Resimde Gizli 32 Kral 62 Cumhurbaşkanı ve Köşe Yazarları

Mustafa Kemal Atatürk’ün masasında 32 kral, 62 cumhurbaşkanı bulunduğunun iddia edildiği fotoğrafı ortaya atan zihniyetin motivasyonunu anlamak gerçekten güç.

ataturkun masasında 32 kral 62 cumhurbaskani

Yukarıda yer alan fotoğrafa ilişkin “Bu masada 32 kral, 62 cumhurbaskani oturuyor!” başlığı altında “Yıl: 1928. Türkiye Cumhuriyeti henüz beş yaşında. Atatürk’ün masasında tam 32 kral ve 62 cumhurbaşkanı var. Ama bütün gözler Atatürk’ün üzerinde” metni yer alıyor.

Araştırmacı Avni Özgürel, fotoğrafın Sovyet Devrimi’nin yıldönümünde Rus Elçiliği’nde çekildiğini ve masadakilerin de davete katılan Rus diplomatlar olduğunu belirtiyor.

Star Gazetesi eski köşe yazarlarından Cemil Koçak da, 1927 yılı itibarıyla dünyada 120 civarı ülkenin bulunduğunu ve bu ülkeler arasında 94 ülke liderinin ülkemizi hiç ziyaret etmediğini vurguluyor.

İsmet İnönü ve Afet İnan’ın yanı sıra davetlilerin eşleri, resmi üniformalı şahıslar ile garsonları da çıkardığımızda, masanın etrafında 94 kişinin (62+32) bulunduğunu iddia etmek sayma cahili olduğunu kanıtlamak anlamına gelir.

Çok şükür ki, gazete köşe yazarlarının bu iddiaya köşelerinde yer vermediğini gördük. Sevindirici bir gelişme. Ancak, tek bir istisna dışında: Hayri Köklü, Yeniçağ Gazetesi’nde 16 Mayıs 2008 tarihinde yayınlanan “Mustafa Kemal Paşa esir olmuş…” başlıklı inceleme-araştırma yazısının sonuna bu fotoğrafı “Dikkat… Bu masada 32 Kral, 62 Cumhurbaşkanı oturuyor” notuyla iliştirerek hata etmiş.

malumatfurus hakkında 852 makale
Köşe yazarları için yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz