TPAO hisselerinin ya da tahvillerinin satışa çıkarıldığı yönündeki ilanlar gerçeği yansıtmıyor

 

Bir süredir çeşitli sosyal medya platformları ve bazı internet siteleri üzerinden “yatırım fırsatı” ve “ek gelir” gibi ilgi çekici ifadeler kullanılarak Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) hisselerinin satışa çıkarıldığı yönünde gerçeği yansıtmayan dolandırıcılık girişimleri gerçekleştiriliyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in, TPAO Genel Müdürü Melih Han Bilgin’in ya da Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar’ın fotoğrafı, TPAO’nun logosu kullanılarak Türkiye Petrolleri’nden hisse senedi alınarak ayda 2 katı kazanç elde edileceği iddiasıyla sosyal medya platformlarında paylaşılan “sponsorlu” içeriklerden bazı örnekler şöyle sunulabilir:

 

tpao-hisse-dolandiriciligi

tpao-hisse-dolandiricilik

 

TPAO hisselerinin satışa çıkarıldığı yönündeki dolandırıcılık amaçlı ilanlar gerçeği yansıtmıyor.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı yüzde 100 kamu sermayeli bir kamu iktisadi teşebbüsüdür (TPAO, iktisadi alanda ticarî esaslara göre, kâr amacı güderek faaliyet gösteren bir teşebbüstür (İktisadi Devlet Teşebbüsü – İDT)).

TPAO, halka açık bir şirket olmadığından, herhangi bir hisse satışı söz konusu olamaz (24 Ocak 2017 tarihli ve 2017/9756 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile TPAO’nun sermayesinde bulunan Hazineye ait hisselerin tamamının TVF’ye aktarılmasına karar verilmişti. TPAO’nun hisselerinin TVF’ye tesciline ilişkin ilan 05 Nisan 2017 tarihli ve 9299 sayılı Türkiye Ticaret Sicil Gazetesinde yayımlanmıştı).

(İşbu yazı tarihi itibarıyla) TPAO, özelleştirme kapsamında değildir (Özelleştirme İdaresi Başkanlığı portföyünde TPAO bulunmamaktadır. İdare teklifi üzerine Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından alınacak karar doğrultusunda özelleştirme kapsamına alınabilir. Ancak bu durumda TPAO’nun halka arzı yoluyla bir hisse satışı söz konusu olabilecektir) (4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun’da sermayesinin %49’undan fazlasının özelleştirilmesine karar verilmesi halinde TPAO’da imtiyazlı hisseler oluşturulmasının zorunlu olduğu belirtilmiştir).

Konuyla ilgili duyurularında hisse satışı iddiasını tekzip eden TPAO, halka açık bir şirket olmadıkları için hisse satışının söz konusu olmadığını duyurup vatandaşların dolandırıcılara karşı dikkat çağrısı yapmıştı.

 

tpao-hisse-satisi-duyurusu tpao-hisse-satisi-duyurusu

 

TPAO’dan yapılan açıklama metni şu şekilde:

“Bazı internet siteleri ve sosyal medya hesapları üzerinden, “yatırım fırsatı” adı altında Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) hisselerinin satışa çıkarıldığı yönünde gerçeği yansıtmayan duyurular yapıldığı tespit edilmiştir.

 

Söz konusu yasa dışı girişimlerde Genel Müdürümüz Sayın Melih Han Bilgin’in fotoğraflarının yanı sıra Ortaklığımızın logosu ve görselleri izinsiz olarak kullanılmıştır.

 

Kurumumuz yüzde yüz kamu sermayeli bir Kamu İktisadi Teşebbüsüdür. Halka açık bir şirket olmadığından, herhangi bir hisse satışı söz konusu değildir.

 

Bahse konu hesaplar ve internet sitelerine karşı gerekli yasal işlemler Ortaklığımız tarafından başlatılmış olup vatandaşlarımızın bu tür gerçek dışı duyurulara ve dolandırıcılık girişimlerine itibar etmemeleri önemle rica olunur.

 

Kamuoyu bilgilerine saygılarımızla arz ederiz.”

 

 

Benzer şekilde, Baykar da Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar’ın fotoğrafları kullanılarak paylaşılan ilanların dolandırıcılık girişimi olduğunu şu ifadelerle açıklamıştı:

 “Bir süredir sosyal medya mecraları ve bazı internet sitelerinde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) adı ve Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar’ın fotoğrafları kullanılarak ‘yatırım fırsatı’, ‘ek gelir’ gibi başlıklarla yayınlanan ilanlar açık bir dolandırıcılık girişimidir. Yürütülen bu girişimin dolandırıcılık faaliyeti olduğu TPAO tarafından da duyurulmuştur. Bahse konu bu dolandırıcılık faaliyetine karşı tarafımızdan gerekli hukuki süreç başlatılmış olup, vatandaşlarımızın zarar görmemesi için bu ve benzeri dolandırıcılık faaliyetlerine itibar edilmemesini önemle rica ederiz”

 

 

1954 tarihinde, kamu adına hidrokarbon arama, sondaj, üretim, rafineri ve pazarlama faaliyetlerinde bulunmak amacıyla kurulan TPAO günümüzde sadece hidrokarbon arama ve üretim projeleri yürüten petrol şirketi olarak faaliyetlerine devam etmektedir.

Geçmişte kamu adına akaryakıt dağıtım yapan şirketleri çatısında toplayan (1941 yılında kamu eliyle kurulan ve ilk ulusal petrol dağıtım şirketi olan) Petrol Ofisi A.Ş. (POAŞ) 2000 yılında özelleştirilmişti.  Petrol Ofisi’nin özelleştirilmesinin ardından 2009 yılından itibaren Türkiye Petrolleri markasıyla TP Petrol Dağıtım A.Ş. (TPPD) olarak faaliyetlerine devam eden Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı akaryakıt istasyonları 2016 yılında blok satışı yöntemi ve pazarlık usulüyle özelleştirilmişti. TPPD sermayesinde bulunan % 100 oranındaki idare hissesi, 2017 yılından bu yana Zülfikarlar Holding bünyesindedir.

 

 

İLAVE: TPAO’nun isminin ve Selçuk Bayraktar’ın fotoğrafının kullanıldığı “temettü” odaklı dolandırıcılık ilânlarının sosyal medya platformlarında paylaşılma sıklığı yeniden artışa geçmiş.

 

tpao-temettu-dolandiriciligi

 

İLAVE 2: TPAO’yu ve internet sitesini taklit ederek https://dijitalpara-tr.com/ adresli internet sitesinin Youtube ve farklı sosyal medya platformlarında dolandırıcılık odaklı reklamlar verdiği, internet sitesinde TPAO’ya yatırım yapılabileceğine dair aşağıdaki aldatıcı ifadelerin kullanıldığı görülüyor.

 

TÜRKİYE’NİN EN İYİ PETROL ÇIKARMA ŞİRKETİ

TÜRKİYE PETROLLERİ, TÜM TÜRK VATANDAŞLARI İÇİN EŞSİZ YATIRIM FIRSATLARI SUNMAKTAN GURUR DUYAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, günde 100.000 varil üretim kapasitesine sahip Kudî ve Gabar’da önemli petrol rezervlerinin keşfedildiğini duyurdu. Yeni petrol rezervleri, ülkenin günlük tüketiminin onda birini karşılayacak ve milyarlarca dolarlık önemli bir değere ulaşacak.

Turkish Petroleum Joint Stock Company, hükümetimizle işbirliği içinde, doğal kaynaklarımızı keşfetmeye ve geliştirmeye devam ederek, milletimiz için parlak bir gelecek sağlamayı sürdürecek. Bu önemli keşif, Türkiye’nin enerji sektöründe kendi kendine yeten ve gelişen bir yapı oluşturma kararlılığımızı vurguluyor.

Yatırımların yaşamları değiştirme gücüne inanıyoruz. Amacımız, Türkiye’nin ve kendinizin geleceğine yatırım yapmak isteyen herkese bu fırsatı sunmaktır. Tecrübeniz veya mali durumunuz ne olursa olsun, “Türkiye Petrolleri” sizi finansal bağımsızlığına giden yolunuzu inşa etmeye davet ediyor.

 

Daha önce BOTAŞ’ın ismi de kullanılarak aşağıdaki metinle dolandırıcılık girişiminde bulunulmuş:

“Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, enerji sektöründe önde gelen bir şirket olarak Türkiye’nin enerji güvencesini güçlendirmeye ve sürdürülebilir enerji kaynaklarını desteklemeye kararlıdır. Türkiye Petrolleri hisse, enerji alanındaki yatırımlarını hızlandırarak ülkenin enerji ihtiyaçlarını karşılamak ve gelecekteki enerji gereksinimlerini sürdürülebilir bir şekilde ele almak amacıyla kritik bir araç olarak öne çıkmaktadır.
Botaş, Türkiye’nin enerji arzının güvencesi olarak kritik bir rol oynamaktadır. Doğal gazın üretimi, taşınması ve dağıtımı konusundaki uzmanlığıyla Türkiye Petrolleri hisse, enerji kaynaklarını sürdürülebilir bir şekilde kullanma taahhüdünü desteklemektedir. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, botaş yatırımıyla enerji sektöründeki güvenilirliği ve sürekliliği sağlamaya devam ediyor.
BOTAŞ Hisse: Türkiye’nin Enerji Geleceğine Katkı BOTAŞ hisse, Türkiye’nin enerji sektöründe önemli bir varlık olarak kabul edilirken, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın enerji yatırımlarına verdiği destekle enerji kaynaklarının sürdürülebilir kullanımına katkı sağlamaktadır. Türkiye Petrolleri hisse, enerji arzının güvence altına alınması ve ülkenin enerji geleceğinin şekillendirilmesine önemli bir rol oynamaktadır.
Türkiye Petrolleri, enerji sektöründeki liderliği ve BOTAŞ hisse ile Botaş yatırımı aracılığıyla Türkiye’nin enerji güvencesini desteklemeye devam ediyor. Bu, ülkenin enerji ihtiyaçlarını karşılayarak ekonomik büyümeyi sürdürülebilir bir şekilde desteklemeyi amaçlayan önemli bir taahhüttür.”

 

Yorumunuzu yazınız...