Endonezya’daki Sinabung Yanardağı Patlamasından Olduğu İddiasıyla Paylaşılan Video Kaydı Aslında Bir Animasyon

Yanlış İddia

 

2010 yılında tekrar aktif hale gelen Endonezya’nın Sumatra Adası’ndaki Sinabung Yanardağı volkanik aktivitesini endişe edici şekilde sürdürüyor. Yanardağdaki 2014, 2016 ve 2019 yıllarında meydana gelen patlamalar can ve mal kaybına yol açmıştı.

Bu süreçte, Sinabung Yanardağı’nın volkanik aktivitesine ait olduğu iddiasıyla bir video kaydı sosyal medya platformlarında kayda değer ölçüde etkileşim alarak paylaşıldığı görüldü.

 

Sinabung Yanardağı'nın patlama anına ait olduğu sanılan videoyu paylaşan tweet
Sinabung Yanardağı’nın patlama anına ait olduğu sanılan videoyu paylaşan tweet

 

Ancak, Endonezya’daki Sinabung Yanardağı patlamasından olduğu iddiasıyla paylaşılan video aslında Yeni Zelanda kıyılarındaki bir sualtı volkanının patlamasına ilişkin hazırlanan simülasyon / animasyon.

Söz konusu video simülasyonu, Avustralya’nın Melbourne şehrindeki Victoria Üniversitesi’nden Profesör Colin Wilson ve ekibinin Yeni Zelanda’daki süper volkanik patlama riskine dair yürüttüğü araştırma kapsamında 2017 yılında hazırlanmış.

 

 

Bahsi geçen video kaydı izlendiğinde gerçek hayattan değil de dijital bir ürün olduğunu kavramamızı sağlayan emareler dikkat çekiyor.

Kaldı ki, Sinaburg Yanardağı deniz kıyısında dahi değil.

 

Endonezya'daki Sinabung Yanardağı'nın deniz ya da bir göl kıyısında bulunmadığı haritadaki konumundan anlaşılabiliyor
Endonezya’daki Sinabung Yanardağı’nın deniz ya da bir göl kıyısında bulunmadığı haritadaki konumundan anlaşılabiliyor

 

Sinaburg Yanardağı’ndaki patlamaya ilişkin basının paylaştığı görüntüler de, animasyonun gerçeği yansıtmadığının bir diğer delili. Sinabung Dağı’nın patlaması paylaşılan simülasyondaki gibi denizin altında değil dağ zirvesinde gerçekleşmiş.

 

 

Alanınızın uzmanı dahi olsanız “sonuna kadar izleyin, volkanologlar tarafından kamerası ile çekilmiş” demeden önce paylaşacağınız iddianın doğruluğunu teyit etmekte, iddianızın yanlış olduğunu fark ettiyseniz de yanlış bilginin yayılmasının önüne geçmek adına silmekte fayda var.

 

Ramazan Demirtaş'ın Endonezya'daki Sinabung Yanardağı patlamasından olduğu iddiasıyla videoyu paylaştığı tweeti ve ilave açıklama yaptığı paylaşımları
Ramazan Demirtaş’ın Endonezya’daki Sinabung Yanardağı patlamasından olduğu iddiasıyla videoyu paylaştığı tweeti ve ilave açıklama yaptığı paylaşımları

 

Endonezya’daki Sinabung Yanardağı Patlamasından Sanılan Video Kaydını Paylaşan Yazarlar

Habertürk ve Bugün gibi çeşitli yayınlarda köşe yazarlığı yapmış olan Doğu Ergil, sosyal medya hesabından yaptığı 3 Şubat 2020 tarihli bir paylaşımda Sinabung Yanardağı’nın patlama anına ait sanılan videoyu paylaşmıştı:

"Endonezya'daki Sinabung Yanardağı, 04:28. Doğa, biz ahmak insanlara, “birbirinizle uğraşacağınıza, beni dinleyin” diyor."

 

Doğu Ergil 3 Şubat 2020 tarihli bir tweetinde Sinabung Yanardağı'nın patlama anına ait sanılan videoyu paylaşmıştı
Doğu Ergil 3 Şubat 2020 tarihli bir tweetinde Sinabung Yanardağı’nın patlama anına ait sanılan videoyu paylaşmıştı

Yorumunuzu yazınız...