Görsel Dünyanın En Küçük Kuşu Olan Arı Sinek Kuşuna Ait Değil

Yanlış İddia

 

Sosyal medyada ve bazı haber sitelerinde “dünyanın en küçük kuşuna” ait olduğu iddiasıyla yaygın şekilde paylaşılan görsel şu şekilde:

 

dunyanin en kucuk kusu minyaturu

 

Görselle ilgili hatalı aktarım örnekleri:

 

Gzt.com:

“Karayip Adaları’nda yaşayan arı sinek kuşu (Mellisuga helenae), 1,8 gram ağırlığıyla dünyanın en küçük kuşu sayılıyor. İsminde de görüldüğü üzere bir arı kadar küçük olan bu kuş türü görenlerin ilgi ve sempatinisini anında kazanıyor.”

 

Evreni Merak Ediyoruz & İyi ki Öğrendim:

“Dünya’nın en küçük kuşu olan Arı Sinek Kuşu”

 

en kucuk kus iddiasi

 

Dünyanın en küçük kuşunun boyu 5-6 cm., ağırlığı ise 1,6-2,5 gr. arasında değişen “arı sinek kuşu” (“zunzuncito”, “helena hummingbird”, “mellisuga helenae”) olduğu biliniyor.

 

ari sinek kusu

 

Ancak görseldeki kuş ne bir arı sinek kuşu ne de gerçek.

Görsel, gerçek bir hayvanı değil, Ina Malinik (Gancheva) adlı Bulgar sanatçının hazırladığı ardıç kuşu minyatür heykelini yansıtıyor.

Gerçekçi hayvan minyatürleri hazırlayan Ina Malinik, bu çalışmasına ait fotoğrafı 8 Temmuz 2020 tarihinde “Malinik_miniatures” adlı Instagram profilinde “minyatür heykel” notuyla paylaşmıştı.

 

minyatur kus

 

Göğsü ve karnı pas-kırmızı renkteki gerçekçi ardıç kuşu figürü, tel, polimer kil ve doğal liflerle 1:12 ölçekle oluşturulmuş.


Malinik, minyatür kuş heykellerini nasıl hazırladığını Youtube kanalındaki videolarda detaylandırmış:

 

 

Bulgar sanatçı, hazırladığı gerçekçi küçük hayvan heykellerini çeşitli e-ticaret platformları üzerinden satışa sunmuş.


2021 yılında 1 Nisan şakası olarak kullanılmasının ardından bu görselin dünyanın en küçük kuşunu gösterdiği iddiasıyla yaygınlık kazandığı anlaşılıyor.

Adı geçen sanatçının farklı çalışmaları da geçmişte “Zunzuncito, “elf kuşu” veya “arı kuşu” gibi isimlerle dünyanın en küçük kuşuna ait olduğu notuyla paylaşılmıştı.

AFP, Observers ve Doğrula da görselin arka planını aktarmıştı.

 

2 Yorumlar

  1. Rıdvan Gazi Reply

    Bir de gerçek arı kuşu fotoğrafı koyulsa haber tamamlanır.

Yorumunuzu yazınız...