Brezilya’daki 41 Metre Yüksekliğindeki Su Kaydırağından Kayan Kişinin Görüntülendiği Video Üzerinde Kaydırağın Daha Uzun Görünmesi İçin Oynanmış

 

Eğlence parklarından görüntülerin üzerinde oynandığı örnekleri daha önce aktarmıştık. Örneğin, Güney Kore’deki Lotte World adlı eğlence merkezindeki Gyro Drop adlı lunapark aletinin görüntüsü üzerinde oynanarak boyu uzatılmıştı. Benzer bir müdahale Brezilya’dan bir su kaydırağından görüntüye yapılmış.

 

Sosyal medyada dünyanın 41 metre yüksekliğindeki en dik su kaydırağından görüntü olduğu vurgusuyla paylaşılan video:

 


 

Bahsi geçen üzerinde oynanmış videoyu aktaran paylaşım örneği:

 

Biliyor Muydunuz (@bilio_muydunuz):

“Yapabilirmisiniz ??

Brezilya’daki su kaydırağı, 41 metre yüksekliğinde ve dünyanın en dik kaydırağı…”

 

brezilyadaki-su-kaydiragi

 

Video orijinal değil.

Brezilya’daki 41 metre (134 feet) yüksekliğinki su kaydırağının olduğundan daha yüksek görünmesi için orijinal video üzerinde oynanmış.

Görüntüdeki su kaydırağı, Brezilya’nın Fortaleza şehrindeki “Beach Park” adlı eğlence parkında bulunuyor.

Kulesi 41 metre yüksekliğe sahip su kaydırağına Insano adı verilmiş.

 

brezilya-dik-su-kaydiragi

 

1989 yılında inşa edildiği ve açıldığı dönemde dünyanın en yüksek su kaydırağı ünvanını elinde bulunduran su kaydırağı 14 katlı bir bina ile aynı yüksekliğe sahip.

Geçmişte Guinness Dünya Rekorları Kitabı’nda listelendiği belirtilen Insano adlı su kaydırağından kayanların saatte yaklaşık 65 mil hıza ulaşabildiği aktarılıyor.

 

Guinness Dünya Rekorları Kitabı‘nda yer alan “en uzun / yüksek” su kaydırağı rekorları şöyle listeleniyor:

  • En yüksek su kaydırağı: Brezilya’nın Barra do Pirai kentindeki Aldeia das Águas Park Resort adlı tesisteki (adını Afrika’nın en yüksek dağından alan) Kilimanjaro adlı su kaydırağının yüksekliği 49,9 metredir.
  • En uzun iç tüplü su kaydırağı: Malezya’nın Penang eyaletindeki Escape adlı açık hava tema parkındaki kapalı tüplü su kaydırağının uzunluğu 1.111 metredir.
  • En yüksek su treni: ABD’nin Teksas eyaletindeki Schlitterbahn Galveston Adası Su Parkı’ndaki su treninin yüksekliği 24,86 metredir.
  • En uzun plastik su kaydırağı: ABD’nin Virginia eyaletindeki Valley Kayak Merkezi’ndeki Natural Light Beer tarafından kurulan plastik su kaydırağının uzunluğu 616 metredir.
  • En uzun dağ/yamaç su kaydırağı: Çin’in Zhejiang eyaletindeki Zhejiang Puhua Travel Development Co., Ltd. tarafından işletilen yamaç su kaydırağı 2723 metre uzunluğunda ve 226 metre yüksekliğindedir.
  • En yüksek şişme su kaydırağı: Avustralya’nın Perth şehrinde bulunan Xscape at the City adlı açılır su parkındaki şişme su kaydırağının yüksekliği 22,4 metredir.
  • En uzun şişme su kaydırağı: ABD’ni New Jersey eyaletindeki Action Park in Vernon adlı tesisteki şişme su kaydırağının uzunluğu 601,98 metredir.

 

dunyanin-en-yuksek-su-kaydiragiydi

 

Adı geçen sahil parkının internet sitesinde su kaydırağı hakkında şu bilgilere ve uyarılara yer verilmiş:

Hayatınızın en büyük heyecanına hazırlanın! Macera 14. kattaki merdivenlerde başlıyor. Sürücüler zirveye ulaştığında tüm parkın ve okyanusun muhteşem manzarasıyla karşılanırlar. Cesareti olanlar, beş saniyede saat 65’e ulaşan 14 katlı serbest düşüşün tadını çıkaracaklar.

 

Özel ihtiyaçları olan kişilerin, hamile kadınların ve 1,40 m’nin altındaki çocukların girmesine izin verilmemektedir.

Obez kişiler, sırt sorunları ve/veya osteoporozu olan kişiler, ekipmanın kullanımı konusunda uyarılmalıdır.

Şiddetli yağmur/gök gürültüsü durumunda bu etkinlik güvenlik nedeniyle kapatılacaktır.

Bu ekipman yalnızca tek konumdur.

 

Aynı açıdan benzer videolar da sosyal medya platformlarına yüklenmiş.

 

@fabricioteleva Teria coragem de ir no Insano no Beach park ? #fyp #fy #beachpark #beachparkfortaleza #beachparkinsano #insano #fortaleza #viral ♬ Funk Rave – Don´t Let Me Down 140 Bpm – kirtap

 

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa JheiiAbreu (@jheiiabreuu)

 

 

Brezilya’daki eğlence parkından videolarda bir hayli yüksek su kaydırağından görüntülere rastlanabiliyor.

 

 

 

 

 

Cihan Çetinkaya’nın dijital düzenleme içeren videoyu gerçek gibi aktaran sosyal medya hesabına verdiği yanıtla işbu yazıyı noktalayalım:

 

“Kırk bir metreden dikey düşüşle, -hem de aksi eğim olmadan- sizce yumuşakça o havuza mı düşer? Biraz fizik bilmek, bizi fake videolardan korur.”

 

Yorumunuzu yazınız...