Videonun Amsterdam Limanı’ndaki Deniz Trafiğinin Yoğunluğunu Yansıttığı İddiası Doğru Değil

Amsterdam Limanı’nın Normal Hâlini Yansıttığı İddiasıyla Paylaşılan Video, 5 Yılda Bir Düzenlenen “Sail Amsterdam” Adlı Etkinlikten 

Yanlış İddia

 

Amsterdam Limanı’nda kaydedilen yoğun deniz trafiği görüntüsü “Kanal Amsterdam” etiketiyle 2020 yılında Twitter’da gündem oldu.

 


 

Söz konusu video, Amsterdam Limanı’ndaki olağan trafiği yansıttığı sanılarak paylaşıldı.

 

“Burası Hollanda Amsterdam Limanı: Müthiş bir yoğunluk var. Ama Kanal İstanbul gibi bir kanal yapmaya gerek duymuyorlar.”

“Amsterdam Limanı’nın inanılmaz trafiği…”

 

amsterdam limaninin trafigi

 

Avrupa’nın en yoğun limanlarından biri olan Amsterdam Limanı, yoğun ama sistematik bir deniz trafiğine sahip; ancak limanda olağan bir günde videodaki gibi yoğunluk yaşanmıyor. Paylaşılan video Amsterdam Limanı’nın “Sail Amsterdam” adlı denizcilik etkinliği esnasında hızlandırılmış görüntüsü.

 

 

İlki 1975 yılında Amsterdam’ın kuruluşunun 700. yıl dönümü kutlamalarının bir parçası olarak şehrin limanı tarafından düzenlenen Sail Amsterdam, başarısıyla birlikte sürdürülerek düzenli bir etkinlik hâlini almış.

 

sail amsterdam etkinligi

 

Hollanda’daki en büyük halka açık etkinlik ve dünyanın en büyük ücretsiz deniz etkinliği olarak nitelenen Sail Amsterdam’da her beş yılda bir yüzlerce gemi Amsterdam’daki IJhaven’e (“IJ su yolu”) ve çevresine demirlemeden önce Kuzey Denizi Kanalı boyunca seyrediyor ve kilometrelerce uzunluktaki yelkenli geçit töreni gerçekleştiriliyor.

 

amsterdam limani toren

 

amsterdam limani etkinlik

 

1975 yılından bu yana 5’er yıllık periyotlarla düzenlenen Sail Amsterdam adlı etkinlik en son 2015 yılında düzenlenmişti. Koronavirüs pandemisi nedeniyle 2020 yılında iptal edilen etkinliğin bir sonraki ayağı 20-24 Ağustos 2025 tarihlerinde (SAIL Amsterdam Foundation adlı sivil toplum kuruluş koordinasyonunda) düzenlenecek.

 

amsterdam limani 2015

 

Sosyal medyada paylaşılan 2015 yılından videodaki etkinliğe 600’den fazla geminin katıldığı ve 2,3 milyon kişinin çevrede bu töreni izlediği aktarılmaktadır.

 

sail amsterdam

 

Yorumunuzu yazınız...