Fotoğraftaki Duvardaki Tuğla Desenli Dünya Haritasının Türk ya da Kürt Kökenli İşçiler Tarafından Yapıldığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Sosyal medyada son günlerde yaygın şekilde paylaşılan tuğlalar yardımıyla işlenmiş dünya haritasının yer aldığı duvar önünde iki erkeğin görüldüğü fotoğrafla karşılaşmış olabilirsiniz.

 

isciler tarafindan yapilan dunya haritasi

 

Bahse konu görsel, duvardaki dünya haritasının Türk ya da Kürt işçiler tarafından yapıldığı iddiasıyla paylaşılmıştı.

Görseli bu iddiayla aktaran sosyal medya paylaşımlarından örnekler şöyle sunulabilir:

 

Nadir Tarihi Fotoğraflar:

“Türk işçileri tarafından yapılan Dünya Haritası.”

 

turk isciler dunya haritasi

 

Epic Maps:

“World map made by Turkish workers.”

 

turk isciler dunya haritasi

 

no context kurd:

“Kürt işçiler tarafından yapılan dünya haritası”

 

kurt isciler dunya haritasi

 

Sanılanın aksine bahse konu dünya haritası duvara Türk ya da Kürt işçiler tarafından işlenmemiş. Tuğla desenli dünya haritası Meksika’da faaliyet gösteren Espacio Nueve Cero Uno adlı iç mimarlık firması tarafından Kolmena Coworking Space (Kolmena CWS) adlı paylaşımlı ofisin duvarına işlenmiş. Bahse konu görselde görülen şahısların Toño ve Pancho adlı Meksikalılar olduğu anlaşılıyor.

Hızlı bir tarama yapıldığında söz konusu görselin, 2021 yılı Eylül ayından itibaren dünya haritasının Türk ya da Kürt işçiler tarafından oluşturulduğu iddiasıyla paylaşılmaya başlandığı anlaşılabiliyor.

Tersine görsel arama gerçekleştirildiğinde ise 2016 yılından itibaren görselin sanal alemde izlerinin görülmeye başlandığı tespit edilebiliyor. 2016, 2017 ve 2018 yıllarında yaygın şekilde paylaşıldığı platformlarda Türk ya da Kürt işçilere dair bir ifadenin geçmediği anlaşılıyor. Görselin 2018 yılında Türkiye’den sosyal medya kullanıcıları tarafından da Türk ya da Kürt işçilere atıf yapılmadan paylaşıldığı görülebiliyor.

Arama motorlarındaki görsel tarama derinleştirildiğinde ve anahtar kelime araması gerçekleştirildiğinde karşımıza Meksika’dan Kolmena Coworking Space adlı paylaşımlı ofis çıkıyor.

 

duvarda tugla desenli dunya haritasi

 

tugla desenli dunya haritasi

 

Duvardaki tuğla desenli dünya haritası Espacio Nueve Cero Uno adlı iç mimarlık firması tarafından oluşturulmuş.

Paylaşılan görselin kaynağının bahse konu firmanın Facebook profilindeki 4 Temmuz 2016 tarihli paylaşım olduğu sonucuna varılabilir.

 

https://www.facebook.com/espacioNueveCeroUno/photos/a.670583029746779/717410481730700

 

Anılan paylaşıma düşülen not vasıtasıyla tuğla desenli dünya haritasını taşıyan duvar önünde görülen kişilerin isimlerinin Toño ve Pancho olduğu anlaşılıyor:

“Cuando nuestra gente saca su lado artístico! Gracias Toño y Pancho por su aporte escultórico en este proyecto tan importante. #CoWork #World #Wall #mapamundi en Kolmena CWS — Plaza De Los Fundadores.”

 

“Halkımız sanatsal yönünü ortaya çıkardığında! Bu çok önemli projeye heykelsi katkıları için Toño ve Pancho’ya teşekkür ederiz. Kolmena CWS’de #CoWork #World #Wall #mapamundi – Plaza De Los Fundadores.”

 

duvarda tugladan dunya haritasi

 

Görseldeki duvardaki tuğla desenli dünya haritasının, Meksika’lı bir iç mimarlık şirketi çalışanları tarafından 2016 yılında yapıldığına Doğrula.org da değinmişti.

 

Yorumunuzu yazınız...