Videonun Gökyüzünde Portal Açıldığı Ana Ait Olduğu ya da İsviçre’de Bir Hava Olayını Yansıttığı İddiası Doğru Değil

 

İsviçre’nin Cenevre kentinde gece yarısı gökyüzünde olağan dışı bir hava olayının yaşandığı anda kaydedildiği iddiasıyla paylaşılan video büyük ilgi çekti.

 

Reddit‘te “Gece yarısı gökyüzü aydınlanıyor ve sanki bir boyut kapısı açılıyor. Hiçbir nesne görünmüyor ancak tanık olunan manzara dehşet verici. Bunun ne olduğunu düşünüyorsun?” ifadeleriyle paylaşıldıktan sonra Türkiye’den sosyal medya kullanıcılarının radarına giren video şöyle:

 


 

Görsel efekt içeren videoyu gerçek olduğu algısıyla sunan paylaşımlardan örnekler:

 

MU Haber Ajansı (@MUHaberMedya): “Sosyal Medyada Paylaşıldı Görüntü İsviçre – Cenevre’de kayıt edildiği ve Cenevre’deki CERN Laboratuvarı’nda yapılan deneyde boyut kapısı açıldığı iddia ediliyor.”

 

boyut-kapisi-acildi

 

Hassas Haber (@HassasHaberler): “İsviçre Cenevre’de kaydedilen görüntü sosyal medyada ilgi topladı”

 

Burak Sezen (@_BurakSezen): “İsviçre – Cenevre’de kayıt edildilen görüntü sosyal medyada bir saat içinde viral oldu.”

 


Ünlü şarkıcı Demet Akalın da Provide Haber (@providehaber) adlı profilin “İsviçre – Cenevre’de kayıt edildilen görüntü sosyal medya ilgi topladı” ifadeleriyle aktardığı söz konusu videoyu içeren paylaşımı alıntılayarak “Anlayan anlatabilirmi?” sorusunu yöneltti.

 


Gökyüzünde açılan ve başka boyuta geçiş imkânı veren portala ait olduğu sanılan video bilgisayar ortamında hazırlanmış.

Portal açılış anına ait sanılan canlı çekim görüntünün üzerinde “Bilgisayar üretimli imgeleme” (“computer-generated imagery” – CGI) ile ekleme yapılan video, (geçmişte paylaştığı benzer içeriklerle tanınan) Antonio Williams tarafından hazırlanmış.

Görüntü, Antonio Williams adlı şahsın antoniotheleo uzantılı Instagram ve Facebook profilinde ve Incognito Gaming TV adlı Youtube kanalında 24 Eylül 2023 tarihinde paylaşılmış.

 

 

 

Antonio Williams adlı sosyal medya kullanıcısının şahsına ait profillerde CGI

 

 

İlk paylaşıldığında İsviçre’de CERN laboratuvarı yakınlarında kaydedildiği şeklinde bir aktarıma yer verilmediği görülen videonun (aşağıda alıntılanan) açıklama kısmında “gerçek mi sahte mi olduğunun bilinmediği” belirtilmiş:

“AÇILIŞ (9/23/2023): ADAM BİR PORTAL AÇAN YILDIZI YAKALADI!!!! BU GERÇEK Mİ SAHTE Mİ BİLMİYORUM! AMA BU ÇOK İLGİNÇ! DÜŞÜNCELER?! EN İYİ YORUM BAŞA SABİTLENECEK (GELECEKTE BU GİBİ DAHA FAZLA VİDEO İÇİN DESTEĞİNİZİ GÖSTERMEK İÇİN LÜTFEN BEĞENİP ABONE OLUN) #portal #ufo”

 

acilan-portal

 

Bahsi geçen kullanıcı daha önce, yönlendirilmiş enerji silahının kullanıldığı iddiasıyla servis edilen, 2014 yılında Dağıstan’daki bir benzin istasyonunda meydana gelen patlamadan videoyu dolaşıma sokmuştu.

 

lazer-isini-silahi-montaji

 

Görüntünün orijinali:

 

 

Videonun gerçek olmadığını vurgulayan Berkun Meral‘in açıklaması ve sitemi ile yazıyı noktalayalım:

“Önce fırtınanın videosunu çekip, şimşeklerle senkronize bir şekilde üzerine efekt eklemişler ve ortaya bu görüntü çıkmış. Yani gerçek değil. Bu işin uzmanları zaten daha teknik açıklama yapacaktır ben de işi gücü bırakmış ciddi ciddi açıklama yapıyorum helal olsun bana.”

 

 

Yorumunuzu yazınız...