Güzin Abla Köşesini Bir Erkeğin Yazdığı İddiası Doğru Değil

Ünlü “Güzin Abla” köşesinin sanılanın aksine bir erkek tarafından yazıldığı iddiası asılsız. Uzun yıllar boyu Güzin Sayar (1921-2006) tarafından yazılan köşe, Güzin Sayar’ın sağlığının bozulmasının ardından kızı Feyza Algan tarafından yazılagelmiştir.

Yanlış İddia

Okurlarının ilişki temalı mektuplarını köşesine taşıyan ve onlara tavsiyelerde bulunan Güzin Abla köşesine herkes aşinadır. Uzun yıllardır dile getirilen “Güzin Abla aslında bir erkekmiş“, “Güzin Abla köşesini aslında bir erkek yazıyormuşiddiası aslında gerçeği yansıtmıyor.

 

Güzin Abla'nın erkek olduğu iddiasını içeren paylaşım

 

Güzin Abla Aslında Bir Erkek Mi?

Vatandaşların derdini dinleyip derman sunmaya çalışan Güzin Abla köşesi, şehir efsanesinin aksine bir erkek tarafından değil, 2 kadın tarafından yazılmıştır. Günaydın Gazetesinde başlayarak daha sonra Hürriyet Gazetesinde devam eden Güzin Abla köşesi, uzun yıllar boyunca 2006 yılında yaşamını yitiren Güzin Sayar tarafından yazılmıştı. Güzin Sayar’ın sağlığının kötüleşmesinin ardından ise yazılar Güzin Sayar’ın kızı Feyza Algan tarafından sürdürülmüştü. Güzin Abla köşesinin asıl sahibi Güzin Sayar’ın sağlık problemleri ve vefatı, köşenin anneden kıza geçmesini sağladı.

Bu durumu Feyza Algan, “Sevgili Güzin Abla” adlı internet sitesinde şöyle ifade etmektedir:

“Annemin 30 küsur yıl önce yarattığı bu köşeyi, yaşlanıp rahatsızlanması nedeniyle ben devraldım, “Günün. birinde ben yazamayacak hale gelirsem, sen devam edersin,” derdi. Ben de bu görevi 8 yıldır sürdürüyorum. Böylece bir anlamda annem bana elvermiş oldu.”

Hürriyet Gazetesinde 17 Kasım 2019 günü yayınlanan “Bu köşeyi bir erkek yazmıyor” başlıklı köşesinde Güzin Abla, bu şehir efsanesine bir dur demek istemiş.

“Ben her şeyden önce 40 yılı aşkın süredir çeşitli gazetelerde çalışmış bir gazeteciyim.

Annemin hastalığından ve ölümünden sonra da hemen hemen 23 yıldır Güzin Abla köşesini Hürriyet-Kelebek’te  sürdürüyorum.

2 yıl önce Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü almış biriyim.

Ayrıca annemin yarattığı bu köşe 47 yıldır hâlâ okurlarının ilgisini ve sevgisini kaybetmeden devam ediyor…

Bugün “Güzin Abla” bir deyim, bir tanımlama, bir marka olmuştur. Türkiye’de bu alanda tek ve ilktir…

Bu köşe, medyada başkaları tarafından taklit edilmeye çalışılsa da asla sürdürülememiştir.

Ayrıca yalnızca Türkiye’de değil, Hürriyet’in Almanya ve yurtdışı baskıları sayesinde, yurtdışında da tanınmış ve sevilmiştir.

Üstelik basın tarihinde, aynı meslekteki annesinden kızına kalan ve ölümünden sonra da kendi adıyla devam eden tek gazete köşesidir.

Diyelim ki, Güzin Abla hakkında bilgi edinmek istediniz, bir merak edip internete girerseniz binlerce sonuçla karşılaşırsınız.

Ya da internet arama motorlarına “Güzin Abla” diye yazarsanız, orada “sevgiliguzinabla.com” diye bir site göreceksiniz ve burada gerek annemin gerekse benimle ilgili tüm bilgileri görebilirsiniz.”

 

Feyza Algan, katıldığı bir TV programında “Güzin Abla” köşesinin annesinin rahatsızlanması akabinde kendisi tarafından yazılmaya devam edildiğini, önceleri köşeyi gizli olarak sürdürdüğünü, daha sonra bu gerçeğin ortaya çıkmasıyla birlikte aleniyet kazandığını belirtmişti.

 

Feyza Algan, bahse konu programda okurlardan gelen esprili sorularla da muhatap olmuştu.

https://www.youtube.com/watch?v=I524lafmr00

 

Son 5 yılını hasta yatağında geçirmesi ve köşesini kızına devretmesi öncesinde Hürriyet Gazetesindeki köşede Güzin Sayar’ın fotoğrafı kullanılmaktaydı.

Güzin Abla köşesinden bir soru cevap
Güzin Abla köşesinden bir soru cevap

 

Güzin Abla köşesinin Güzin Sayar yerinde Feyza Algan tarafından hazırlandığının ortaya çıkmasının ardından yazılara anne Sayar ve kızı Algan’ın fotoğrafları eklenmeye başlanmıştı.

Feyza Algan tarafından hazırlanan Güzin Abla köşesi
Feyza Algan tarafından hazırlanan Güzin Abla köşesi

 

Gülşen Abi adlı komedi dizisinde Haluk Bilginer’in canlandırdığı Abidin Özbidin / Gülşen Abla karakteri, bu yanlış algının kökenini oluşturmuş olabilir.

 

güzin abla erkek mi

Yorumunuzu yazınız...