Fransa’da (Türk) Erkeklerin Gece Yarısı Rahatsız Ettikleri Kadınlardan Dayak Yedikleri Anı Yansıttığı İddiasıyla Paylaşılan Video Campus Univers Cascades Adlı Dublör Okulunun Hazırladığı Bir Mizansen

 

Sosyal medyada kadınların bir yer altı tünelinde kendilerine sarkıntılık yapan erkek grubu patakladığı görüntü bir hayli ilgi çekti.

 

Yaya tünelinden geçen 3 genç kadının kendilerini taciz eden 9 erkeğe dayak attığı görülen video şu şekilde:

 

 

Geçmişte bisikletli kadının kendisini taciz eden erkekleri dövdüğü anı yansıttığı sanılan videonun aslında aynı dublör ekibinin koreografisi olduğuna değinmiştik. Benzer şekilde, gerçek sanılan dövüş görüntüsü de aslında dublörlerin kurgusu.

 

kadın erkekleri döverken

 

Videodaki Orangutanın Ellerini Yıkamasının Sebebinin Koronavirüs Salgını Olmadığı Nasıl Anlaşılabilir?

 

“3 kadından 9 erkeğe meydan dayağı” gibi başlıklarla sunulan görüntü de Campus Univers Cascades adlı dublör okulunun hazırladığı bir mizansen.

 

 

Videoda kadınlar tarafından dövülen erkeklerin kıyafetleri üzerindeki “CUC” ifadesini içeren logo “Campus Univers Cascades” adlı dublör ekibine ait.

 

dublor okulu

 

Kurgu dövüş görüntüsü, Fransa’nın en büyük dublör okulu olduğu belirtilen kuruluşun sosyal medya hesabında 2 Kasım 2023 günü paylaşılmış.

 

kadinlar-tacizci-erkekleri-dovdu

 

 

Söz konusu kurgu görüntü sosyal medya platformlarında ve çeşitli haber sitelerinde gerçek bir hadise olarak aktarıldı.

 

Hatalı aktarım örnekleri:

 

İrem Şahin (@artikbidur): “3 kadın kendilerins sarkıntılık yapan 9 erkeği dövüyor”

 


 

Odatv: “Sosyal medyada 3 kadının kendilerine sarkıntılık yapan 9 erkeği dövdüğü görüntüler gündem oldu. 3 kadının yaya tünelinden geçti anlarda, 9 erkeğin etraflarını sararak kendilerini taciz eden erkekleri dövdükleri anlar sosyal medyada gündem oldu. Görüntülere bir çok kullanıcı yorum attı. Kullanıcılar, ‘Çok iyi dövmüşler ellerine sağlık’ diyerek kadınları tebrik etti.”

 

 

Bahsi geçen video daha önce Fransa’da dayak yiyen Türkleri gösterdiği iddiasıyla “her kuşun eti yenmez aslanım böyle dayak yersiniz” ifadeleriyle kullanıldı (Kurgu videoda bir Türk olduğuna dair bir emare mevcut değil).

 

VartoLu (@VartoluOzer_): “Fransa’da gece yarısı yolda geçen kızları rahatsız eden Türk gençlerin düştüğü durum”

 

 

Gerçek sanılan kurgu dövüş videosuna daha önce Doğrula.org da değinmişti.

 

Yorumunuzu yazınız...