Paylaşılan Videoda Pakistan’dan Halkın Ağaç Dikmenin İslama Aykırı Olduğu İçin Ağaç Dikme Projesini Sabote Ettiği Dikilen Fidanları Söktüğü İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

2020 yılı Ağustos ayında sosyal medyada yaygın şekilde (bağlamından kopartılarak) paylaşılan ve 2021 yılı Nisan ayında tekrar dolaşıma giren bir videoyu konu edineceğiz.

Pakistan’dan (siyah bayraklı) bir grubun dikilen bitki fidanlarını ağaç dikmenin İslam’a aykırı olduğu gerekçesiyle söktüğü anı yansıttığı iddiasıyla paylaşılan video şu şekilde:

 

 

dikilen fidanların sökülmesi
ağaçlandırma kavgası
fidan sökümü

 

Hengamenin “ağaç dikmenin İslâm’a aykırı olduğu” gerekçesiyle çıktığı iddiasını içeren Türkçe paylaşımlardan bazı örnekler:

“Pakistan’da başlayan ağaç dikme projesi, “ağaç dikmek islam’a aykırı” diyen müslümanlar tarafından ‘allahuakbar’ nidalarıyla sökülüp sabote ediliyor. Bunlar cennete gitmek için yeryüzünü cehenneme çeviren aşağılık insanlar!”

 

ağaç dikme projesi sabotaj iddiası

 

“Dini liderlerin ağaçlandırma projesi için “İslama aykırıdır” fetvasından sonra, halk dikilen fidanları parçaladı”

 

ağaçlandırma islama aykırı fetva iddiası

 

“Pakistan müftüsünün fetvası “çöller Allah’ındır isteseydi orayı ağaçlandırırdı” Sonucu ise, yapılan ağaçlandırma çalışmalarını Müslüman Pakistan halkı büyük bir öfke ile söküp çıkarması oluyor…”

 

çöller Allah'ındır isteseydi orayı ağaçlandırırdı

 

Bazı haber siteleri ise bu asılsız iddiayı şöyle aktarmıştı:

Sosyal medyada dikkat çeken bir video yayınlandı. Söz konusu videoda, Pakistan müftüsünün, ” Çöller Allah’ındır, isteseydi orayı ağaçlandırırdı” sözlerinin ardından bir grup kalabalığın çöldeki ağaçları söktüğü görülüyor. Kaynak Yeniçağ: Pakistan’da fetva verilince dine aykırı diye çöle dikilen ağaçları söktüler

Sosyal medyada dikkat çeken bir video yer aldı. Videoda, Pakistan’ın müftüsünün “Çöller Allah’ındır, isteseydi orayı ağaçlandırırdı” sözlerinin ardından bir grup tarafından çöldeki ağaçların sökülmesine ilişkin anlar yer alıyor.

Söz konusu video, sosyal medyada çok sayıda etkileşim alırken, binlerce sosyal medya kullanıcısı da yorumlarını dile getirdi.

Videoda yer alan ağaçların, ağaçlandırma çalışması sonucunda çöle aktarıldığı belirtiliyor.

 

fetva verilince ağaçları söktüler

 

Videonun Pakistan’da başlayan ağaç dikme projesinin “ağaç dikmenin İslâm’a aykırı olduğu” gerekçesiyle sabote edildiği anı yansıttığı iddiası doğru değil. Kavganın nedeni, (Pakistan’ın kuzeybatısındaki Hayber Pahtunhva eyaletindeki Mandi Kass bölgesinden) iki aşiret arasında sahipliği üzerinde mülkiyet anlaşmazlığı bulunan tarım arazisinin fidan dikimi yoluyla ağaçlandırılmaya çalışılması.

Pakistan hükümetinin kendilerine ait olduğunu iddia ettikleri arazilere izinsiz şekilde ağaç diktiğini öne süren grup 9 Ağustos 2020 tarihinde dikilen fidanları sökerek bu kararı protesto etmiş.

Pakistan basınına yansıyan haber metinlerinde sahipliği tartışmalı araziye izin alınmadan ağaç dikilmesine tepki nedeniyle ağaç sökümünün gerçekleştirildiği belirtilmiş.

 

ağaçlandırma kavgası

 

pakistanda ağaçlandırma kavgası

 

pakistanda ağaçlandırma tartışması

 

Ağaç dikmenin İslâm’a aykırı olduğu gerekçesiyle böylesi bir eylemin gerçekleştirildiğine dair basına yansıyan bir iddia bulunmuyor.

 

 

Hükümet partisi Pakistan Adalet Hareketi’nden milletvekili Ikbal Afridi, ağaç dikme kampanyası sırasında bazı özel mülkiyet alanlarında fidanların ekildiğini, yerel halka pazarlıkların yürütüldüğünü aktarmış. Komiser yardımcısı Khyber Mahmud Aslam ise bölgede yaşayan iki güçlü aşiretten birinden ağaç dikmek için izin alındığını, bunun üzerine rızası alınmayan diğer tarafın ayaklandığını belirtmiş.

Hindistan merkezli doğrulama girişimi Boom Live da Khyber Pakhtunkhwa’daki (Hayber-Pahtunhva) tartışmanın iddia edildiği gibi olmadığını aktarmıştı.

 

Yorumunuzu yazınız...