Fotoğrafta Görevimiz Tehlike Serisinin Son Filminin Kutlamasında Tom Cruise’ın Dublörleriyle Birlikte Görüntülendiği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Ünlü aktör Tom Cruise’un çekimleri tamamlanan “Görevimiz Tehlike” serisinin son filmi “Ölümcül Hesaplaşma – Birinci Bölüm” (“Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One”) filmi vizyona girmeden önce yapılan kutlamada dublörleriyle birlikte görüntülendiği sanılan görseller sosyal medyaya düşmüş.

 

tom-cruise-dublor-yapay-zeka tom-cruise-dublor-yapay-zeka tom-cruise-dublor-yapay-zeka tom-cruise-dublor-yapay-zeka tom-cruise-dublor-yapay-zeka

 

Yanlış aktarımda bulunan paylaşım örnekleri:

Albayım: “Mission Impossible 7 filminin galasında Tom Cruise ve dublörleri.”

Gusholder Haber Bülteni (@gusholderhaber): “Tom Cruise’un dublörleri görenleri şaşırttı.”

 

Görseller, rol aldığı filmlerdeki tehlikeli sahnelerde dublör kullanmamasıyla tanınan Tom Cruise’un ikonik aksiyon serisi Görevimiz Tehlike’nin son filminin kutlamasına ait değil. “Adeta klonlanmış gibi” vari ifadelerle yorumlanan görüntülerdeki Tom Cruise’e benzeyen kişiler dublör değil.

Görevimiz Tehlike 7’de Tom Cruise’un yerine rol alan dublörlerine ait olduğu iddiasıyla paylaşılan görseller Midjourney adlı yapay zekâ destekli uygulama ile oluşturulmuş.

Görseller Midjourney Official adlı Facebook grubunda 4 Haziran 2023 tarihinde Ong Hui Woo adlı kullanıcı tarafından aşağıdaki açıklama ile paylaşılmış:

Tom Cruise’un dublör dublörleri MI 7 prömiyer sonrası partide kutluyor.

*Bu fotoğrafları internet sitenize veya Facebook’unuza kopyalayıp yapıştırmak istiyorsanız, lütfen en azından orijinal yaratıcıya (ki ben) veya tüm bu resimlerin oluşturulduğu platform olan Midjourney’den bahsedin ve atıf yapın.

 


Paylaşılan görseller incelendiğinde bazılarında dublör sanılanların ellerinin tırnaksız olduğu görülebiliyor.

Daha önce yapay zekâ destekli uygulamalarla oluşturulan görsellerin nasıl tespit edilebileceğine değinmiştik.

 

Rol aldığı aksiyon filmlerinde uçaktan atlama, uçakla yükselme, yüksek binalara tırmanma, binalardan atlama, araba kovalamacaları gibi riskli sahneleri dublör kullanmak yerine kendisi çeken Tom Cruise, yüksek performanslı ve tehlikeli sahneleri gerçekleştirebilecek yeteneklere sahip bir aktör olarak tanınır (Ancak, bazı durumlarda güvenlik nedenleriyle dublör kullanmış olabilir).

 

Bazı örnekler…

 

Tom Cruise, görsel efekt veya dublör yardımı olmadan yükselen uçağa asılı kalarak bir sahneyi çekmişti.

 

 

 

Güney Afrika’da yapılan çekimlerde ise 2. Dünya Savaşı’ndan kalma bir uçağın tepesinde uçarken görüntülenmişti.

 

 

Tom Cruise, Mission Impossible: Ghost Protocol filminin Dubai’deki çekimleri esnasında 828 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek gökdeleni unvanına sahip olan Burj Khalifa’nın zirvesinde poz vermişti.

 

 

Birçok filminde uçaktan bizzat kendisi atladı.

 

 

Dövüş sahnelerinde dublör yerine kendisi oynadı.

 

 

Tehlikeli sahnelerde dublör kullanmak yerine kendi oynamayı tercih eden cesur oyuncu Tom Cruise’dan farklı performans örnekleri:

 

 

 

 

 

Yorumunuzu yazınız...