Anasayfa » Tüm Yazılar » FIFA ya da UEFA Tarafından Galatasaray’a 2000 Yılında Milenyum Kupasının Verildiği İddiası

FIFA ya da UEFA Tarafından Galatasaray’a 2000 Yılında Milenyum Kupasının Verildiği İddiası

malumatfurusorg

*  “Başkalarının yazısını kaynak atfı yapmadan kullanmaktansa içerik yayımlamamayı tercih ederim” (Robert Bosch)

 

Galatasaray’ın 2000 Yılında UEFA’dan Dünyada Sadece 1 Takıma Verilen Milenyum Kupasını Aldığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Sosyal medyada, 2000 yılında Galatasaray’a milenyum kupasının verildiğinin ve bu kupanın şu anda Galatasaray Müzesi’nde bulunduğunun uzun süredir ileri sürüldüğü görülüyor.

 

milenyum-kupasi

 

Sosyal medya paylaşımlarında milenyum kupası şöyle tanımlanmış:

“dünya futbol kulüpleri içinde sadece galatasaray’ın müzesinde bulunan, özel bir bölümde korunan, her yılın 17 Mayıs’ında sergilenen, bir sonrakisini ancak 1000 yıl sonra verilecek olan (Üçüncü milenyumda yani 3000 yılında) Türkiye’nin övünç kaynağı kupa. 1000 yılda 1 alınabilecek kupadır.”

 

Galatasaray’a “milenyum kupası” verildiği iddiasını ileri süren paylaşımlar şöyle örneklenebilir:

 

“Milenyum Kupası: FIFA tarafından verilmiş bir uluslararası kupadır. 2000 yılını çifte avrupa kupasıyla kapatan takım olan Galatasaray’ın dünyada bin yılın takımı seçilmesi vesilesiyle verilmiştir. Dünyada sadece 1 takımda bu kupa vardır.”

 

galatasaray-milenyum-kupasi

 

“Milenyum Kupası, Dünyada sadece Galatasaray’da vardır. FIFA tarafından Avrupa’da çifte kupa kazanması dolayısıyla Galatasaray’a verilmiştir. Bir sonraki kupa 3000 yılında verilecektir.”

 

milenyum-kupasi-galatasaray

 

Mehmet Ali Birand’ın sunduğu 2006 yılında yayınlanan 100 Yıllık Sevda adlı belgeselde Eski Galatasaray yöneticisi Mehmet Cansun, Galatasaray’ın milenyum kupası aldığını “Galatasaray 6 ödül birden aldı. Şimdi düşünebiliyor musunuz? Milenyum kupası diye bir kupa verdi adamlar bize. Şimdi şu anda dünyada tek Galatasaray’ın elinde var” sözleriyle ileri sürmüştü.

 

 

FIFA ya da UEFA tarafından verilen milenyum adlı bir kupa mevcut değil (2000 yılında 1000 yılda bir verilen bir kupanın olması haliyle oksimoron). Futbol branşında bu isimle uluslararası organizasyonlarda verilen üst düzey bir kupa YOK (10-25 Ocak 2001 tarihlerinde Hindistan’da sadece 13 ülke takımının katıldığı “Milenyum Süper Futbol Kupası” (“Millennium Super Soccer Cup“) adlı bir uluslararası futbol turnuvası düzenlenmiş).

“Milenyum” adlı ayrı bir kupa verildiği yönündeki karışıklığın sebebi, 2000 yılında Galatasaray’ın kazandığı UEFA Süper Kupası’nın “milenyum kupası” olarak anıldığı iddiasına dayanıyor (Milenyuma 1 Ocak 2000’de değil 1 Ocak 2001’de girildiğini, bu nedenle 2000 yılında alınan kupanın teknik olarak milenyum kupası da sayılamayacağını bu vesile ile vurgulamış olalım).

UEFA’nın 2000 Süper Kupası’nı “milenyum kupası” olarak nitelediğine dair bir emare mevcut değil. UEFA’nın internet sitesinde, Galatasaray ve Real Madrid arasında oynanan 2000 Süper Kupa final maçı ile ilgili içeriklerinde “milenyum kupası” gibi bir ifade geçmiyor.

 

Galatasaray Süper Kupa

 

Galatasaray Müzesi’nde futbol branşında sergilenen kupalar arasında iddia edilen özellikleri haiz, “milenyum” adlı bir kupa bulunmuyor.

Galatasaray Müzesi yetkilisi, bu iddia edildiği gibi 2000 yılında kulüplerine FIFA ya da UEFA tarafından milenyum adlı ayrı bir kupanın verilmediğini tarafımıza belirtti.

E-posta ile yaptığımız başvuruya da şu yanıt sunuldu:

“Milenyum kupası diye adlandırılan kupamız aslında 2000 yılında kazanılmış Süper Kupamız. Evet Süper Kupamız müzemizde sergilenmekteydi fakat kısa bir süreliğine Cumhurbaşkanlığına gönderildi.”

Uzun yıllar boyunca Galatasaray muhabirliği yapan Süleyman Rodop’un Galatasaray Müzesi’nde yaptığı yayında yer alan müze yetkilisi ile diyalogunda da müzede iddia edildiği gibi bir “milenyum” kupasının bulunmadığı, Galatasaray’ın 2000 yılında kazanmış olduğu UEFA Süper Kupası’nın aynı zamanda milenyum kupası olarak adlandırıldığı şöyle belirtilmişti:

“Herkes diyor ki milenyum kupası nerede diyor abi yazıyor millet orada milenyum kupası yok mu diye.”

 

“Aslında milenyum kupası ne yazık ki internette yanlış bilgilerle olduğu için. Bizler milenyum kupasının önünden geçtik, siz aslında çok güzel o kupayı kazanırken gelişen olayları açıkladınız. 2000 senesinde kazandığımız 25 Ağustos 2000’de kazandığımız Süper Kupa aynı zamanda milenyum kupası olarak geçmekte. Bunun bir diğer ismi aynı zamanda milenyum kupasıdır. Neden milenyum kupası diye geçmekte? 2000 yılının başlangıcı milenyum olarak geçtiği için ki aslında Mehmet Cansun başkanımızın aslında verdiği bir röportajda Mehmet Ali Birand’la gerçekleştirdiği röportajda kupayı tanıtırken milenyum kupası demesi aslında taraftarlarımızın farklı bir kupa aramasında etken oldu. Başkanımızın parantez açıp Süper Kupadır belirtmediği için farklı bir kupa arıyor insanlar. Haklı olarak başkanımız da o sevinçle o gururla milenyum kupası dedi. İkinci bir isme gerek duymadı.”

 

“Arkadaşlar size milenyum kupasını göstereyim. Milenyum kupası işte o Süper Kupa aynı zamanda Milenyum Kupası olarak anılan kupasıdır. Orada 2 değil 3 kupa görün oldu mu?”

 

İlgili an aşağıdaki bağlantıda 50:48’den itibaren izlenebilir:

 

 

Gazeteci Süleyman Rodop, bu iddiayla ilgili sosyal medya hesabında şu yorumda bulunmuştu:

“Milenyum kupası diye bir kupa yok. Süper kupa 2000 yılından dolayı Milenyum kupası ile anılır..”

 

FIFA ya da UEFA tarafından verilen milenyum kupasına ait olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğrafta aslında 1967 yılında Galatasaray’ın kazandığı Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) kupası görülüyor.

 

1967-tsyd-kupasi

 

TSYD İstanbul Şubesi tarafından 1963’ten itibaren düzenlenen turnuvada verilen devasa kupanın eni 99, boyu ise 135 cm. idi.

 

tsyd-kupasi-1967

 

Diğer kupa görseli hakkında ise yapılan taramada somut bir bulguya erişilemiyor.

 

milenyum-kupa

 

Son Yazılar

2 yorumlar

Kuman 14 Ocak 2023 - 11:56

E bulgu yoksa yanlış demekmi oluyor

yanıt
malumatfurusorg 14 Ocak 2023 - 12:17

Doğrulayacak bir bulgunun olmaması iddianın temelsiz olduğunu işaret eder, diğer tespitlerle de asılsız olduğu çürütülür.

yanıt

Yorum Bırakabilirsiniz