Paylaşılan Videonun Antalya’da Yangınlar Öncesinde Gökyüzünde Elektromanyetik Dalgaları, Bluebeam Projesinin İzlerini Gösterdiği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Son dönemde güney illerimizde yaşanan ve üzücü kayıplara yol açan orman yangınlarının çıkış sebebine ilişkin bir çok iddia ortaya atıldı. Elektromanyetik dalgalar ve lazer silah bunlardan biriydi.

Bu süreçte, Antalya’da yangın öncesinde kaydedildiği belirtilen bir videoda gökyüzünde elektromanyetik dalgalarının ve  Bluebeam projesinin izlerinin görüldüğü ileri sürülmüştü.

 

 

Bu iddiayı içeren paylaşımlardan örnekler şöyle sunulabilir:

 

“(Antalya’da yangından önce olduğu söyleniyor) gökyüzünde görülen elektromanyetik dalgalar”

 

antalya gökyüzü elektromanyetik dalga

 

Bazı aşı karşıtları, orman yangınları ile aşıları ilişkilendirmekten imtina etmemiş.

 

“Bluebeam aktif!! Siz bi de aşı mı oldunuz 🤦🏼‍♀️#dünyayıaşıcılaryakıyor”

 

bluebeam gökyüzü yangını

 

Söz konusu video dinlendiğinde arka planda 2 kadının Türkçe konuştuğu işitilebiliyor. Ancak, videonun çekildiği konumu ya da kaynağını tespit etmek henüz mümkün olmadı.

Sanılanın aksine, bahse konu video gökyüzünde görüntülenen elektromanyetik dalgaları göstermiyor. Videodaki görüntü, çekimi yapan telefon kamerasının lensinden kaynaklanıyor. Lensin üzerindeki su damlası nedeniyle gökyüzünde bu gibi bir ışık hüzmesi kameraya yansımış.

Telefon kamerasının hareket yönü ile ışık demetinin yayılım yönünün paralellik gösterildiği anlaşılabiliyor. Alacakaranlık arka planlı bölümde telefon yukarı kaldırıldığında görülen ışık demetinin aşağı yönde, aşağı doğru indirildiğinde ışık demetinin konsolide olacak şekilde hareket ettiği görülüyor. Diğer bölümde de aynı hareket sağ-sol yönde gözlemlenebiliyor.

Mick West, Metabunk adlı internet sitesinde yayımladığı telefon kamerasının lensi üzerine damlattığı su ile yaptığı deneyde gökyüzünde ve havada benzer ışık süzmesi kombinasyonu görüntüsünün elde edilebileceğini ortaya koymuştu.

 

telefon lens su damlası
Görsel: metabunk.org

 

telefon lens su damlası ışık
Görsel: metabunk.org

 

telefon lens su damlası gökyüzü
Görsel: metabunk.org

 

Mick West, bu tip görüntülerin lens üzerine damlatılan su ile nasıl oluşturulabileceğini Youtube kanalında yayımladığı video ile paylaşmıştı.

 

 

 

 

Görüşlerini talep ettiğimiz Mick West ve Ufoofinterest, bahse konu videonun benzer şekilde oluşturulduğu değerlendirmesini paylaştı.

Gökyüzünde bu tip bir görüntünün oluştuğuna dair bahse konu video aktarımının dışında herhangi bir görgü tanıklığının bulunmadığını da vurgulamakta fayda var.

 

Yorumunuzu yazınız...