Suudi Arabistan ve Pakistan’ın S-400 Füze Sistemi İçin Rusya İle Sözleşme İmzaladığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Fatih Altaylı, Habertürk Gazetesinde 11 Ocak 2019 günü yayınlanan “S-400 Porche Patriot Tofaş mı?” başlıklı yazısında, ülkemizin satın alma süreci hem iç hem de uluslararası kamuoyunda bir hayli tartışılan S-400 füze sistemi hakkında bir takım yanlış bilgiler paylaşmış:

"Rusya Federasyonu çok sayıda ülkeye S-400 yüksek irtifa hava savunma sistemini satmaktadır. En son Çin'e, Suudi Arabistan'a, Türkiye'ye Pakistan ve Hindistan gibi ülkelere satış için sözleşme imzalandı."

S-400 sisteminin satışı için sözleşme imzalanan ülkeler arasında Suudi Arabistan ve Pakistan sayılmış; ancak, bu bilgi yanlış. 2009 yılından bu yana Suudi Arabistan 2 milyar ABD doları tutarında bir sözleşmeyle S-400 füze sistemi temini için Rusya ile görüşme halinde; ancak, müzakereler sonuçlanmış değil. İlaveten, Rusya Pakistan ile S-400 satışı konusunda bir sözleşme imzalamadı, Hindistan ile imzaladı ve Pakistan da sınır güvenliği konusunda nükleer füze de dahil olmak üzere rekabet halinde olduğu Hindistan’a yapılacak S-400 sevkiyatı konusunda endişelerini sert bir şekilde paylaştı (Pakistan’ın da S-400 satın aldığına ilişkin bir bilgi haber kaynaklarında rastlanılamadı).

"Füzelerin etkili menzili 160-180 km ve 80 km civarı yüksekliğindedir."

Cümle eksik kalmış. Tamamlansa dahi hatalı bilgiye sahip.

Füze menzilleri yatay ve dikey ölçülerle tanımlanır. Fatih Altaylı 160-180 km. ile yatay menzili tanımlamış ardından da dikey menzili aktarmış. Ancak, S-400 füzeleri insanlı ya da insansız hava araçları ile balistik ve seyit füzelerini 400 km. menzilde ve 30 km. irtifada yok edebilir. S-400’ün ulaşabildiği en yüksek irtifa 30 km. iken, 80 km. yükseklikte bir hava aracı ya da füzeyi yok etmesi beklenemez.

"Aynı anda asgari füze hedeflere seyir füzesi yani yerden komutlu olarak sevk edilir."

Çeviri kokusu var cümlede. Orijinal kaynaktan Türkçeye aktarmaya çabalarken istenilen mesaj ekrana dökülememiş. Çünkü Altaylı’nın ne demek istediği bir türlü anlaşılmıyor.

"Uçaklara, uçak bataryalarına, seyir füzelerine, yüksek irtifa füzelerine karşı yüzde 99.9 doğrulukla etkili vuruş yapar, 18 uçaklık filoyu 2 adet S-400 füzesi havada imha edebilir."

Fatih Altaylı, S-400 füze sistemine ilişkin meramını yine tam aktaramamış herhalde. Bu cümlesiyle S-400 füze sisteminin Cüneyt Arkın’ın filmlerinde düşman askerlerine attığı oklara benzediği anlamı çıkıyor.

S400 füze sisteminin eş zamanlı şekilde 36 hedefe angaje olabileceği, hatta bazı kaynaklarda her hedefe iki füze kilitleyerek, eşzamanlı olarak 80 hedefi vurabileceği belirtilmektedir. “18 uçaklık filoyu 2 adet S-400 füzesi havada imha edebilir” ifadesi füze başına 9 uçağın düşürülebildiği anlamına geliyor ki, savaş uçakları tespih gibi ya da bowling labutları gibi dizilmiş olsalar dahi mümkün olmayan bir durum bu.

 

Fatih Altaylı'nın S-400 Füze Sistemine İlişkin Hatalı Bilgi Paylaştığı Yazısı

 

Altaylı’nın aktarmak istediği, “her hedefe 2 füze odaklatılarak 36 füzeyle 18 hedefin vurulabileceği” olsa gerek.

 

 

Fatih Altaylı’nın S-400’leri Porsche, Patriot’ları da Tofaş’a benzetmesi ise aslında başlı başına bir hata. Ancak hatalı olduğu düşünülen bu kıyas, nesnel verilerle incelense de füze sistemlerinin ve arabaların özelliklerine ilişkin subjektif yorum gerektireceği ve bu nedenle Malumatfuruş’un metodolojisi dışına çıkacağı için bu yazının odak noktası yapılmamıştır.

 

2 Yorumlar

  1. “Altaylı’nın aktarmak istediği, ‘her hedefe 2 füze odaklatılarak 18 füzeyle 36 hedefin vurulabileceği’olsa gerek.” 36 füzeyle 18 hedef demek istenmiş galiba, burada.

    • malumatfurus Reply

      haklısınız. yazıda gerekli düzeltme yapıldı.

Yorumunuzu yazınız...