Anasayfa » Tüm Yazılar » TPAO Hisse Satışı Kisveli Dolandırıcılık Girişimleri

TPAO Hisse Satışı Kisveli Dolandırıcılık Girişimleri

malumatfurusorg
turkiye-petrolleri-anonim-ortakligi-tpao

TPAO hisselerinin satışa çıkarıldığı yönündeki ilanlar gerçeği yansıtmıyor

 

Bir süredir çeşitli sosyal medya platformları ve bazı internet siteleri üzerinden “yatırım fırsatı” ve “ek gelir” gibi ilgi çekici ifadeler kullanılarak Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) hisselerinin satışa çıkarıldığı yönünde gerçeği yansıtmayan dolandırıcılık girişimleri gerçekleştiriliyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in, TPAO Genel Müdürü Melih Han Bilgin’in ya da Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar’ın fotoğrafı, TPAO’nun logosu kullanılarak Türkiye Petrolleri’nden hisse senedi alınarak ayda 2 katı kazanç elde edileceği iddiasıyla sosyal medya platformlarında paylaşılan “sponsorlu” içeriklerden bazı örnekler şöyle sunulabilir:

 

tpao-hisse-dolandiriciligi

tpao-hisse-dolandiricilik

 

TPAO hisselerinin satışa çıkarıldığı yönündeki dolandırıcılık amaçlı ilanlar gerçeği yansıtmıyor.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı yüzde 100 kamu sermayeli bir kamu iktisadi teşebbüsüdür (TPAO, iktisadi alanda ticarî esaslara göre, kâr amacı güderek faaliyet gösteren bir teşebbüstür (İktisadi Devlet Teşebbüsü – İDT)).

TPAO, halka açık bir şirket olmadığından, herhangi bir hisse satışı söz konusu olamaz (24 Ocak 2017 tarihli ve 2017/9756 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile TPAO’nun sermayesinde bulunan Hazineye ait hisselerin tamamının TVF’ye aktarılmasına karar verilmişti. TPAO’nun hisselerinin TVF’ye tesciline ilişkin ilan 05 Nisan 2017 tarihli ve 9299 sayılı Türkiye Ticaret Sicil Gazetesinde yayımlanmıştı).

(İşbu yazı tarihi itibarıyla) TPAO, özelleştirme kapsamında değildir (Özelleştirme İdaresi Başkanlığı portföyünde TPAO bulunmamaktadır. İdare teklifi üzerine Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından alınacak karar doğrultusunda özelleştirme kapsamına alınabilir. Ancak bu durumda TPAO’nun halka arzı yoluyla bir hisse satışı söz konusu olabilecektir) (4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun’da sermayesinin %49’undan fazlasının özelleştirilmesine karar verilmesi halinde TPAO’da imtiyazlı hisseler oluşturulmasının zorunlu olduğu belirtilmiştir).

Konuyla ilgili duyurularında hisse satışı iddiasını tekzip eden TPAO, halka açık bir şirket olmadıkları için hisse satışının söz konusu olmadığını duyurup vatandaşların dolandırıcılara karşı dikkat çağrısı yapmıştı.

 

tpao-hisse-satisi-duyurusu tpao-hisse-satisi-duyurusu

 

TPAO’dan yapılan açıklama metni şu şekilde:

“Bazı internet siteleri ve sosyal medya hesapları üzerinden, “yatırım fırsatı” adı altında Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) hisselerinin satışa çıkarıldığı yönünde gerçeği yansıtmayan duyurular yapıldığı tespit edilmiştir.

 

Söz konusu yasa dışı girişimlerde Genel Müdürümüz Sayın Melih Han Bilgin’in fotoğraflarının yanı sıra Ortaklığımızın logosu ve görselleri izinsiz olarak kullanılmıştır.

 

Kurumumuz yüzde yüz kamu sermayeli bir Kamu İktisadi Teşebbüsüdür. Halka açık bir şirket olmadığından, herhangi bir hisse satışı söz konusu değildir.

 

Bahse konu hesaplar ve internet sitelerine karşı gerekli yasal işlemler Ortaklığımız tarafından başlatılmış olup vatandaşlarımızın bu tür gerçek dışı duyurulara ve dolandırıcılık girişimlerine itibar etmemeleri önemle rica olunur.

 

Kamuoyu bilgilerine saygılarımızla arz ederiz.”

 

 

Benzer şekilde, Baykar da Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar’ın fotoğrafları kullanılarak paylaşılan ilanların dolandırıcılık girişimi olduğunu şu ifadelerle açıklamıştı:

 “Bir süredir sosyal medya mecraları ve bazı internet sitelerinde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) adı ve Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar’ın fotoğrafları kullanılarak ‘yatırım fırsatı’, ‘ek gelir’ gibi başlıklarla yayınlanan ilanlar açık bir dolandırıcılık girişimidir. Yürütülen bu girişimin dolandırıcılık faaliyeti olduğu TPAO tarafından da duyurulmuştur. Bahse konu bu dolandırıcılık faaliyetine karşı tarafımızdan gerekli hukuki süreç başlatılmış olup, vatandaşlarımızın zarar görmemesi için bu ve benzeri dolandırıcılık faaliyetlerine itibar edilmemesini önemle rica ederiz”

 

 

1954 tarihinde, kamu adına hidrokarbon arama, sondaj, üretim, rafineri ve pazarlama faaliyetlerinde bulunmak amacıyla kurulan TPAO günümüzde sadece hidrokarbon arama ve üretim projeleri yürüten petrol şirketi olarak faaliyetlerine devam etmektedir.

Geçmişte kamu adına akaryakıt dağıtım yapan şirketleri çatısında toplayan (1941 yılında kamu eliyle kurulan ve ilk ulusal petrol dağıtım şirketi olan) Petrol Ofisi A.Ş. (POAŞ) 2000 yılında özelleştirilmişti.  Petrol Ofisi’nin özelleştirilmesinin ardından 2009 yılından itibaren Türkiye Petrolleri markasıyla TP Petrol Dağıtım A.Ş. (TPPD) olarak faaliyetlerine devam eden Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı akaryakıt istasyonları 2016 yılında blok satışı yöntemi ve pazarlık usulüyle özelleştirilmişti. TPPD sermayesinde bulunan % 100 oranındaki idare hissesi, 2017 yılından bu yana Zülfikarlar Holding bünyesindedir.

 

 

Yorum Bırakabilirsiniz