Kobe Bryant’ın Helikopter Kazasında Öleceği Tweetinin Carbon Adlı Yazılımla Tarihi Yıllar Öncesindenmiş Gibi Değiştirilerek Atıldığı İddiası Doğru Değil

26 Ocak 2020 günü hayatını kaybeden ünlü basketbol oyuncusu Kobe Bryant hakkında atılan “Kobe Bryant, helikopter kazasında ölecek”  tweetinin CarbonApp adlı yazılımla değiştirilerek 2012 yılında atılmış gibi gösterildiği iddiasının doğruluk payı bulunmuyor. CarbonApp ya da başka uygulamanın tweetleri değiştirme gibi bir özelliği yok. Bir tweetin haricî bir uygulama vasıtasıyla yeniden düzenlenmesi mümkün görünmüyor. Carbon adlı uygulama ile tweetlerin tarihlerinin değiştirildiğine dair somut bir bulgu ya da örnek bulunmuyor.

Yanlış İddia

 

ABD basketbol ligi (National Basketball Association – NBA) takımlarından Los Angeles Lakers’ın formasını giyen efsane basketbol oyuncusu Kobe Bryant 26 Ocak 2020 tarihinde bir helikopter kazasında yaşamını yitirdi. Kobe Bryan’ın vefatından yıllar önce atılan “Kobe Bryant, helikopter kazasında ölüp gidecek” (“Kobe is going to end up dying in a helicopter crash“) içerikli tweet ise viral hâle geldi.

 

Kobe Bryant'ın helikopter kazasında öleceğini 2012 yılında öne süren paylaşım
Kobe Bryant’ın helikopter kazasında öleceğini 2012 yılında öne süren paylaşım

 

Bahsi geçen paylaşımın yaygın şekilde paylaşılmasının akabinde, Kobe Bryant’ın ölümünün ardından tweetin Carbon adlı yazılımın “V 2.5” sürümüyle tarihinin değiştirilerek, 2012 yılında atılmış gibi gösterilmeye çalışıldığı iddia edildi:

 “”Kobe Bryant, helikopter kazasında ölecek” tweetiyle gündeme gelen kişinin bu tweet’i Kobe Bryant öldükten sonra attığı ve Carbon v2.5 yazılımı ile tweetin tarihini değiştirdiği ortaya çıktı.”

 

Kobe Bryant'ın helikopter kazasında öleceğini öne süren tweetin Carbon adlı yazılımla değiştirildiği iddiasını içeren paylaşım
Kobe Bryant’ın helikopter kazasında öleceğini öne süren tweetin Carbon adlı yazılımla değiştirildiği iddiasını içeren paylaşım

 

Kobe Bryant'ın helikopter kazasında öleceğini öne süren tweetin Carbon adlı yazılımla değiştirilmiş olabileceğini sorgulayan paylaşım
Kobe Bryant’ın helikopter kazasında öleceğini öne süren tweetin Carbon adlı yazılımla değiştirilmiş olabileceğini sorgulayan paylaşım

 

13 Kasım 2012 tarihinde atılan bu tweetin Kobe Bryant’ın ölümünün ardından tarihi değiştirilerek atıldığı iddiasının doğruluk payı bulunmuyor.

Bahse konu tweetin detayları incelendiğinde Carbon adlı uygulama üzerinden atıldığı görülebiliyor. Anılan not, tweetin hangi uygulama üzerinden gönderildiğine dair bir iz niteliğinde. Tweetin altında “Carbon v2.5” ibaresinin ya da “Carbon App ile gönderilmiştir” notunun yer alması, tweetin tarihinin değiştirildiğini işaret etmiyor.

Daha da önemlisi, Carbon App ya da başka uygulamanın tweetleri değiştirme gibi bir özelliği bulunmuyor. Twitter’ın kendi sistemlerine sızmadıkça bir tweetin haricî bir uygulama vasıtasıyla yeniden düzenlenmesi mümkün görünmüyor. Twitter CEO’su Jack Dorsey, tweetlerin gönderildikten sonra yeniden düzenlenmesini sağlayacak bir özelliği muhtemelen asla getirmeyeceklerini söylemişti.

Twitter, sunduğu “uygulama değiştirme arayüzü” (Application Programming Interface – API) sayesinde programa dayalı erişim olanağı sağlarken, tweetler üzerinde tarih / saat değişimine izin vermemektedir.

Tweetin atıldığı tarihte Carbon 2.5 sürümü kullanımda değildi. Bahse konu sürüm 2017 yılında yürürlüğe sokulmuştu. 2012 yılında söz konusu tweet, CarbonApp’ın v.2.5’ten önceki bir sürümünden paylaşılmıştı. Ancak, Carbon adlı uygulamanın geliştiricileri her ne kadar tweetin içeriği, tarih ya da saatini değiştiremese de kendi isimlerini değiştirebilmekteler. Örneğin, bahsi geçen uygulamanın 2011 yılında Carbon Android olan ismi daha sonra 2017 yılında Carbon App şekline dönüştürülmüş. CarbonApp yeni versiyonunda da Twitter API’si vasıtasıyla kendi üzerinden atılan tweetlerde görülen notunu güncellemiş görünüyor. CarbonApp ile atılan tüm tweetlerde “Carbon App v2.5” notu yer alıyor.

Android telefonlar odaklı faaliyet gösteren Carbon adlı uygulama ile tweetlerin tarihlerinin değiştirildiğine dair somut bir bulgu ya da örneğe rastlayamadık.

İlaveten, anılan paylaşımı yapan profilin, Kobe Bryant’ın seyahatlerinde sık helikopter kullanımı nedeniyle böyle bir tweet attığı dile getirilmektedir. Söz konusu tweetin sahibinin Kobe Bryant’ın öldüğünü ve tweetinin viral hale geldiğini öğrendikten sonraki paylaşımları da oldukça doğal görünüyor.

 

Kobe Bryant
Kobe Bryant

 

* İhbarı için Twitter’dan Nygaard‘a teşekkürler…

 

Yorumunuzu yazınız...