Yılmaz Özdil Avcılar’da Minaresi Yıkılan Hacı Ahmet Tükenmez Camii’nin Geçmişini Yanlış Anlamış & Aktarmış

Yılmaz Özdil, 28 Eylül 2019 tarihli yazısında depremin etkisiyle minaresi yıkılan Avcılar’daki camiyi karıştırmış. Okurunun uyarısına rağmen yanlış bilgisinde ısrarını sürdürmüş. Özdil’in 2012 yılında yapıldığını sandığı cami 39 yıllıktır ve adı Hacı Ahmet Tükenmez Camii’dir. Özdil’in bahsettiği Avcılar Kültür Sanat Sosyal Eğitim Vakfı (AKSEV) tarafından 2012’de yaptırılan caminin adı ise Avcılar Ulucamii‘dir. 

 

Sözcü Gazetesi yazarı Yılmaz Özdil, 28 Eylül 2019 tarihli “Pay Hattı” başlıklı yazısında 26 Eylül 2019 tarihinde Silivri açıklarında meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremin ardından, AK Parti hükümeti döneminde beklenen İstanbul depremine karşı tedbir alınmamasını eleştirmiş. Ancak yazısında, 5,8’lik depremin etkisiyle minaresi yıkılan Avcılar’daki Hacı Ahmet Tükenmez Camisi hakkında hatalı bir paylaşmış. Hatasını kendisine aktaran okuruna ise tabiri caizse atarlanarak hatalı bilgisinde ısrarını sürdürmüş.

Öncelikle yazısının ilgili bölümünü okuyalım :

"17 Ağustos 1999.
Sabahın ilk ışıklarıydı.
...
Taş üstünde taş kalmamıştı, apartmanlar, okullar, hastaneler, donanma, hepsi çökmüştü. Tripodla çeksen bu kadar net olamazdı, felaket bölgesi bütün çıplaklığıyla gözümüzün önündeydi.
...
Sadece camiler ayaktaydı!
Ertesi gün bölgeye gidip, gözlerimizle yakından gördük. Adeta nükleer bomba düşmüş gibi yokolan coğrafyada, sadece camiler ayakta kalmıştı.
Elbette uhrevi bir sonuç değildi.
Gayet dünyeviydi.
Kuldan korkmayanlar, Allah'tan korkmuştu.
Cami inşaatlarında malzemeden çalınmamıştı.Bakıyoruz bugün…
En önce cami minareleri yıkıldı!
★
Güya dindar arkadaşlar tarafından yönetiliyoruz ama, 20 senede Allah korkusu bile kalmadı."

Yılmaz Özdil, 7,4’lük 1999 depreminde camilerin yıkılmadığını, AK Parti iktidarı döneminde yapılan caminin 5,8’lik depremde yıkıldığını -ima ile- iddia etmiş. Ancak yanılmış.

Özdil’in 36 yıldır Avcılar’da yaşayan, ailesi ise bu ilçede 95 yıldır yaşayan bir okurunun bilgi sunduğu iletisine verdiği yanıtı paylaşalım:

“Ukalalığınızın tadını çıkarırken kalbinizi kırmak istemem

ama… Yanlış biliyorsunuz.

Avcılar merkez camisi, 1999 depreminde ağır hasar gördü, 2012 yılında

İstanbul Valiliği’nin kararıyla yıkıldı, aynı yere, Avcılar Kültür

Sanat Sosyal Eğtiim Vakfı tarafından bu cami yapıldı, 2014 yılında

açıldı, şimdi de minaresi yıkıldı.

Yandaş medyanın palavralarıyla mesaj atmayın.”

 

Yılmaz Özdil'in okuruna hatalı bilgiyle yanıt verdiği ileti
Yılmaz Özdil’in okuruna hatalı bilgiyle yanıt verdiği ileti

 

Görünen o ki, Yılmaz Özdil e-postalarında da köşe yazılarındaki bol boşluklu ve paragraflı yazı stilini kullanıyor.

Yılmaz Özdil’in okuruna yaptığı ukalalığın tadını çıkarmasına biz izin vermeyelim.

Yılmaz Özdil Avcılar’daki camileri karıştırmış. Özdil’in 2012 yılında yapıldığını sandığı cami 39 yıllıktır ve adı Hacı Ahmet Tükenmez Camii’dir. Özdil’in bahsettiği Avcılar Kültür Sanat Sosyal Eğitim Vakfı (AKSEV) tarafından 2012’de yaptırılan caminin adı ise Avcılar Ulucamii‘dir.

İstanbul’un Avrupa yakasında yaşayanlar aşinadır Silivri açıklarında meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremde minaresinin birinin üst bölümü yıkılan Avcılar Hacı Ahmet Tükenmez Camii‘ne. Avcılar Merkez Mahallesi’nde D-100 (E5) karayolunun yan yolunda Avcılar metrobüs durağının karşısında bulunan, İstanbul Üniversitesi Avcılar Kampüsü ile Avcılar merkez kavşağında Beylikdüzü gidiş istikametinde sol tarafta kalan Hacı Ahmet Tükenmez Camii, AK Parti hükümetleri döneminde değil, 1980 yılında yaptırılmıştır.

Hacı Ahmet Tükenmez Camii, adından da anlaşılabileceği üzere Hacı Tükenmez adlı hayırsever tarafından  1980 yılında yaptırılmıştır (Hacı Ahmet Tükenmez Camii bahçesinde yer alan Avcılar Müftülüğü ile bu bilginin doğruluğu teyit edilmiştir).

 

26Eylül 2019 tarihinde Silivri açıklarında meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremin ardından minaresi yıkılan Hacı Ahmet Yenilmez Camii
26 Eylül 2019 tarihinde Silivri açıklarında meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremin ardından minaresi yıkılan Hacı Ahmet Yenilmez Camii

 

Hacı Ahmet Tükenmez’in kızı Nermin Türk, babasının camiyi yaptırdığını ve babasının adını yaşatmak istediklerini şu sözlerle belirtmişti:

“Babam, caminin yapımına 1979’da başladı. Cami 1.5-2 yıl içerisinde tamamlandı. O dönemdeki koşullarda cami ve minaresini ustabaşıları yapardı. Kamyonlarla kum getirilir, parasını babam öderdi. 1980’de cami tamamlandı ve Diyanet’e devredildi. Caminin tamamlanmasından hemen sonra babam vefat etti.”

“O günden bu yana içim buruk. İkinci minareyi de riskli olduğu değerlendirilerek yıktırıldı.  Caminin sağlam olduğunu ve ibadete açık olmasını umuyoruz. Babam, o günün koşullarına göre caminin en iyi biçimde yapılması için çaba harcardı. Adının cami ile birlikte yok olmasını istemiyorum. Bunun düşüncesi bile beni, eşimi, babamın adını verdiğim oğlumu üzüyor”

Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli de bahsi geçen caminin yenilenmesinin daha önce gündeme geldiğini hatırlatarak “cami minaresinin önceden çatlak olduğu bilgileri var. Diğer minaresinin de güvenli olmadığı görüşü yaygındemişti.

26 Eylül 2019 tarihinde meydana gelen depremin etkisiyle minaresinin üst bölümü yıkılan Hacı Ahmet Tükenmez Camii’nin bahse konu minaresi  yıkılmış, diğeri de riskli bulunarak sökülmüştü.

 

Netice: Yılmaz Özdil, okuruna bir özür borçlu…

 

* İhbarı için Kadir Mersin’e teşekkürlerimizle…

 

Yorumunuzu yazınız...