Cem Yılmaz’ın Bedelli Askerlik Teklifini REDDEDEREK 18 Ay Uzun Dönem Askerlik Yapmayı Tercih Ettiği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Ünlü komedyen, karikatürist, stand-up sanatçısı, oyuncu, senarist, yapımcı ve yönetmen Cem Yılmaz’ın askerlik hizmeti ile ilgili yanlış bir aktarımın sosyal medyada binlerce beğeni aldığı ve müteaddit kez paylaşıldığı görülüyor.

 

Bir Gerçek Bilgi:

 

“Cem Yılmaz 2001 yılında yıldızının en parlak olduğu dönemde yönetmenlerin bedelli teklifini reddederek 18 ay askerlik yapmıştır.”

 

cem yilmaz bedelli askerlik

 

(“Yönetmenlerin bedelli teklifi” absürtlüğü bir yana) Cem Yılmaz, kendisine yapılan bedelli askerlik teklifini reddetmiş değil. Çünkü Yılmaz, askerlik yaptığı dönemde çıkarılan bedelli askerlik imkânından yararlanabilecek yaş kriterini taşımıyordu.

17 Ağustos 1999’daki Gölcük depreminin ardından, uzun süredir kamuoyunu meşgul eden bedelli askerlik imkânının tanınması ülke ekonomisine katkı amacıyla tekrar gündeme gelmişti. Genelkurmay Başkanlığı’nın maddi kaynak yaratmak için hükümete gönderdiği bedelli askerlik tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından kabul edilerek yasalaşmıştı.

2 Kasım 1999 tarihli ve 4459 sayılı “Askerlik Kanununa Bir Geçici Madde Eklenmesi Hakkında Kanun” ile 21 Haziran 1927 tarihli ve 1111 sayılı Askerlik Kanunu’na eklenen geçici 37. madde ile 1 Ocak 1973 tarihinden önce doğan, henüz askerlik hizmetine başlamamış yükümlülere 15.000 Alman markı bedelle bedelli askerlik yapma imkânı sağlanmıştı.

 

1999 bedelli askerlik kanunu

 

Bu dönemde, gerekli koşulları taşıyan Tarkan, Serdar Ortaç, Mustafa Sandal, Kıraç, Acun Ilıcalı, Çelik, Altay, Ufuk Yıldırım, Ferda Anıl Yarkın, Beyazıt Öztürk, Emre Kınay, Kaan Girgin ve Hidayet Türkoğlu gibi birçok ünlü isim 28 günlük bedelli askerlik yapmak üzere silah altına alınmıştı.

Bedelli askerlik yasasındaki yaş kriterini az farkla kaçıranlar ya da çoktan askerlik görevine başlayanlar ise 18 ay askerlik yapmıştı.

Cem Yılmaz da bu kişilerden biriydi.

 

cem yilmaz asker

 

23 Nisan 1973 tarihinde dünyaya gelen Cem Yılmaz, 1 Ocak 1973’ten önce doğan bakaya yükümlülerin yararlanması öngörülen bu imkândan istifade edememişti. (Haluk Levent gibi, yaş kriterini sağlasa da askerlik hizmetine başladığı için bu imkândan istifade edemeyenler de mevcuttu. Haluk Levent bu duruma bir sosyal medya paylaşımında “18 ay askerlik yapmaya gittiğimin 2. gününde “bedelli askerlik” çıktığını öğrendiğim sabah gibiyim bu sabah.” ifadeleriyle değinmişti).

 

cem yilmaz asker

 

Cem Yılmaz’ın vatanî görevini bedelli yerine uzun dönem olarak yapacağı ilgili dönemde basına şöyle yansımıştı:

 

Cem Yılmaz bedelliyi kaçırdı

 

Ünlü komedyen Cem Yılmaz, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın Sakarya, Kocaeli ve Yalova’da oluşturduğu 250 depremzede aileye geçici konut sağlayacak ‘‘Hayat Mahallesi’’ projesine yardım toplamak için meslektaşları Yılmaz Erdoğan ve Beyaz’la sahneye çıkacak olmanın keyfini yaşarken, bedelli askerliği 3,5 ay ile kaçırmanın da üzüntüsü içinde. Cem Yılmaz, 23 Nisan 1973 doğumlu olduğu için vatani görevini 18 ay yapacak. Sanatçı uzun bir askerlik yapacak olmanın kendisini hiç üzmediğini söylüyor.

 

cem yilmaz bedelliyi kacirdi

 

Cem Yılmaz 2001 yılında Ankara Mamak Muhabere Bilgi Sistemler Okulu ve Eğitim Merkezi (MEBS) Komutanlığı’nda 18 ay (uzun dönem) askerlik yapmıştı.

 

o simdi asker

 

Bu süreçte askerî personele stand-up gösterileri yapan Cem Yılmaz, askerlik görevinden sonra sahneye çıktığı CMYLMZ adlı gösterisinde askerlik anılarına değinmişti:

“Ben 18 ay askerlik yaptım. Bedelli yapan popçu arkadaşlar Tarkan, Mustafa Sandal, tabii Çelik de değişti. Çelik önemli bir sanatçıdır. İTÜ’den mezundur ve ses doktorudur. “Sesler mi ağrıyor” hemen “Ah Cici Kız”ı söyler. Ama hâlâ sesi notalara dökülemiyor. Bir tek Milka’yla reklam anlaşması yapabilir.”

“Sanatçının askerden kaçanı makbuldür. Benim de Azerbaycan’da okuyor olmam gerekiyordu. Bazı sanatçılarımız 10 yılda Amerika’da ne öğreniyorlarsa. Demek ki bir zenci hoca var. Taktı çocuğa gidemiyor.”

“‘En verimli çağımda askere aldılar’ derler. Ulan ne yapıyordun? Evde oturuyordum abi. Ulan ben para basıyordum askere aldılar.”

” Askerde 6 bin kişiye çay ısmarladım, 1.5 milyon lira tuttu. Swiss Otel’deki çay fiyatına!”

 

Tespit: Hamdi Akyol

Kapak fotoğrafı: Onur Akay

Yorumunuzu yazınız...