Afyon’da Bir Camide Düzenlenen Hafızlık İcazet Merasimi İçin Cami İçinde Protokol Yolu Açıldığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Afyonkarahisar İl Müftülüğü tarafından 15 Ekim 2021 tarihinde Hafı Mehme Sayın Camii’nde düzenlenen hafızlık icazet belgesi takdim törenine katılan Afyon Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ve Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Burhan İşleyen için camiye kırmızı şeritle protokol yolu yapıldığı iddiası geçtiğimiz gün basına yansımıştı.

Öncelikle iddianın kaynağı haberi alıntılayıp diğer aktarımları örnekleyelim…

 

Birgün gazetesi:

“Camiden protokol yolu geçirildi Afyon’da, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı İşleyen ve Afyon Belediye Başkanı Zeybek’in katıldığı, “Hafızlık İcazet Merasimi” için caminin içinden protokol yolu geçirildi”

 

camiye protokol yolu

 

Bu yanlış algının yaygınlaşmasına neden olan Birgün’de Mustafa Bildircin imzasıyla yayımlanan “Camiden protokol yolu geçirildi” başlıklı haber metni şu şekildeydi:

“Camiden protokol yolu geçirildi

Toplu ibadetlerin Covid-19 tedbirleri kapsamında yasaklandığı dönemde Millet Camii’ndeki VIP uygulamanın bir benzeri de Afyon’da yaşandı. Afyon’da, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı İşleyen ve Afyon Belediye Başkanı Zeybek’in katıldığı, “Hafızlık İcazet Merasimi” için caminin içinden protokol yolu geçirildi.

Toplu ibadetlerin Covid-19 tedbirleri kapsamında yasaklandığı dönemde Saray’daki Millet Camii’ndeki VIP uygulamanın bir benzeri de Afyonkarahisar’da yaşandı. Afyonkarahisar İl Müftülüğü’ne bağlı Kur’an Kurslarında hafızlık eğitimini tamamlayan 155 öğrenci için düzenlenen ‘Hafızlık İcazet Merasimi’ ilginç görüntülere sahne oldu. Afyonkarahisar Hacı Mehmet Sayın Camii’nde düzenlenen törene katılan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Burhan İşleyen, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ve vali için protokol yolu hazırlandı. İşleyen ve Başkan Zeybek, cami içerisinde kırmızı şeritlerle oluşturulan yoldan kürsüye yürüdü.

Yaşları 10 ile 15 arasında değişen 155 Kuran kursu öğrencisine hafızlık belgesi verilen tören için camiye yüzlerce yurttaş toplandı. Törenden yansıyan fotoğraflarda, caminin girişinden kürsünün bulunduğu alana kadar sağlı sollu çekilmiş kırmızı şeritler görüldü. Şeritlerin ortası, üç metre kadar boş bırakılarak adeta bir protokol yolu oluşturuldu.

Törene katılan Afyonkarahisar Belediyesi’nin AKP’li Başkanı Mehmet Zeybek, konukların geçişi için oluşturulan yoldan geçerken çektirdiği fotoğrafları sosyal medya hesabından paylaştı. Paylaşımın altına, “Hafızlarımızı, ailelerini ve hocalarımızı tebrik ediyorum. Rabbim gençliğimizi ve bizleri Kur’an’ın izinden ayırmasın” notu düşüldü.”

 

Sözcü:

“Afyonkarahisar’da Allah’ın evinde büyük saygısızlık

Camiye Protokol Yolu

Afyon Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ve Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı’nın katıldığı Hafızlık Merasimi için camiye kırmızı şeritle protokol yolu yapıldı. Başkan bu yoldan geçip kürsüye çıktı.”

 

camiye protokol yolu

 

Oğuzhan Atsız:

“Cami çok kalabalık ama bir tane “Allah’ın evinde protokol mu olur lan” diyecek Müslüman yok.”

 

cami protokol

 

Sanılanın aksine Afyon’da bir camide hafızlık icazet merasimi için “protokol yolu” açıldığı sanılan hat aslında (mezuniyet ve icazet törenlerindeki uygulamaya benzer şekilde) hafızların ailelerinin önünden geçerek belgelerini aldığı, kadın ve erkeklerin camide birbirinden ayrıldığı alandı.

Merasimin gerçekleştirildiği camiden diğer görüntüler incelendiğinde hafız adaylarının belgelerini almak üzere kırmızı şeritle çevrelenen alandan geçerek tören alanına geldiği görülebiliyor.

 

icazet merasimi

 

icazet toreni

 

icazet toren

 

hafizlik icazet merasimi

 

Afyonkarahisar Müftülüğü Youtube hesabına yüklenen Afyonkarahisar Hafızlık İcazet Merasimi başlıklı kayıtta (48:40’tan itibaren) hafız adaylarının camiye giriş anı izlenebilir:

 

 

Konu ile ilgili Afyonkarahisar Valiliği tarafından yayımlanan basın duyurusu metni şu şekildeydi:

 

“Diyanet İşleri Başkanlığımıza bağlı Kur’an Kurslarımızda hafızlığını bitirmiş öğrencilere yönelik, il ve ilçe müftülükleri tarafından 15.10.2021 tarihinde Afyonkarahisar İl Müftülüğümüzce ilimizin en büyük cemaat kapasitesine sahip olan Hacı Mehmet Sayın Camii’nde 155 hafıza icazet belgelerinin takdim edildiği bir program düzenlenmiştir.

 

Söz konusu icazet merasimi ile alakalı bazı basın yayın organlarında gerçeğe uygun olmayan haberler yapılmıştır. Haber metninde protokol şeridi diye iddia edilen söz konusu şerit, hafızlarımızın kalabalık olan cemaati rahatsız etmeden, bir bütün olarak geçmeleri için tertip edilmiş bir şerittir. Ayrıca resimlerde de görüleceği üzere iddia edilen iki koltuk, protokol için değil Hafızlık İcazet Merasimlerinde gelenek olduğu üzere kurra hafızların oturduğu koltuklardır. Protokol ise iddianın aksine yine resimlerde de görüleceği üzere cemaatle birlikte yere oturmuş, saf düzeni almış ve o şekilde program icra edilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

 

cami protokol basin duyurusu

 

Camilerde gerçekleştirilen bazı hafızlık icazet törenlerinde hafızlık eğitimini tamamlayan gençlerin merasim alanına kendileri için açılmış benzer alanlardan geçip girdiği biliniyor. Yani, camilerde hafız adayları için açılan bu yol VIP protokol ya da devlet erkânı için açılmış değil…

 

Benzer örnekler şu şekilde sunulabilir:

 

camide icazet toreni

 

 

 

cami icazet toreni

 

 

Yorumunuzu yazınız...