1836 Yılı Öncesinde ABD’de Noel Kutlama Yasağı Olduğu İddiasının Doğruluk Payı Bulunmuyor

Noel kutlamasının ABD’de 1836 yılından önce yasak olduğu iddiası doğru değildir. Dindar göçmen toplulukların etkisiyle 1659-1681 yılları arasında Massachusetts Kolonisinde Noel kutlamaları yasaklı kalmıştır. 1836 öncesinde Noel kutlama yasağına dair bir yasal mevzuat yürürlükte değildi. 1836 yılında Noel ilk defa Alabama eyaleti tarafından tatil olarak ilân edilmiştir. İngiliz İmparatorluğu’na bağlı Massachusetts Kolonisinde Noel kutlamaları 1836’dan 150 yıl kadar önce yasaklanmış olup, 22 yıllık Noel kutlama yasağı ilgili kanunun ilgasıyla birlikte sona ermiş ve Noel kutlamaları tekrar serbest hâle gelmiştir. 

Yanlış İddia

 

ABD ve Noel hakkında ilginç bilgiler paylaştığını iddia eden bazı sanal kaynaklarda yer alan bir iddiaya göre Noel kutlamak 1836 yılına kadar Antik Pagan Tatili olarak kabul edildiği için ABD’de yasaktı. Bu husustaki iddialar şöyle aktarılmaktadır:

“1836 yılında Pagan inancı olduğu düşünüldüğü için Noel kutlamak ABD’de yasaktı.”

“Noel, eski bir pagan ritüel olarak kabul edildi ve 1836’ya kadar ABD’de yasaklandı. Sadece bir ulusal tatil haline gelmesi birkaç yıl sürdü”

Amerika kıtasında gerçekleştirilen Noel kutlamaları, ülkenin diğer birçok toplumsal özelliğinde olduğu gibi Avrupa’dan alınan göçlerle şekillenmişti. Günümüzde ABD’de Noel kutlamaları hayatın ayrılmaz bir parçası olarak görülse de, göç ederek yeni kıtaya gelen ilk yerleşimciler Noel’den pek de hoşlanmıyordu. 4. yüzyıla kadar Noel günü olan 25 Aralık Hristiyanlar için yılın diğer günlerinden farksızdı. Özellikle ABD’ye yerleşen çalışkan ve dindar püritenlere göre de bu durum 17. yüzyılda da olsa sürdürülmeliydi. 17. yüzyılda Amerika kıtasına göç eden püritenler gibi dini gruplar 25 Aralık gününde tatil yapmamış ve çalışmışlardır.

Puck Dergisi Noel Baba
1902 Puck Dergisi kapağındaki Noel Baba

Bir süre sonra ise Noel tatilinin kutlanması yasadışı ilân edilmiştir. 1659 yılında Massachusetts Kolonisi Genel Mahkemesi Noel kutlamalarını yasaklayan bir kanunu kabul etmiştir. Bu yasak, İngilizlere ait bu kolonide gerçekleşmiş olup ABD’nin resmen kuruluşundan ve Bağımsızlık Bildirgesi, 4 Temmuz 1776 tarihinde Bağımsızlık Bildirgesi’nin ilânından önce gerçekleşmiştir.

1681 yılında ise Noel kutlamalarını yasaklayan bu kanun yürürlükten kaldırılmıştır. ABD’nin Massachusetts eylaetindeki püriten mezhebi üyelerinin etkisiyle Noel tatilinin kutlanması 1659-1681 yılları arasında yasadışı kalmıştır. 22 yıllık bu yasak süresince Noel tatilinin kutlanmasının cezası  beş şilin (eski İngiliz gümüş parası) olarak belirlenmiştir.

 

Harper’s Weekly Dergisinin Noel Baba Temalı Kapağı

 

ABD Bağımsızlık Savaşı’nın ardından Noel’de tatil yapılması uygulaması yürürlükte değildi. 1789 yılında ABD Kongresi ilk oturumunu Noel gününde gerçekleştirmiştir. ABD Kongresi tarafından Noel’in resmi tatil olarak tanınması için bu tarihin üzerinden yaklaşık yüzyıl geçmesi gerekmiştir. 1870 yılında ABD Başkanı Ulysses S. Grant Noel’i federal tatil ilân etmiştir. Bu ilânın öncesinde 1836 yılında Alabama eyaleti Noel’i tatil olarak ilân eden ilk eyalet olmuştur.

 

Yorumunuzu yazınız...