Zbigniew Brzezinski’nin Bir Yazısında 15 Temmuz Darbe Girişimine CIA’nın Destek Verdiğini Belirttiği İddiası Doğru Değil

Zbigniew Brzezinski’nin bir yazısında 15 Temmuz 2016 darbe girişimine CIA’nın destek verdiği ve bu davranışın ciddi bir hata olduğunu kabul ettiği iddiası doğru değil. Brzezinski’nin yayımladığı yazılarda böyle bir atfa rastlanmazken, iddianın kökeninin dijital montajla manipüle edilen fotoğrafa dayandığı anlaşılmaktadır.

Yanlış İddia

 

Polonya kökenli ABD’li siyaset bilimci ve devlet adamı Zbigniew Brzezinski’nin (1928-2017) bir yazısında 15 Temmuz 2016 gecesi gerçekleşen darbe girişimine CIA’nın destek verdiği ve bu davranışın ciddi bir hata olduğunu kabul ettiği iddiası birçok gazete ve birkaç köşe yazarı tarafından tabir-i caizse “yutuldu”.

Halbuki, işin aslı pek öyle değil.

Haberciliğe çok ehemmiyet veren (!!!) basınımızın atladığı bu haberin kaynağı Moskova kaynaklı “New Eastern Outlook” sitesi. Sitede F. William Engdahl imzasıyla yayınlanan “Top USA National Security Officials Admit Turkey Coup” başlıklı haberde ABD Başkanı Obama’nın eski danışmanı Brzezinski’nin ABD’nin darbe girişiminde parmak sahibi olduğunu ve bunun büyük bir hata olduğunu belirttiği iddia edilmekteydi.

 

Brzezinski ABD Darbe Şüphesi

 

Ayrıca Brzezinski’nin benzer içeriği twitterda paylaştığına yönelik iddialar photoshop eşliğinde manipüle edilen fotolarla desteklenmekteydi.

 

Zbigniew Brzezinski twitter darbe

 

Halbuki Brzezinski ne twitter hesabında ne de başka bir kaynakta böyle bir yazı paylaşmadı.

Birçok gazeteci ve yazarın kişisel hesaplarından yaptıkları paylaşımlarla olayın iç yüzü anlaşıldı.

Meseleye uyanan Yıldıray Oğur, twitter hesabında yaptığı paylaşımla “Brzezinski’nin böyle bir makaleyi kaleme alacak kadar aptal olmadığını, bu tarz haberlerle durumun sulandırılmak istendiğini ve ortaya atılan yalan haberlerle ABD’nin var olan rolünün örtbas edilmek istendiğini” söylemişti.

Özetle, Brzezinski’nin yayımladığı yazılarda böyle bir atfa rastlanmazken, iddianın kökeninin dijital montajla manipüle edilen fotoğrafa dayandığı anlaşılmaktadır.

 

Zbigniew Brzezinski’nin 15 Temmuz Darbe Girişimine CIA’nın Destek Verdiğini Söylediğini Sanan Köşe Yazarları

Zokayı yutan köşe yazarları ise şu şekilde: İbrahim Karagül, Ergün Diler,  Nedret Ersanel ve Taha Dağlı…

İbrahim Karagül Yenişafak Gazetesi’nde 6 Eylül 2016 günü yayınlanan “CIA-Gülen-Fener bağlantısı ve 15 Temmuz’un gizli ortakları” başlıklı yazısında haber kaynağını araştırmadan asılsız haberi köşesine taşımış:

"ABD istihbaratının, tam da Erdoğan'ın NATO'dan uzaklaşarak Rusya ile yakınlaşacağını ilan ettiği önemli bir stratejik değişimin birkaç gün sonrasında, darbe girişiminde rol aldığına dair ilk itiraf Zbigniev Brzezinski'den geldi. 

Brzezinski yayınladığı bir tweette, The American Interest dergisi için kaleme aldığı makalesinin özetini yazdı: “ABD'nin Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a karşı yapılan darbe girişimine verdiği destek, ABD'nin itibarına büyük zarar verecek ciddi bir hataydı. Türkiye, Suriye'de son beş yılda yaşanan başarısızlığın ardından dış politikasını değiştirmenin arifesindeydi. Olası bir Rusya-Türkiye-İran koalisyonu Suriye krizinin çözümüne ilişkin bir fırsat oluşturabilirdi. (Brzezinski, ABD istihbaratının Türkiye ile ilişkileri yönetmedeki beceriksizliğine olan öfkesini böyle gösteriyordu.)"

Ergün Diler de İbrahim Karagül’den aşağı kalmayarak Takvim Gazetesi’nde 4 Eylül 2016 tarihinde yayınlanan “PYD’li yarbay” başlıklı yazısında kendinden beklenilen performansı sergilemiş:

"Amerika'da akıllı birileri şu an Türkiye'deki KALKIŞMAYI masaya yatırmış durumda. Özellikle Türkiye'yi bilenler 15 Temmuz'la ilgili bilinmeyenleri tartışıyor. Tartışmanın merkezinde Zbigniew Brzezinski var! İşte bize kadar gelen Brzezinski yorumu: "Dünyada Rusya'yı, Kremlin'den daha iyi tanıyan tek kişi olan Brzezinski, 10 Temmuz'da darbenin startını verdi. Türkiye ile Rusya'nın yakınlaşacağını, Moskova'daki casuslarından öğrenen Brzezinski ABD'ye hemen harekete geçmeleri gerektiğini söyledi. Hatta, Erdoğan'ın darbeyle indirilmesinin ABD çıkarları için tek yol olduğunu detaylı bir raporla anlattı. Aynı Brzezinski, darbe girişiminde Gülen'in kullanılmamasını istedi. Çünkü bir olumsuz bir gelişme halinde ABD'nin zor durumda kalacağını, tüm kozlarını kaybedeceğini söyledi. Ancak Derin ABD'deki bir kanat, Gülen'le birlikte bunu organize etti. Çünkü Gülen'i ABD'ye getiren güç, Türkiye'yi kendi arşivlerine almak için Gülen'li bir darbeye karar verdi. Brzezinski de, Türkiye'deki ekibini kaybetmemek adına, şimdi darbede ABD'yi suçluyor. Aslında suçladığı bir nokta haklı. O, Gülensiz bir darbe istiyordu..." Sanırım gerçekten AMERİKA bu kez iki parça... Bu yoruma bakacak olursak öyle....."

Nedret Ersanel de Karagül ve Diler gibi Yenişafak Gazetesi’nde 7 Eylül 2016 tarihli “ABD’yi Suriye anlaşmasına Türkiye dahil etti” başlıklı yazısında aynı hataya düşmüş:

"ABD'nin zayıflığı sadece Başkan'ın 'topallığından' değil. Suriye ve darbede milyonların kanına mal olan umursamazlığından, Brzezinski'ye göre 'darbeyi desteklediği için' elleri de kelepçeli..."

Haber7.com’dan Taha Dağlı da 5 Eylül 2016 tarihli “Obama’nın danışmanı itiraf etti! FETÖ darbesinin arkasında CIA var” başlıklı köşe yazısında uzun uzadıya analiz kasmış yanlış haber üzerine:

"Ve son itiraf Brzezinski’den geldi. 90 yaşında Beyaz Saray’ın en kıdemli istihbaratçılarından biri. Hani Ortadoğu’yu satranç tahtasına benzeten Obama’nın eski danışmanı, işte o. Brzezinski, bir makale yazdı. CIA’in darbe girişimindeki rolünü anlattı. FETÖ’nün desteklendiğini söyledi. Darbenin püskürtülmesiyle her şeyin açığa çıktığını ve ABD’nin 15 Temmuz’u destekleyerek Türkiye politikasında çok büyük hata yaptığını vurguladı. Brzezinski, bu itirafı durduk yere yapmış olamaz. Zira süreci de analiz etmiş."

Türk basınından köşe mütehassısı manzaraları…

 

Yararlanılan haber kaynağı: Zbigniew Brzezinski CIA’yı suçladı mı? başlıklı Haber10.com sitesi haberi

 

Yorumunuzu yazınız...