Görselin “Arkadaşlarına Benim Temizlikçi Olduğumu Söyleme” Diyen Temizlik İşçisi Babasıyla Fotoğraf Çektiren Kızı Tarafından “Bu Benim Babam… Temizlikçi Olarak Çalışıyor… Babamla Gurur Duyuyorum… Büyük Kızının Büyük Babası…” Notuyla Paylaşıldığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Sosyal medyada tesettürlü bir genç ile temizlik işçisi kıyafetli yaşlı bir erkeğin yer aldığı aşağıdaki fotoğraf sosyal medyada “övgü dolu” ifadelerle paylaşılmıştı.

 

temizlikci baba kizi

 

Şanlıurfa’da temizlik işçisi olarak çalışan babanın “arkadaşlarına benim temizlikçi olduğumu söyleme” demesi üzerine kızının sosyal medyada babasıyla çektirdiği fotoğrafı “Bu benim babam… Temizlikçi olarak çalışıyor… Babamla gurur duyuyorum… Büyük kızının büyük babası…” notuyla paylaştığı ileri sürülmüştü.

 

Babası üniversiteyi kazanan kızına: “Arkadaşlarına temizlikçi olduğumu söyleme” dedi. Kızı da bu fotoğrafı çekti ve sosyal medya da paylaşıp; “bu benim babam, temizlikçi olarak çalışıyor, babamla gurur duyuyorum. Büyük kızının büyük babası” diye yazdı

 

arkadaslarina temizlikci oldugumu soyleme

 

arkadaslarina temizlikci oldugumu soyleme

 

Hürriyet’teki 4 Ağustos 2019 tarihli “Bu babayla sadece ve sadece gurur duyulur” başlıklı yazısında Ahmet Hakan, söz konusu fotoğrafla ilgili kurgulanan hikâyeye düşmüştü:

Bir temizlik işçisi baba, kızına şöyle demiş:

“Arkadaşlarına benim temizlikçi olduğumu söyleme”.

Kızı da bunun üzerine babasıyla fotoğraf çektirip sosyal medyada paylaşmış. Altına da şunu yazmış:

“Bu benim babam… Temizlikçi olarak çalışıyor… Babamla gurur duyuyorum… Büyük kızının büyük babası…”

Belediyelerin akraba arpalığına dönüştürüldüğü…

Üç kuruş para uğruna dağların siyanüre boğulduğu…

İhale zenginlerine özgü görgüsüzlüklerin gözlere sokulduğu…

Bankamatikçilikten falan zerre kadar utanılmadığı…

Çifte maaşın milli spor haline geldiği…

Bir Türkiye ortamında…

Bu babanın temizliği, kıymeti, asaleti, değeri, önemi çok daha iyi anlaşıldı, anlaşılıyor.

*

Hem bu her tarafından asalet akan tertemiz babaya hem de ona çok yakışan onurlu kızına…

Helal olsun!

 

Ahmet Hakan’ın bu aktarımı Ramazan Kurtoğlu gibi birçok kişiyi yanlış yönlendirmişti.

 

 

Ahmet Hakan, 5 Ağustos 2019 tarihli “Kilise temeli atılırken ‘Ya Allah’ demek” başlıklı yazısında trollendiğini belirtmişti (Kalınlaştırma tarafımıza ait):

“TROLLENDİK AMA BİR SOR NİYE TROLLENDİK

TEMİZLİK işçisi babasıyla gurur duyan genç bir kız fotoğrafına meftun olduk…

O da yalan çıktı.

Trollenmişiz yani…

*

İyiliğe, güzelliğe, insanlığa falan öyle hasret kaldık ki…

Hiç sağına soluna bakmadan…

Yalanının bile üzerine atlıyoruz.

 

Aslında, görselin bu iddiayla servis edilmesi 2016 yılına dayanıyor.

 

Örneğin, bahsi geçen fotoğraf Ahmet Şerif İzgören’in sosyal medya hesaplarında 2016 yılında -İzgören’in klasik didaktik- kişisel gelişim anlatılarından birinin konusu olmuştu.

Okulunu derece ile bitiren genç bir kız kendi resmini ve temizlik görevlisi olarak çalışan babasının resmini internette paylaşarak şunları söyledi:
“Bütün saygı beni okutan ve eğiten babam içindir. Sevgili babacım seninle gurur duyuyor ve seni çok seviyorum.”

 

 

Fotoğraf, iddia edildiği gibi Şanlıurfa’dan değil, Cezayir’den.

Fotoğraftaki kişiler Cezayir şehrinin Dély Ibrahim adlı banliyö bölgesinde temizlik işçisi olarak görev yapan (yerel halkın “Hüseyin Amca” olarak çağırdığı) Hüseyin Najem (حسين ناجم) ve biyolojik kızı olmasa da büyüttüğü bir genç.

Fotoğrafın arka planı da iddia edildiği gibi bir babanın “arkadaşlarına temizlikçi olduğumu söyleme” demesinin ardından kızının babasıyla fotoğrafını övünç dolu ifadelerle sosyal medyada paylaşmasını yansıtmıyor. İsmi tespit edilemeyen genç kadın, Hüseyin Najem ile çektiği fotoğrafı, kendisini yetiştirdiği için minnettarlığının bir ifadesi olarak paylaşmış.

Hüseyin Najem’in iş kıyafetiyle kızıyla özçekimi, sosyal medyada yayılmasının ardından özellikle Arap coğrafyasında büyük sempatiyle karşılanmış.

Cezayirli farklı haber kanalları Hüseyin Najem adlı temizlik işçisinin hikâyesini aktarmıştı.

 

 

huseyin najem

 

huseyin najem

 

2003 yılından bu yana çalıştığı işini sunduğu düşük ücret nedeniyle bırakıp bir süre iş arayan, bulduğu yeni işindeki sözleşmesinin sona ermesinin ardından bir süre işsiz kalan Najiim’in yeniden belediye tarafından işe alındığı basına yansımış (Hüseyin Najem’in kızıyla birlikte temizlik yaparken çekildiği iddia edilen fotoğraf nedeniyle işinden atıldığı da ileri sürülmüştü).

 

huseyin najim

 

Yorumunuzu yazınız...