak ve Aleviyim diye ortada gezecek. Kendi toplumumuz içerisinde yüzümüze tükürürler. Tadilatın bir kısmını Kültür Bakanlığı, bir kısmını İçişleri Bakanlığı bir kısmını Mamak Belediyesi, bir kısmını Ankara Valiliği bir kısmını da biz üstlendik. Hala tadilata ihtiyacımız var.”

 

İLAVE: Cemevindeki resimler post makamının arkasındaki duvardaki eski yerine Hüseyin Gazi Cemevi Derneği yöneticileri tarafından 9 Ağustos 2022 günü tekrar asılmış.

Cemevinin dedesi Hüseyin Öz, ziyaret sırasında duvardaki Hz. Ali, Hacı Bektaş-ı Veli ve Atatürk portrelerinin yerinin değiştirildiği iddiasına dair şu açıklamayı yapmış:

“Cemevinin içinde tam post makamının arkasında Hazreti Ali, Mustafa Kemal Atatürk ve Hacı Bektaş Veli efendimizin resimleri yan yanaydı. Bunlar duvara yağlı boya çizilmiş resimlerdi. Bu resimler duvardaki rutubetten dolayı bozuluyordu. Bu nedenle ‘boyatıp çerçeveli resimlerini asalım’ dedim. Mevcut yerde kolon olması, fotoğrafların da büyük olması nedeniyle o gün asmak uygun olmadı. ‘Hemen yanındaki duvara asalım ziyaretten sonra uygun boyutta yaptırıp aynı yere asarız’ dedik. Ancak konuyu çarpıtıyorlar. ‘Cumhurbaşkanı gelecekti de o yüzden resimleri yerinden kaldırdılar’ denilmesi doğru değil. Bu yönlü haberlerde doğru değil.”

 

hacibektas-cemevi-resim
Fotoğraf: Medyascope / Hıdır Göktaş

 

1 Yorum

  1. Aslı Kınık Reply

    Küçükken çok giderdik yolu bile yoktu, o 1400 rakımlı dağa neredeyse tırmanırdık, başı boş köpekler arasından geçerdik. Türbeyi filan süpürürdük gittiğimizde, gelmişken bir faydamız olsun diye. Şimdiki haliyle dağlar kadar fark var, bir 20 yıl olmuştur gitmeyeli, daha iyi bir durumda olabilirdi, bi de son saldırılardan sonra anlıyor insan ama hiç kapısında kilit aman giremezsiniz diye bir şey görmemiştim, o dokundu.

Yorumunuzu yazınız...