Paylaşılan Videoda 5G İstasyonlarına Yerleştirilen Kitin İçinde COV 19 Yazdığı İddiası Asılsız

Yanlış İddia

 

Koronavirüs (Covid-19) salgınına 5G ağının neden olduğu komplo teorisine inananlara yönelik hazırlanan ve gerçek sanılan bir hiciv odaklı trollemeye değineceğiz.

5G mobil iletişim standardının koronavirüs salgınının  oluşmasına / yayılması ile ilişkili olduğunun ‘COV-19’ damgalı 5G telekom ekipmanı ile ispatlandığı iddiasıyla sosyal medyada son günlerde paylaşılan video şu şekilde:

 

https://www.facebook.com/stuart.mckenzie.3386/videos/1336880243176546

 

Bu iddiayı içeren örnek paylaşımlar ise şu şekilde sunulabilir:

5G ve COVID-19

 

5G istasyonlarına yerleştirilen ve asla açmayın denilen kiti açan teknisyen anlatıyor. İstasyona yerleşecek elektronik kitin içinde COV 19 yazan elektronik devre.

 

5g istasyonları kiti

 

5g istasyon kiti

 

Sanılanın aksine 5G vericisi önünde kaydedilen ve “COV 19” etiketli bir devre kartının 5G direğine takılacağının belirtildiği video hiciv kastıyla oluşturulan bir kayıt ve haliyle gerçeği yansıtmıyor.

Videoda 5G kulesine takılacak olan COV-19 etiketli ekipmanı ortaya çıkaran bir telekom mühendisi olarak tanıtan kişi aslında Heydon Prowse adlı İngiliz aktivist.

Heydon Prowse, bu trollemeyi neden ve nasıl gerçekleştirdiğini Dont Panic London adlı Youtube kanalında anlatmıştı.

 

 

Prowse, bahse konu kayıtta şu ifadeleri kullanmıştı:

“My name’s Hayden Prowse and this is my attempt to prove just how easy it is to convince people of conspiracy theories by making up one of my own i created a fake conspiracy theory that a mobile phone network engineer had found the letters cov19 etched into a piece of 5g tower circuitry…

The truth is they’re not the circuitry isn’t from a 5g tower it’s from an old virgin media box”

“Adım Hayden Prowse ve bu kendi oluşturduğum kayıtla insanları komplo teorilerine ikna etmenin ne kadar kolay olduğunu kanıtlama girişimim, bir cep telefonu ağ mühendisinin 2g kulasi devresi üzerine kazınmış COV19 harfleri bulduğuna dair sahte bir komplo teorisi yarattım.

Gerçek şu ki, devre 5g’lik bir kuleden değil, eski bir kullanılmamış medya kutusundan”

 

“Üzerinde COV-19 bulunan bir kit parçası” keşfeden bir telekom mühendisi olarak kendini tanıtan Prowse, bu trolleme videosunda şu ifadeleri kullanmıştı:

“COV-19 markasına sahip böyle bir devre üreten herhangi bir şirketin herhangi bir ürününü gerçekten bilmiyorum, ama lanet olası devre kartında böyle yazıyor. Ben bir komplo teorisyeni değilim ama belli ki internette koronavirüs ve COVID-19 hakkındaki her şeyi okudum, ama niye böyle kulelere böyle bir devre kuruyorlar ki? “

 

COV-19 etiketli ekipman aslında eski bir TV alıcısına ait devre kartı.

İngiliz telekomünikasyon şirketi Virgin Media yaptığı açıklamada görülen devre kartının yaklaşık dokuz yıllık bir Virgin Media kutusundan (Cisco 4585 HD (PVR olmayan) alındığını belirtmişti.

 

cisco devre kartı

 

Herhangi bir mobil ağ altyapısıyla bir ilişkisi bulunmayan (Virgin Media) kablolu TV kutusu üzerine COV 19 yazısı Heydon Prowse tarafından eklenmişti.

 

5g covid yazısı

 

Reuters ve PressePortal bu iddianın gerçek dışılığını daha önce ortaya koymuştu.

 

Yorumunuzu yazınız...