Kezban Adının Anlamın “Yalancı” Olduğu İddiası Doğru Değil

Çocuklara verilen “Kezban” adının anlamının “yalancı” olduğu algısı klasik bir yanlış anlamanın ürünüdür.  “Kezban” isminin anlamı “yalancı” değil, “ev hanımı / evi idare eden kadın / kâhya kadın”dır.

 

Çocuklara verilen “Kezban” adının anlamının “yalancı” olduğu algısı klasik bir yanlış anlamanın ürünüdür.  Çoğu kimse bu ismi, Kur’anı Kerim’de de geçen ve Arapçadaki ‘yalanlayan’ manasına gelen “tükezziban” ifadesinden alınma sanarak hataya düşer.

Kezban ismi, Arapça karşılığından değil, Farsça anlamı göz önünde bulundurularak dilimize geçmiştir.  TDK’nın Kişi Adları Sözlüğü‘ne göre Kezban ismi, Farsça kökenli olup, “Kâhya kadın, bir daireyi idare eden kadın” anlamına gelmektedir. Ked-banu isminden gelmektedir.

Yani, çocuğunuza “Kezban” adını koyduğunuzda onu “yalancı” olarak çağırmazsınız. Her ne kadar Arapça’da yalancı manasına gelse de, Farsçadan geldiği için çocuklara konmasında anormal bir durum oluşmamaktadır.

 

Kezban Adının Anlamı
Kezban Adının Anlamını “Yalancı” Değildir

 

Kezban isminin günümüz argosunda “şehre gelmiş deneyimsiz köylü kızı” tipolojisi için kullanımının kökeni ise Muazzez Tahsin Berkand’ın aynı adlı romanından uyarlanan 1953 yapımı Kezban adlı filme dayanmaktadır.

 

Kezban Adının Anlamını “Yalancı” Olarak Yorumlayan Yazarlar

Bu hataya köşelerinde yer veren yazarları ifşa edelim:

Yalvaç Ural’ın Milliyet Gazetesi’ndeki “Adınız, soyadınız?” başlıklı 7 Ocak 2003 tarihli yazısından:

"Ama bunun yanı sıra Arapçadan-Farsçadan aldığı bazı adları da, anlamını bilmeden kullandığı için kızlarına Kezban adını takmış, yıllar sonra bu adın anlamının "yalancı" demek olduğunu öğrenmiştir."

Yazarport’tan Mehmet Şer’in “Güzel İsimler” başlıklı 17 Şubat 2013 tarihli yazısından:

"Örneğin Kezban ismi çok kullanılagelen bir isimdir. Günümüzde hala bu ismi çocuklarına koyanlar mevcut. Bu ismi çocuğumuza koyarak ne büyük bir hata yaptığımızın farkında değilizdir. Kezban, köken olarak kezzaptan gelir ve anlamı yalancı demektir. Yani siz çocuğunuza bu ismi koyduğunuzda yalancı diye çağırmış oluyorsunuz."

 

1 Yorum

Yorumunuzu yazınız...