Twitter’ın Abonelik Sistemi Getirerek Kullanıcılara Bağış Yapılmasını Sağlayacağını Duyurduğu İddiası Doğru Değil

Twitter’ın kullanıcılara bağış yapılmasını sağlayacak bir abonelik sistemini yürürlüğe koyacağı iddiası asılsızdır. Güncellenen Twitter Hizmet Şartları ve Gizlilik Politikası metninde bu yönde bir abonelik sistemi aktarılmamış. Bu yanlış algı, “erdxn” uzantılı ve “Nygaard” adlı bir sosyal medya kullanıcısının eğlence maksatlı kasıtlı yanlış yönlendirme içeren paylaşımının gerçek sanılmasıyla oluşmuştu.

Tam “2019 Yılının En Skandal Trollemeleri” listesini yayımlamıştık ki, bir trollemeyi gözden kaçırdığımızı fark ettik ve kaynağının tarafımıza ulaşmasının ardından trollemeyi yayınlamadan edemedik.

2019 yılı Aralık ayı başında sosyal medyada “Twitter’a abonelik sistemi geliyor. İstediğiniz kullanıcıya aylık 5 TL’den 100 TL’ye kadar ödeme yaparak destek olabileceksiniz” şeklinde bir iddia sosyal medyada çeşitli hesaplarca paylaşılmıştı.

 

Twitter'a abonelik sistemi geldiğini öne süren paylaşım
Twitter’a abonelik sistemi geldiğini öne süren paylaşım

 

Yeni Şafak'ta gazetecilik yapan Burak Doğan'ın Twitter'a abonelik sisteminin geleceğini sandığı tweeti
Yeni Şafak’ta gazetecilik yapan Burak Doğan’ın Twitter’a abonelik sisteminin geleceğini sandığı tweeti

 

Mustafa Selanik adlı Twitter kullanıcısının Twitter'a abonelik sisteminin geleceğini sandığı tweeti
Mustafa Selanik adlı Twitter kullanıcısının Twitter’a abonelik sisteminin geleceğini sandığı tweeti

 

Ancak, Twitter’ın duyurduğu Yeni Hizmet Şartları ve Gizlilik Politikası incelendiğinde bahsedildiği gibi bir abonelik sistemi uygulamasının öngörülmediği anlaşılmaktadır. Twitter’ın “Hizmet Şartları ve Gizlilik Politikası“nda yapılacak güncellemenin 2020 yılı Ocak ayında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Bu yanlış algıya yol açan sebebi araştırdığımızda ise karşımıza “Erdxn” uzantılı ve “Nygaard” adlı bir sosyal medya kullanıcısının eğlence maksatlı kasıtlı yanlış yönlendirme içeren 4 Aralık 2019 tarihli paylaşımı çıkıyor.

Twitter'a abonelik sisteminin geleceğini öne süren ilk paylaşım
Twitter’a abonelik sisteminin geleceğini öne süren ilk paylaşım

 

Twitter’da sadece 400 takipçiye sahip Nygaard adlı kullanıcının attığı bu tweet daha sonra kayda değer sayıda sosyal medya kullanıcısı tarafından gerçek sanılarak paylaşılmıştı.

Bu durumun akabinde trollemeyi yapan profil, işin aslını şöyle açıklamıştı:

“Kimse twdan gelen bildirimi okumaz diye küçük bir şaka yapayım dedim. fenolar, gazeteciler, yeni dünya düzeni kurucuları, bir gurme(vedatmilor) herkes ciddiye aldı. Şuan milyon kişi abonelik sistemi gelecek sanıyor.”

 

Twitter'a abonelik sisteminin geleceğini öne süren ilk paylaşımı yapan profilin, gerçekleştirdiği trolleme eylemi ile ilgili açıklaması
Twitter’a abonelik sisteminin geleceğini öne süren ilk paylaşımı yapan profilin, gerçekleştirdiği trolleme eylemi ile ilgili açıklaması

 

Bahse konu Twitter kullanıcısı, attığı asılsız içerikli tweetin motivasyonuna ve ciddiye alınarak yaygın şekilde paylaşılması sürecine dair tarafımıza şu açıklamayı yaptı:

“Twitter’dan yeni yılda bazı değişiklik olacağına dair bir bildirim geldi. Merak edip baktım. Metinler ingilizceydi ve çok uzundu. Biraz göz gezdirdim ve bu yazıyı kimsenin okumayacağını düşündüm. Ben de tamamen şaka amaçlı bir paylaşım yaptım. Açıkçası kimsenin inanacağını düşünmemiştim.

Birkaç saatte tweete binlerce alıntı geldi. İçlerinden sadece bir kişinin o bildirimde böyle bir şey yazmadığını söylediğini gördüm. Herkes sorgulamadan ve şüphe etmeden tweetimi doğru kabul ederek yorum yapmıştı. Gelen bildirimi okumak yerine hazır okumuş birinin yazdığına inanmak insanlara daha basit gelmiş olmalı. Özellikle çok takipçili ve güvendikleri insanların tweetimi doğru kabul etmesi insanların şüphe duymamasında etkili olmuş olabilir.

Bu tweetim binlerce alıntı yapılmasına ve milyon takipçili hesapların paylaşmasına rağmen sadece 5 takipçi geldi. Fakat bunun bir şaka olduğunu belirttiğim tweetim çok kişiye ulaşmamasına karşın 200’den fazla takipçi geldi ve gelmeye devam ediyor.”

 

Twitter’ın Abonelik Sistemi Getirdiğini Sanan Yazarlar

Nygaard uzantılı Twitter profilinin uydurduğu Twitter abonelik sistemi sosyal medyada birçok kullanıcı tarafından gerçek sanılmıştı. 4 Aralık 2019 tarihli tweeti ile Vedat Milör de bunlardan biriydi.

 

Vedat Milör'ün Twitter'a abonelik sisteminin geldiğini sandığı tweeti
Vedat Milör’ün Twitter’a abonelik sisteminin geldiğini sandığı tweeti

 

Yorumunuzu yazınız...