Edip Cansever’in Mezarını Ziyaret Eden Gizemli Hayran Anlatısı Uydurma Metne Dayanıyor

 

Bugün ünlü şairimiz Ömer Edip Cansever’in (1928-1986) vefat yıl dönümü.

Günün anlamından hareketle, Edip Cansever’in kabriyle ilgili bir iddiaya değineceğiz.

 

edip cansever sigara

 

Cansever’in Aşiyan Mezarlığı’ndaki kabri, Cengiz Bektaş tarafından tasarlanan -Yerçekimli Karanfil adlı şiirinden esinlenildiği düşünülen- ters karanfil biçimli oldukça zarif bir mezar taşına sahiptir.

 

edip cansever mezarı
(Görsel: Ömer Yılmaz)

 

Bu noktada, “Yerçekimli Karanfil” adlı şiiri alıntılamadan geçmek olmaz…

 

Yerçekimli Karanfil

 

Biliyor musun az az yaşıyorsun içimde

Oysaki seninle güzel olmak var

Örneğin rakı içiyoruz, içimize bir karanfil düşüyor gibi

Bir ağaç işliyor tıkır tıkır yanımızda

Midemdi aklımdı şu kadarcık kalıyor.

 

Sen karanfile eğilimlisin, alıp sana veriyorum işte

Sen de bir başkasına veriyorsun daha güzel

O başkası yok mu bir yanındakine veriyor

Derken karanfil elden ele.

 

Görüyorsun ya bir sevdayı büyütüyoruz seninle

Sana değiniyorum, sana ısınıyorum, bu o değil

Bak nasıl, beyaza keser gibisine yedi renk

Birleşiyoruz sessizce.

 

edip cansever mezar taşı
(Görsel: Celâleddin Çelik)

 

Şimdi gelelim, odaklanacağımız meseleye…

Edip Cansever’in mezarını her yıl şairin doğum gününde ziyaret eden gizemli bir şahsın dikkat çektiği, ancak kimliğinin tespit edilemediği yönündeki anlatı bazı ilgililerce gerçek sanılarak paylaşılmıştı.

Bu yöndeki bir örnek şöyle sunulabilir:

 

GİZEMLİ HAYRANIN YOK OLUŞU

2015 yılında Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin yayınladığı edebiyat dergisinde Edip Cansever’in mezarının başına mezarlık bekçisinin iddiasına göre tıknaz pardösülü birinin sık sık gelip şarap içtiği aktarılıyor. Bekçinin gözüne batmaktan rahatsız olan şairin hayranın kısa süre sonra kaybolduğu ve kimliğinin bulunamadığı da kaydediliyor.

 

edip canseverin gizemli hayranı

 

“Edip Cansever’in Aşiyan Mezarlığı’nda bulunan mezarını düzenli ziyaret eden esrarengiz hayranı” anlatısı, Kirpice.com adlı hiciv/parodi internet sitesinin uydurma metnine dayanıyor.

 

Edip Cansever’in esrarengiz hayranı nerede?

Ünlü şair Edip Cansever’in Aşiyan Mezarlığı’nda bulunan mezarını, uzun yıllardır düzenli olarak ziyaret eden esrarengiz hayranı, bu sene ortalıktan kayboldu.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin çıkarttığı, “düşsakinleri” dergisinde çıkan bir yazıdan sonra, üniversite öğrencileri arasında bir şehir efsanesi haline gelen, kimliği ve varlığı hakkında bir çok spekülasyonlar yapılan, her sene ünlü şairin doğum gününde, mezarlığına bir demet karanfille beraber, bir şişe şarap bırakan Edip Cansever’in esrarengiz hayranı, bu sene ortalıktan kayboldu.

Esrarengiz ziyaretçinin varlığı, konuyla ilgili olarak ulaştığımız mezarlık bekçisi tarafından da doğrulandı. Bekçi Murtaza Gürhan gazetemize şu açıklamaları yaptı:

“Yaklaşık 15 senedir bu mezarlığı koruyorum. Ziyaretçi başlarda hiç dikkatimi çekmemişti ama her sene düzenli olarak gelmeye başlayınca ben de şüphelenmiştim. Şairin mezarının başına oturur, şarap içip, şiir okurdu. Tıknaz, siyah paltolu ve şapkalı, tuhaf hareketleri olan birisiydi. Belki de tanınmak istemediği için ortadan kaybolmuştur”

Öte yandan “düşsakinleri” dergisinin internet sayfasında ise, esrarengiz ziyaretçinin hayatını kaybetmiş olabileceği, bir daha ziyarete gelmeyeceği yorumları yapılıyor.

Söylentilerin hangisi doğru bilinmez ama bilinen tek şey, gizemli ziyaretçinin üzerindeki sis perdesinin daha uzunca bir süre kalkmayacağı.

Kirpi Kültür Sanat

 

edip canseverin gizemli hayranı

 

Kurgu ve parodi içerikler paylaşan Kirpice.com adlı internet sitesi, yayımladığı içeriklerin gerçek dışı olduğunu “Sitede yer alan haberlerin hepsi, kişilik bölünmesi yaşayan, şizofren bir yazarın kafasında yarattığı hayali olaylardır. O yüzden bu haberlere inanabilirsiniz ama ciddiye alıp dava açan dombilidir.” notuyla aktarmıştı.

 

kirpice.com not

 

Kirpice.com’da yayımlanan metnin Edgar Allan Poe’nun esrarengiz hayranından esinlenildiği söylenebilir.

 

Edgar Allan Poe
Edgar Allan Poe

 

Edgar Allan Poe’nun Gizemli Hayranı

ABD’li ünlü şair, yazar ve eleştirmen Edgar Allan Poe’nun mezarını yıllar boyu ziyaret eden gizemli şahıs kamuoyunun ilgisini çekmiş ve kimliği tespit edilemeyen esrarengiz şahsın ziyaretleri yıllarca takip edilmişti.

Her yıl 19 Ocak’ta Poe’nun doğum gününde yazarın Baltimore’daki Westminster Kilisesi’nde bulunan mezarını ziyaret eden siyah şapkalı, siyah paltolu ve beyaz atkılı gizemli ziyaretçi, aynı mezarda yatan Poe, eşi ve teyzesi için üç kırmızı gül bırakıyor ve yanında getirdiği bir şişe Fransız konyağıyla yazarın şerefine kadeh kaldırıyordu.

Gizemli ziyaretçisi 2009’da son ziyaretinin ardından bir daha ortaya çıkmamıştı.

Poe’nun gizemli hayranını takip eden kişiler, ziyaretlerin hep aynı kişi tarafından yapılmadığını ve Poe hayranı kişinin 1998’de öldüğünü sandıklarını ifade etmişti.

 

Yorumunuzu yazınız...