Yakuzaların Japonya’da PKK propagandası Yapan Kürt Sığınmacıları Tekme Tokat Dövdüğü Ana Ait Olduğu İddiasıyla Paylaşılan Video 2023 Yılı Nisan Ayında Çin’de Yaşanan İlintisiz Bir Kavgadan

 

 

Sosyal medyada üzerinde “Son dakika – Yakuzalar, etkin bölücü PKK’lı teröristlere karşı vatan mücadelesi veriyor.” cümlesinin yazılı olduğu bir video sosyal medya platformlarında paylaşılmasıyla ilgiyle karşılandı.

 

“Japonya Ülkü Ocakları”, “Zafer Partisi Japonya Ülke Başkanlığı”, “Hasan Tahsin Nakamoto” ve “Japon kardeşlerimizin yanındayız” gibi ifadelerle karşılanan görüntü şu şekilde:

 


Söz konusu videoyu Japonya’da Kürt sığınmacıların PKK propagandası yapmaları nedeniyle dövüldüğü iddiasıyla sunan paylaşım örneği:

 

Muhbir (@ajans_muhbir): “Yakuzalar, Japonya’da PKK propagandası yapan Kürt sığınmacıları tekme tokat dövdü.”

 

japonyada-yakuzalar-kurtleri-dovdu-iddiasi

 

Ajans Muhbir, paylaşımıyla yaygınlık kazanan iddianın ve görüntünün kaynağı olarak Sana Haberimiz Var adlı Instagram sayfasını göstermiş.

 

yakuzalar-kurtleri-dovdu-iddiasi

 

Adı geçen profilin paylaşımı şöyle:

 

 


İddia edilenin aksine görüntü ne Japonya’dan ne güncel ne de Yakuza-Kürt kavgasına ait.

Videonun Japonya’da Yakuzaların PKK propagandası yapan Kürt sığınmacıları tekme tokat dövdüğü ana ait olduğu iddiası doğru değil.

Çin’in güneybatı bölgesinde yer alan eyalet düzeyinde bir şehir olan Chongqing’in (Çongçing) Jiangbei bölgesinde 2 Nisan 2023 günü akşamı kaydedilmiş.

Akşam saatlerinde elindeki mutfak bıçağını savurarak etrafındakilere küfür edip saldırıda bulunan ve yoldan geçen dört kişiyi yaralayan zanlıyı çevredekiler sopa, bank ve çeşitli aletlerle dövmüş. Akabinde, olay yerine polis bıçaklı saldırgana müdahalede bulunmuş. Yaral ise tedavi için hastaneye sevk edilmiş.

 

yakuza-kurt-kavgasi-sanilan

 

Kavganın farklı bir açıdan görüntüsü 4 Nisan 2023 günü (Çin’in TikTok’u) Douyin‘de ve Youtube’de “Chongqing’in “Yedek Adamı” saldırganı bastırmak için öne çıktı. Dava şu anda daha fazla araştırılıyor.” başlığıyla paylaşılmış.

 

 

 

Kavganın farklı açıdan görüntüleri:

 

 

Çin’den haber siteleri 3 Nisan 2023 günü bahsi geçen hadiseyi aşağıdaki şekilde aktarmış (Çinceden Türkçemize çeviri Google Translate ile yapılmıştır):

“3 Nisan sabahı, Chongqing, Jiangbei Bölgesi, Jianxin Batı Yolu, Guanyinqiao’daki Carrefour Otobüs Terminali’nde güneş parlak bir şekilde parlıyordu.Yolcular istasyonun önünde düzenli bir şekilde otobüsü bekliyorlardı.Sakin manzara hiç de öyle görünmüyordu. her zamankinden farklı.

Ancak önceki günün gecesi (2 Nisan), yakınlarda çok sayıda kişinin bıçaklandığı heyecan verici bir olay yaşandı. Saldırganı tabure ve sandalyelerle bastırmak için birlikte çalışan kişiler, yol kenarında yemek yiyen birkaç sıradan vatandaştı. Olayın üzerinden 24 saat geçmeden bu vatandaşlar sosyal platformlarda netizenler tarafından sevgiyle “yedek adam” olarak adlandırıldı.

Chongqing Jiangbei Polisi tarafından yayınlanan polis bilgi raporu şunları gösteriyor: 2 Nisan günü saat 20:40 sıralarında, suç şüphelisi Gan (erkek, 46 yaşında, Yubei Bölgesinden) aniden manik hale geldi ve Jianxin Batı Yolu’nda mutfak bıçağıyla bir saldırı gerçekleştirdi. , Jiangbei Bölgesi Yoldan geçen dört kişi yaralandı. Yakındaki insanlar öne çıkıp onu bastırdılar. İhbar üzerine olay yerine gelen polis ekipleri, yaralıları tedavi için hastaneye kaldırdı. Yaralıların hastanede tedavileri sürüyor ve hayati tehlikeleri bulunmuyor. Suç zanlısı Gan, polis tarafından kontrol altına alınarak hastanede tedavi altına alındı.

Sıradan vatandaşlar “yedek adam” oluyor

Suç şüphelilerini bastırmak için birlikte çalışın

Bir netizen tarafından çekilen videoya göre ayın 2’si akşamı siyahlar içindeki kel bir adam (polis raporunda Gan) elinde mutfak bıçağıyla çevredeki vatandaşlara deli gibi saldırıyordu.Bir süre sonra çok sayıda vatandaş da bıçaklandı. . Ekose gömlek giyen adamlardan biri ciddi şekilde yaralandı. Gan pes etmeyi reddetti ve küfretmeye devam etti. Daha sonra Gan bir taksiyi durdurdu ve olay yerinden ayrılmak istedi ancak arabaya binip ardından arabadan indi ve mutfak bıçağını kaldırıp yol kenarında sallamaya devam etti.”

 

“2 Nisan akşamı saat 20:40 civarında, Chongqing, Jiangbei Bölgesi, Jianxin Batı Yolu üzerindeki Guanyin Köprüsü’nde siyahlar içindeki bir adam çılgına döndü ve yoldan geçen masum insanları bir mutfak bıçağıyla kovaladı. Siyahlı adam tarafından hacklendi.. Kritik anda, kot giyen genç adam öne geçerek elindeki bankla onu durdurdu ve doğranmakta olan adamı kurtardı. Daha sonra birkaç kişi banklarla öne çıkarak siyahlı adamı etkisiz hale getirmek için birlikte çalıştı.İhbar üzerine polis siyahlı adamı kontrol altına alarak yaralıları tedavi için hastaneye gönderdi.

Kazada yoldan geçen 4 masum kişi yaralandı, çevredekiler cesur davranmasaydı korkarım daha çok kişi yaralanacak, hatta hayatları tehlikeye girecekti.

3 Nisan’da Chongqing Şehri, halkın cesur davranışını doğrulayan bir polis raporu yayınladı. Ve Jiangbei Bölge Hükümeti personeli, o gece gangsterin yargılanmasına yardım eden vatandaşları aradıklarını ve cesaretin tanınması sürecini başlatacaklarını belirtti.”

 

“3 Nisan, Jimu Haberleri. 2 Nisan akşamı Chongqing’in Jiangbei Bölgesinde bir adam mutfak bıçağını savurarak saldırıda bulundu ve yoldan geçen dört kişiyi yaraladı. Yakınlardaki birkaç adam, banklar ve diğer aletlerle onunla savaşmak için öne çıktı ve bıçaklı adam köşede ezildi. Olay yerine polis, doktor vb. ekiplerin gelmesinin ardından bıçakla yaralayan kişiye polis müdahale etti, yaralı ise tedavi için hastaneye sevk edildi.

Jiangbei Bölgesi Kamu Güvenliği Bürosu tarafından 2 Nisan günü saat 23:00 civarında yayınlanan polis bilgi raporuna göre, 46 yaşındaki erkek şüpheli Gan, Yubei Bölgesindendir. Gan’ın neden aniden manik hale geldiği ve yoldan geçenlere bıçakla saldırdığı konusunun polis tarafından daha ayrıntılı olarak soruşturulması bekleniyor.”

 

Hatalı aktarımı tespit eden Erkin Öncan, (Çin’in TikTok’u) Douyin’de paylaşılan orijinal kavga görüntüsünü şu ifadelerle paylaştı:

“Muhbir yine provokasyon peşinde… Video, 2023 yılından kalma ve Çin’de kaydedilmiş. Yani videodaki herkes Çinli. Çin’in Chongqing şehrinde sinir krizi geçiren biri etrafa bıçakla saldırmaya başlayınca çevredekiler müdahale etmiş. Olay da bu.”

 

 

 

 

Daha önce, Japonya’da yaşayan Kürt sığınmacıların Japonlara saldırdığı anı yansıttığı iddiasıyla paylaşılan video da 25 Ekim 2015 günü genel seçimler için oy vermek için Tokyo’daki büyükelçiliğimize gelen Türk ve Kürt vatandaşlar arasında yaşanan gerginliğe aitti.

 

 

Yorumunuzu yazınız...