“Kuşlar Gerçek Değil” (“Birds Aren’t Real”) Hareketi, mizahî bir dille komplo teorilerinin saçmalığını gözler önüne sererek, bilgiye daha şüpheci ve analitik bir bakış açısıyla yaklaşmanın önemini vurgulayan bir hareket

 

 

Günümüzde sanal mecralar, çeşitli komplo teorileri ve alternatif gerçekliklerle dolu bir mecra haline gelmiş durumda. İnsanoğlu ne kadar absürt, ilginç ve asılsız olursa olsun çeşitli iddialara inanıp peşine düşebiliyor. Bugünkü konumuz da bu durumu hicveden bir parodi komplo teorisi ile ilgili.

 

Kuşların gerçek olmadığı, kuşların aslında ABD hükûmeti tarafından üretilen ve gözetleme amaçlı kullanılan dronelar olduğu yönündeki tamamen kurgusal ve absürt iddiayı ve “Kuşlar Gerçek Değildir” (“Birds Aren’t Real)” adlı hareketi duymuş olabilirsiniz.

 

 

guvercin-drone

 

“Robot kuş” / “drone kuş” iddialarını hedefe alıp, mizahın gücünü kullanarak, bilgi kirliliği ve komplo teorilerine karşı farkındalık oluşturmayı amaçlayan bu parodi komplo teorisi 2017 yılında Peter McIndoe tarafından hiciv amaçlı başlatıldı.

Bu absürt ve mizahî teori ile, kuşların aslında gerçek olmadığı, 1950’li yıllardan itibaren CIA tarafından yürütülen gizli bir operasyonla ABD hükümetinin tüm kuşları yok ettiği ve halkı gözetlemek ve kontrol altında tutmak için kuşların yerine gözetleme dronları yerleştirdiği ileri sürüldü. Hatta, elektrik tellerine konan kuş şeklindeki droneların aslında kendini şarj ettiği uyduruldu.

“Birds Aren’t Real” hareketi, kısa sürede geniş bir kitleye ulaştı ve sosyal medyada viral oldu. Grubun mizahî içerikleri, özellikle gençler arasında büyük ilgi gördü. Sosyal medya platformlarında paylaşılan esprili videolar, posterler ve teoriler, hareketin popülerliğini artırdı. Aynı zamanda, hareketin yaratıcısı Peter McIndoe, çeşitli röportajlar ve medya görünümleri ile “Birds Aren’t Real”ın mesajını daha geniş kitlelere ulaştırdı.

Birds Aren’t Real” hareketi için bir internet sitesi açıldı. Daha sonra, benzer şekilde “Pigeons Aren’t Real” adlı bir internet sitesi yayına alındı.

 

birds-arent-real

 

“Kuşlar Gerçek Değil” adlı hareketin destekçileri, ABD’de çeşitli şehirlerde toplanarak pankartlar ve posterlerle sokaklarda yürüyüşler organize etti.

 

kus-casus-eylem

 

Adı geçen grup, 2021 ve 2022 yıllarında ABD’nin farklı kentlerinde parodi eylemler de düzenledi.

 

 

 

 

Hareketin kurucusu Peter Mclndoe, Ted Talks konuşmasında ve sair demeçlerinde, kurduğu hareketin amacının komplo teorilerinin mantıksızlığına dikkat çekmek ve toplumu, inanılan her bilginin doğruluğunu sorgulamaya teşvik etmek olduğunu beyan etti. Benzer saçmalıkların içinde yaşayıp büyüdüğünü belirten McIndoe, “Kasıtlı olarak yanlış bilgi yayıyoruz, ancak bunun bir amacı var. Yalanların hüküm sürdüğü internet çağında Amerika’ya bir ayna tutmak.” sözlerini sarf etti.

 

 

 

Elon Musk’ın X hesabında “Kuşların gerçek olmadığını biliyordum” (“I knew birds weren’t real”) ve “Kuşlar 1986’dan beri gerçek değil” (“Birds haven’t been real since 1986”) ifadelerini içeren tweetleri atmasıyla bahsi geçen komplo teorisi yeniden gündeme geldi.

 

 

 

Musk daha sonraki bir paylaşımında “Kuşların aslında hükümetin casus uçakları olduğuna dair bu komplo teorisi… tamamen yanlıştır” (“This conspiracy theory that birds are actually government spy drones is … totally false“) beyanında bulundu.

 

 

 

Kuşlar Gerçek Değil hareketinin uydurduğu iddialar, kuşların biyolojisine ve uçuş mekaniklerine aykırı olmasına rağmen, bazı takipçileri tarafından ciddiye alındı.

Sosyal medya platformlarında hâlâ kuşların aslında gerçek olmadığına dair bu parodi komplo teorisinin peşine takılanlara da rastlanabiliyor.

 

Örneğin, yapay zekâ uygulaması ile hazırlanan “güvercin şeklinde drone” görselini gerçek sanıp paylaşan sosyal medya kullanıcıları.

Bir güvercinin aslında drone olduğunu ortaya koyduğu sanılarak “Görünüşte normal güvercin ama şeytani teknoloji ürünü güvercin görünümlü drone. daha neler var bir bilseniz.” gibi ifadelerle paylaşılan görsel, yapay zekâ uygulamaları ile hazırlanan görselleri derleyen Blursed AI adlı Facebook grubunda paylaşılmış.

 

guvercin-drone-yapay-zeka

 

Paylaşılan görsel gerçek olmasa da, güvercinler drone’lardan önce havadan çekim yapmak için kullanılıyordu.

 

Örneğin Julius Neubronner (8 Şubat 1852 – 17 Nisan 1932) güvercinler ile fotoğraflama sistemini geliştirdi.

Baba mesleği olan eczacılığı sürdürürken uzak köylere ilaç teslimatı yapabilmek için sık sık güvercinlerden istifade eden ve amatör fotoğrafçılıkla uğraşan Julius Neubrunner, güvercinlerin nereye gittiklerini tespit edebilmek ve takip edebilmek için kamera ile bir sistem geliştirmeye karar verdi. Güvercinin taşıyabileceği ölçüde bir mekanizma oluşturup kamerayı da güvercinin gövdesine yerleştirdi. Bu sistem sayesinde 30 pozlama elde edebildi. “Tarihte ilk casus drone sistemini kuran kişi” olarak nitelenen Neubronner, günümüz teknolojisine ilham veren bu sisteminin patentini 1908 yılında alabildi (Julius Neubronner’in patentini aldığı bu “Fotoğrafçı Güvercin” sistemi şu anda Almanya’nın Kronberg Şehir Müzesi’nde sergilenmektedir).

 

guvercin-fotograf-makinesi
1908’de Roger Viollet tarafından çekilen fotoğrafta, fotoğraf makinesi “yüklenen” güvercin görülüyor

 

Akabinde fotoğrafçı güvercinler, hem I. Dünya Savaşı’nda, hem de II. Dünya Savaşı’nda düşman mevzilerini fotoğraflamak için kullanıldı.

 

Kuşlar ABD hükümeti tarafından Amerikan vatandaşları hakkında casusluk yapmak için kullanılan insansız hava araçları olmasa da, günümüzde kuş şeklinde dronelar üretiliyor ya da ölü kuşların bedenlerinden dronelar geliştiriliyor.

 

Örneğin, Çin Halk Cumhuriyeti’nde güvercin şeklindeki yüksek takip donanımlarına sahip robotik kuşlar ile izleme yapıldığı ileri sürülmüştü. Çin hükümetinin, halkını izlemek yapmak için bir robot kuşu filosu geliştirdiği ve halihazırda 30’dan fazla askerî ve resmî kurumun bu alandaki teknolojiyi kullandığı aktarılmıştı. Hazırlanan drone kuşların yaklaşık 50 santimetre uzunluğa ve 200 gram ağırlığa sahip olduğu, en fazla 30 dakika boyunca havada kalabildiği, saatte 40 km hıza kadar uçabildiği, HD kamera, GPS ve uydu iletişim yeteneği ile donatıldığı belirtilmişti.

 

Yorumunuzu yazınız...