Rusya’nın İşgaline Karşı Karadeniz’deki Yılan Adasını Koruyan ve Teslim Olmayı Reddeden 13 Ukraynalı Askerin Yaşamını Yitirdiği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal harekâtına başlamasının ardından 24 Şubat 2022 günü Karadeniz’deki 42 dönümlük Yılan Adası‘na (Serpent Adası – Zmiini / Snake Island) yapılan saldırıda 13 sınır muhafızının yaşamını yitirdiği iddiası Ukraynalı yetkililerce dile getirilmesinin ardından basında ve sosyal medyada yaygın şekilde paylaşılmıştı.

 

yilan adasi harita
Yılan Adası’nın Haritadaki Konumu

 

Bu bir Rus savaş gemisi, tekrar ediyorum. Silahlarınızı teslim edin ve teslim olun aksi taktirde ateş açarız” uyarısını geçen Rus kuvvetlerine teslim olmayı reddeden bir Ukraynalı askerin “Rus gemisi, git kendini becer” yanıtını verdiği kayıt büyük ilgi çekmişti.

 

 

 

Teslim olma talebinin reddedilmesinin ardından önce savaş gemisi daha sonra da savaş uçakları ile bombardıman altına alınan adayı korumakla görevli 13 askerin tamamının hayatını kaybettiği basına yansımıştı.

 

yilan adasinda rus isgalcilere teslim olmayi reddeden 13 asker olduruldu

 

Yılan Adası’ndaki askerlerin öldükleri haberinin yayımlanmasının ardından Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, askerleri kahraman ilan etmiş ve ailelerine onların adına ülkenin en büyük nişanlarından biri olan “Ukrayna kahramanı” nişanı verileceğini açıklamıştı. Zelenskiy, “Askerlerimiz asla pes etmedi. Adayı savunurken kahramanca can verdiler. Ukrayna için canını verenlerin hatırası sonsuza kadar yaşasın” ifadelerini kullanmıştı.

Rus yetkililer ise adadaki 13 askerin ölmediğini belirterek, askerlerin gözaltında tutulduğuna ve hayatta olduklarına dair görüntüler yayımlamıştı.

 

ukrayna yilan adasi askerleri

 

Bu aktarımların ardından Karadeniz’deki Yılan Adası’nı koruyan Ukrayna askerlerin Rus kuvvetlerinin açtığı ateş ile yaşamını yitirdiği iddiasının gerçeği yansıtmadığı anlaşıldı.

Ukraynalı yetkililer, 13 askerin hayatta olduğunu ve Rus güçleri tarafından esir alındığını teyit etti.

26 Şubat 2022 günü Ukrayna Devlet Sınır Muhafız Teşkilatı’na (Державна прикордонна служба України / State Border Guard Service of Ukraine) ait sosyal medya hesaplarında, öldüğü duyurulan 13 sınır muhafızının hayatta olduğuna dair kuvvetli inanca sahip olunduğu belirtilmişti.

 

 

28 Şubat 2022 günü ise Ukrayna Donanması (ВМС ЗС України/Navy of the Armed Forces of Ukraine) sosyal medya hesabında yapılan paylaşımda askerlerin hayatta oldukları doğrulanarak, ülkelerine dönmelerini umdukları aktarılmıştı:

 

Rusya Federasyonu’nun Zmiini adası yakınlarındaki eylemleri ile ilgili
Yılan adasında Rus işgalciler tarafından esir alınan denizciler ve sınır muhafızları ile ilgili.
Kardeşlerimizin hayatta ve onlarla iyi olduklarını öğrendiğimiz için çok mutluyuz!
Ancak Rus propagandası, Ukraynalı yetkililerin dostlarını “unuttukları”, “gömdükleri” hakkındaki “haberleri” çarpıtmaya çalışıyor.
….
Buna karşılık, işgalciler adanın altyapısını tamamen yok ettiklerini bildirmeyi “unuttular”: deniz feneri, karanfil, antenler vb. Buna göre yılanla bağlantı kesildi. Kişisel takımla iletişime geçip kaderini öğrenme girişimleri nafile oldu. Ve Rusya Federasyonu’nun savaş gemileri ve havacılığının tarafında kalıcı bombalanması Denizcilere yardım etmelerine izin vermedi.
Ve kardeşlerimizi tüm ruhumuzla bekliyoruz.
Halkla İlişkiler Hizmeti
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı
Ukrayna Silahlı Kuvvetleri

 

 

ukrayna donanmasi yilan adasi aciklamasi

 

* Kapak görseli: RT

 

Yorumunuzu yazınız...