Biz, Tekrar Tekrar Yaptığımız Şeyleriz. Demek Ki Mükemmellik Bir Eylem Değil, Bir Alışkanlıktır” Sözünün Aristo’ya Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Aristo’nun “biz, tekrar tekrar yaptığımız şeyleriz, demek ki mükemmellik bir eylem değil, bir alışkanlıktır” özlü sözünü dile getirdiğini belirten güvenilir herhangi bir kaynak bulunmamaktadır. Anılan vecizenin ilk izine 1926 yılında Will Durant adlı yazar tarafından kaleme alınan ve tarihin en ünlü filozoflarının hayat hikâyelerini aktaran “Felsefenin Hikâyesi” (“The Story of Philosophy”) adlı kitapta rastlanmaktadır. Bahse konu kitapta, sahipliği Aristo’ya atfedilen sözün kitabın yazarı Will Durant tarafından Aristocu yönelimi tanımlamak için kullanıldığı, sözün Aristo’dan alıntılanmadığı ya da sahipliğinin Aristo’ya isnat edilmediği bilinmektedir.  

Yanlış İddia

 

Biz, tekrar tekrar yaptığımız şeyleriz, demek ki mükemmellik bir eylem değil, bir alışkanlıktır” ya da “sürekli yaptığımız şey neyse, biz oyuz, o halde mükemmellik bir eylem değil, bir alışkanlıktır” şeklinde Türkçeye çevrilen, İngilizce tercümesi “we are what we repeatedly do, excellence then, is not an act, but a habit” olan özlü sözün Aristoteles’e ait olduğu iddiası doğruyu yansıtmamaktadır.

 

biz tekrar tekrar yaptığımız şeyleriz demek ki mükemmellik bir eylem değil bir alışkanlıktır
“Biz, tekrar tekrar yaptığımız şeyleriz, demek ki mükemmellik bir eylem değil, bir alışkanlıktır” özlü sözünü Aristo’ya atfeden Aristo profili

 

Her ne kadar Aristocu yaklaşımı yansıtsa da, M.Ö. 4. yüzyılda yaşadığına inanılan Aristoteles’in  bahse konu vecizeyi dile getirdiğini aktaran güvenilir herhangi bir kaynak bulunmamaktadır.

Anılan vecizenin ilk izine 1926 yılında Will Durant adlı yazar tarafından kaleme alınan ve tarihin en ünlü filozoflarının hayat hikâyelerini aktaran “Felsefenin Hikâyesi” (“The Story of Philosophy”) adlı kitapta rastlanmaktadır. Bahse konu kitapta, sahipliği Aristo’ya atfedilen sözün kitabın yazarı Will Durant tarafından Aristocu yönelimi tanımlamak için kullanıldığı, sözün Aristo’dan alıntılanmadığı ya da sahipliğinin Aristo’ya isnat edilmediği anlaşılmaktadır.

 

will durant felsefenin hikayesi aristo
Will Durant’ın “Felsefenin Hikâyesi” (“The Story of Philosophy”) adlı kitabında bahse konu sözün geçtiği ilgili sayfa

 

Aristo’nun “Biz, Tekrar Tekrar Yaptığımız Şeyleriz. Demek Ki Mükemmellik Bir Eylem Değil, Bir Alışkanlıktır” Dediğini İddia Eden Yazarlar

Fotomaç Gazetesindeki “Dokunma yanarsın!” başlıklı 25 Ocak 2011 tarihli yazısında Turgay Demir bu hataya düşmüş:

"Günün sözü 
Sürekli yaptığımız şey neyse, biz oyuz. O halde, mükemmellik bir eylem değil, bir alışkanlıktır. 
Aristoteles"

Hürriyet Gazetesi yazarı Şahver Kaya, bahse konu vecizeyi 16 Haziran 2018 tarihinde attığı bir tweette Aristo’ya mâl ederek hataya düşmüş.

Güngör Özyiğit, Sevgi Dünyası adlı dergide (Haziran 2017, Sayı: 582, sf: 14) yayınlanan “Felsefede Bir Maestro Aristo” başlıklı yazısında bu hataya düşmüş.

 

Yorumunuzu yazınız...