Endonezya’da kadın sürücüler çok fazla kaza yaptığı için devletin kaza oranlarını en aza indirmek için kadınlara özel pembe yollar yaptığı iddiası doğru değil

Endonezya’da kadınlara özgü pembe renkli bir trafik şeridinin açıldığını gösterdiği sanılan görsel İngiltere’de Sheilas Wheels adlı sigorta şirketinin proje önerisi için stok görsel kullanılarak hazırlanan dijital tasarım.

Yanlış İddia

 

Endonezya’da kadınlara özgü pembe yol inşa edildiği iddiasıyla bir görsel “Endonezya’da kadın sürücüler çok fazla kaza yaptığı için Endonezya devleti kaza oranlarını en aza indirmek için kadınlara özel pembe yollar yapmış.” ifadeleriyle sosyal medya platformlarında paylaşılmış.

 

endonezyada-kadin-suruculer

 

Paylaşılan görsel, Endonezya’da kadınlara özgü pembe renkli bir trafik şeridinin açıldığını göstermiyor.

Endonezya’da kadınlar için pembe yol uygulamasına ait sanılan görsel İngiltere’de faaliyet gösteren Sheilas Wheels adlı sigorta şirketinin “Pembe Alanlar” (“Pink Zones“) adlı proje önerisi için stok görsel kullanılarak hazırlanan dijital tasarımlardan biri.

 

yol

 

Yollarda toplu taşıma araçları için uygulanan özel şerit mantığıyla “bayan sürücü şeridi” oluşturulmasını öneren adı geçen şirket, şeritlerdeki yol çizgilerini pembe renkte boyamanın ve özel işaretler kullanmanın yararlı olacağını, alınacak bu tedbirler yollarda yaşanan kazaların azalacağını, erkek ve bayan sürücüler arasında çıkan sorunların önüne geçileceğini ileri sürmüş.

Hedef kitlesi kadınlar olan Sheilas Wheels isimli sigorta şirketinin geliştirdiği projeyi temsilen hazırlanan diğer pembe renkli yol görselleri şu şekilde:

 

kadinlar-icin-pembe-yol

 

pembe-serit

 

Söz konusu görsel 2014 yılında ülkemiz basınında da “kadın sürücüler için özel pembe şerit” gibi başlıklarla haberleştirilmişti.

Endonezya’da kadınlar için ayrı bir pembe yol uygulamasının izlendiğine dair bir delil mevcut değil.

Endonezya’da kadın sürücüler için hazırlandığı ileri sürülen pembe şeritli yol görselleri gerçek olmasa da, ülkede kadınlara özgü pembe otobüsler (Covid-19 pandemisinin ardından 2022 yılında yeniden) kullanıma sokulmuş durumda.

 

pembe-otobus pembe-otobus

 

Tacize karşı güvenliği sağlayan görevlilerin ve şoförlerin de kadınlardan oluştuğu pembe renkli otobüslerden sadece kadınlar faydalanabiliyor.

 

 

Yorumunuzu yazınız...