Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen’in CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İle Alay Ettiği İddiasıyla Paylaşılan Konuşması Aslında Sirk Hayvanları Hakkında

Yanlış İddia

 

Danimarka Başbakanı Mette Fredericksen’in parlamentoda yaptığı bir konuşmada Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığı ile alay ettiği iddiasıyla eski tarihli ilintisiz bir görüntü kurgu alt yazıyla servis edilmiş.

 

 

Paylaşılan videoya şu kurgu alt yazı ilave edilmiş:

“Size anlatacaklarımı dikkatlice dinlemenizi istiyorum. Ülkenin birinde yakında seçim var, ama nasıl bir seçim. Ülkede 20 yıllık iktidara karşı 11 seçim kaybetmiş kişi tekrar aday. İktidara ülkenin sigortası sayılan milliyetçi liderden tam destek var. 11 seçim kaybetmiş bu kişi ülkesinin birkaç ilini ülke yaptı. Hatta döndü o yaptığı Ülker’e ihrcat yapmaya çalıştı. Şimdi yönetmeye aday olduğu ülkesinin marşını dahi bilmiyor. Bir ara yürüyen merdivene ters bindi, zar zor indirdiler. Şimdi kalkmış ülke yönetecek.”

 

İLAVE: 28 Mayıs 2023 tarihli Cumhurbaşkanlığı seçiminin 2. turu öncesinde aynı video aşağıdaki kurgu alt yazı ile paylaşılmış:

“Değerli milletvekilleri sizin de bildiğiniz gibi bu pazar Türkiye’de seçim var. 2 aday yarışacak. Aslında kimin kazanacağı belli. Çünkü adaylardan biri büyük farkla önde diğeri de arayı kapatmak için ne yapacağını şaşırdı. Bu sabah telefonum çaldı. Baktım arayan o. Seni cumhurbaşkanı yardımcısı yapacağım dedi.”

 

2020 ve 2021 yıllarında “Kılıçdaroğlu’nun Danimarka parlamentosunda alay konusu oldu” vurgusuyla paylaşılan videoyu aynı hatalı aktarımla sunan paylaşımlar şöyle örneklenebilir:

 

Hakkı Öcal: “AKP’li mi bu bayan??”

 

TufeyL (@ozanbedel10): “Danimarka başbakanı Kemal Kılıçdaroğlu için söyledikleri 🤪 BAY KEMALE OY MOY YOK Fotoşop / HÜDA-PAR / Halı / #GüleGüleAKP / ADAM KAZANACAK”

 

danimaska-basbakani-kemal-kilicdaroglu-konusmasi-sanilan

 

Danimarka Başbakanının konuşması Kemal Kılıçdaroğlu ile ilgili değil.

Paylaşılan videoda Danimarka Başbakanı Mette Fredericksen’in 3 Ekim 2019 tarihli parlamento oturumunda, emekli edilen sirk hayvanlarının devlet tarafından satın alma sürecini anlatırken gülme krizine girdiği görülüyor.

Danimarka Parlamentosu’nun vahşi hayvanların sirklerde kullanılmasına dair görüşme yaptığı oturumda Meclis’i bilgilendiren Başbakan Mette Fredericksen ülkede kalan son dört sirk filin iyi bir “emeklilik” sağlamak amacıyla satın alınmasına değinirken diğer vekiller de kahkahaya boğulmuştu.

 

 

 

2019 yılı Eylül ayında vahşi hayvanların gösterilerde kullanılmasının yasaklanmasını kararlaştıran Danimarka, Ramboline, Lara, Djunga ve Jenny isimli 4 fil devlet tarafından 1.6 milyon avroya satın almıştı.

Danimarka parlamentosunda vahşi hayvanların sirklerde ve gösterilerde kullanılmaması için atılan adımlar görüşülürken Başbakan Frederiksen, emekli edilen sirk fillerinin devlet tarafından alınması sürecinde yaşananlara değinmiş ve Ramboline adlı filin en yakın arkadaşı ve ayrılmak istemediği Circus Trapez’deki Ali isimli deveyi de satın alma kararının alındığını, devenin isminin yabancı olmasına aşırı sağcı parti temsilcilerinin karşı çıkması beklentisinin gerçekleşmediğini söylerken kahkahalarına engel olamamıştı.

 

danimarka-basbakani-gulme-krizi

 

“Gülmeyin ama filleri almaya karar verdiğimizde başımıza gelecekleri bilmiyorduk. Fillerden birinin adı Ramboline idi. Onun Ali adında bir deve arkadaşı vardı. Onu da aldık. Bu bilgiyi aldıktan sonra Ali ile Ramboline’yi ayırmanın iyi bir fikir olmayacağını düşündük. Sonra bu ikisinin arasının pek de iyi olmadığını öğrendik. Bunun iyi bir alışveriş olmadığı ortada. Bir endişem de devenin adının Ali olması ve Ny Borgerlig Partisi’nin buna itiraz edeceğiydi. Devenin adı yabancı diye itiraz ederler dedim. Ama itiraz etmediler.”

 

Bu sözlerin ardından Danimarkalı vekiller de kahkaha krizine giren Başbakan Fredericksen’e katılmıştı.

 

danimarka-parlamentosu-fil

danimarka-parlamentosu-gulme-krizi

 

Danimarka Parlamentosu olarak da bilinen Faroe Adaları ve Grönland ile birlikte, Danimarka Krallığı’nın tek meclisli ulusal yasama organı olan Folketing’in 2019’un açılışında Mette Frederiksen’in yaptığı konuşmadan ilgili bölümün dökümü ve Google Çeviri vasıtasıyla Türkçemize tercümesi şöyle:

“Jeg glæder mig i det hele taget til at tage fat på alt det, vi skal i gang med. Jeg er også selv et ret utålmodigt menneske, så det passer sådan set ret godt. Og i begejstringen over det skal vi jo ikke glemme, hvad vi allerede har gennemført.

Man må sige, at vi lagde hårdt ud. Vi lavede faktisk som noget af det første en bred aftale med alle Folketingets partier, hvor vi købte fire elefanter: Ramboline, Lara, Djungla og Jenny. Hvad vi ikke vidste, da vi gik i gang med det køb – og det her skal man jo ikke grine af – er, at Ramboline, altså den ene af elefanterne, også havde en ven – en bedste ven: en kamel.

Kamelen hed selvfølgelig Ali, og vi blev bibragt den vigtige oplysning, at det ville være forkert at adskille Ramboline og Ali. (Munterhed). Og derfor fik vi faktisk Ali med. Så når Dansk Folkeparti i anden sammenhæng har sagt, at det blev Alis tur, så er det rigtigt. (Munterhed).

Desværre har Ali det ikke så godt, og han var faktisk heller ikke bedste ven med Ramboline, så det var nok ikke så god en handel, vi gjorde. Jeg var faktisk også lidt bekymret undervejs – når nu kamelen hedder Ali – for, om Nye Borgerlige ville springe fra aftalen, men det gjorde I ikke. Tak for det. (Munterhed).

 

I det hele taget må man sige, at vi har bevæget os ganske meget i dyreriget i dag. Der er nok lidt en tendens til, at der går lidt papegøje i sådan en debat. Jeg kunne kende nogle af ordene fra nogle af os. Hr. Karsten Hønge spurgte Hr. Thulesen Dahl, om man i DF var mus eller mand. Jeg har glemt svaret på det. Til gengæld hørte jeg, at Hr. Kristian Thulesen Dahl fremskrev det, han selv definerede som regeringens lempelser af udlændingepolitikken, og tal er jo en taknemmelig størrelse. Hvis jeg nu fremskriver efter samme logik, så har vi ved afslutningen af den her valgperiode 56 elefanter og 14 kameler. Og så kan det jo godt være, at vi skal have et helt nyt staldsystem. Tænk på, hvor mange sygeplejersker, vi kan få med samme regnemetode. ”

“Sonuç olarak, başlamamız gereken her şeyi halletmek için sabırsızlanıyorum. Ben de oldukça sabırsız bir insanım, bu yüzden oldukça iyi uyuyor. Ve bunun heyecanı içinde, şimdiye kadar başardıklarımızı da unutmamalıyız. Ve çok çalıştığımızı söylemek zorundasın. İlk şeylerden biri olarak, aslında Danimarka Parlamentosu’ndaki tüm partilerle geniş bir anlaşma yaptık. Dört fil aldık. Ramboline, Lara, Junka ve Jenny. Satın almaya başladığımızda bilmediğimiz şey – ve sonuçta buna gülmemelisiniz. Ne de olsa Ramboline’in – yani fillerden birinin – bir de arkadaşı vardı. En iyi arkadaş. Bir deve. Devenin adı elbette Ali’dir. Ve bize Ramboline ile Ali’yi ayırmanın yanlış olacağı konusunda önemli bilgiler verildi. İşte bu yüzden aslında Ali’yi yanımızda getirdik. Danimarka Halk Partisi sıranın Ali’de olduğunu söylediğinde, o zaman bu doğru. Ne yazık ki Ali’nin durumu pek iyi değil. Ve aslında Ramboline ile en iyi arkadaş da değildi, bu yüzden muhtemelen yaptığımız iyi bir anlaşma değildi. Aslında ben de yol boyunca biraz endişeliydim, artık devenin adı Ali. Ny Borgerlige’in anlaşmadan atlayıp atmayacağı. Yapmadılar Teşekkür ederim.

 

Sonuç olarak, bugün hayvanlar aleminde oldukça hareket ettiğimiz söylenmelidir. Muhtemelen böyle bir tartışmada biraz tekrarlama eğilimi vardır. Bazılarımızdan bazı kelimeleri tanıyabildim. Sayın. Karsten Hønge, Mr. Thulesen Dahl, DF’de ister bir fare olun ister bir adam olun. Bunun cevabını unuttum. Öte yandan, duydum ki Sn. Kristian Thulesen Dahl, hükümetin göçmenlik politikasını gevşetmesi olarak tanımladığı şeyi özetledi ve rakamlar minnettar bir miktar. Şimdi aynı mantıkla tahmin yürütürsem, bu seçim döneminin sonunda elimizde 56 fil ve 14 deve olacak. Ve sonra tamamen yeni bir kararlı sisteme sahip olmamız gerekebilir. Aynı hesaplama yöntemiyle kaç hemşire alabileceğimizi bir düşünün.”

 

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen’in konuşmasının İngilizce alt yazılı versiyonu şöyle:

 

 

 

Yorumunuzu yazınız...