Paylaşılan Videonun Gabar Dağı’nda Bulunan Petrolü Yansıttığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Şırnak’ta, Gabar, Cudi ve Kato dağlarında petrol rezervlerinin keşfedildiği haberi geçtiğimiz ay basına yansıdı.

Bugün ise, Gabar Dağı’nda keşfedilen petrol rezervine ait olduğu sanılarak Türkiye ile bir ilgisi bulunmayan video dolaşıma sokulmuş.

 

 

“Gabar’dan petrol fışkırıyor” vurgusunu içeren hatalı aktarım örnekleri şöyle sunulabilir:

 

Zeki Bahçe (@zekibahce): “Geçen bir muhalif soruyordu. Gabar Dağında petrol bulmuştunuz ne oldu diye. Nasıl beğendiniz mi? Görüntüyü?”

 

gabar-daginda-petrol

 

Ebabil Harekâtı (@EbabilHarekati): “”Sen Ayasofya’yı aç belki bir yerlerden petrol fışkırır!” Gabar Dağı Rahmet olsun Kadir Mısırlıoğlu”

 

Sabri Amca (@sabriamcatrtr): “Gabar Dağı Petrol fışkırıyor Siz yeterki doğru olun Allah Devletimize zeval vermesin”

 

Cumhur İttifakı (@ittifakcumhurr): “Gabar dağında petrol çıktı şükürler olsun. Rahmetli Üstad Kadir Mısıroğlu nun sözleri akıllara geldi. ‘Sen Ayasofya yı aç bakarsın biryerden petrol fışkırır’”

 

Devlet Yanlısı (@Devlet_024): “Kadir Mısıroğlu; “Sen Ayasofya’yı aç Ahkâm-ı Şer’iyye’yi merî kıl! Bakarsın bir yerden petrol fışkırır Allah sana yardım eder.” PKK’dan temizlenen Gabar’dan petrol fışkırıyor.”

 

A Haber söz konusu görüntüyü “İşte herkesin konuştuğu yeni görüntü Gabar’dan Petrol Fışkırıyor” başlığıyla şu ifadelerle sunmuş (Görüntünün Türkiye ile bir ilgisinin bulunmadığının anlaşılmasının ardından A Haber kapak fotoğrafında ve bağlantının uzantısının değişiklik yapmış):

“Türkiye enerji kartlarını tek tek devreye alıyor. Nükleer enerji, doğal gaz, rüzgar ve güneş enerjisinde dev atılımlar ardından petrol aramalarına da hız verildi. Şırnak’ta terörden arındırılan ve müjdelerin peş peşe geldiği bölge olan Gabar Dağı’nda yapılan petrol keşfinin şimdiye kadar bulunan en kaliteli petrol olduğu belirtilmişti. Bölgede açılan artezyen kuyularından dahi petrol fışkırdığı öğrenildi.”

 

gabarda-petrol-fiskiriyor

 

Sosyal medya platformlarında ve haber sitelerinde “Gabar Dağından petrol fışkırıyor” başlığı ile aktarılan yerden petrolün çıktığı görülen görüntü Türkiye’den değil.

Kaynağını henüz tespit edemediğimiz görüntünün sanal alemde ilk önce Venezuela’da kaydedildiği belirtilerek paylaşıldığı görülüyor.

Daha önce Venezuela, Haiti, Dominik Cumhuriyeti gibi ülkelerde kaydedildiği ileri sürülerek paylaşılan video hatalı şekilde Türkiye ile ilişkilendirilmiş ve kırpılarak “Gabar’dan petrol fışkırıyor” vurgusuyla aktarılmış.

 

 

(Videonun kendisine ait olmadığını belirten) Venezuela’dan Erven José Colina Dávila adlı TikTok kullanıcısı 28 Mayıs 2023 günü görüntüyü “evin arka bahçesinde petrol buldum…” notuyla paylaşmış.

@ervenjose Descubrí petroleo en el patio de la casa… #petroleo #fuente #pozo ♬ sonido original – Erven José Colina Dávila ♾

 

venezuela-petrol-fiskiriyor

 

Video Venezuela odaklı Venezuela Aquí ve ElViajero gibi profillerde 31 Mayıs 2023 günü “Venezuela’da petrol kuyusu” (“Pozo de Petroleo en Venezuela”) notuyla paylaşılmış.

 

@3lviajero Pozo de petróleo en Venezuela 🇻🇪 #ElViajero #venezuela🇻🇪 #venezolanosenelmundo #venezolanos #venezolanosporelmundo #vzla🇻🇪 #seguidores❤ #fypシ゚viral #seguidores #siguemeytesigo #seguidorestiktok2021 #seguidorestiktok2022💕 #fyp #fypシ #fypage #viraltiktok #venezolanosenperu #venezolanosenchile #venezolanoschile🇻🇪🇨🇱😎 #venezolanosencolombia #venezolanosencolombia🇻🇪💞e #venezolanosenecuador #venezolanosenecuador🇻🇪🇪🇨 #venezolanosenespaña #venezolanosespaña #venezolanosenusa #venezolanosencanada #venezolanosenargentina #venezolanoseneuropa ♬ sonido original – ElViajero

 

Video Haiti’den olduğu iddiasıyla da Haziran ayı başında paylaşılmış.

 

 

Dominik’ten olduğu da ileri sürülmüş.

 

 

Dominik Cumhuriyeti’nden bir jeoloji uzmanı görüntüdeki petrol kuyusunun ülkesi ile bir ilgisinin olmadığını açıklamıştı:

“Ne hakkında olduğunu, baloncukları neyin ürettiğini ve ne kadar hacim olduğunu sormak için bir haftadır bize bu videoyu gönderiyorlar. Bunun petrol olduğu, bu baloncukların gaz kaçaklarından olduğu, ancak bu videonun DR’den olmadığı yanıtını verdik.”

 

11 Yorumlar

 1. Seçim bitti yalanlar ortaya çıkıyor, eskiden olsa millete yuttururlar. Şimdi anında çıkıyor. Malum parti davasında haklı olduğunu düşünseydi yalana dolana ihtiyaç duymazdı. Demekki yanlış yoldalar

  • Biz 23 yıldır Gabardan petrol çıktı diye oy vermiyoruz.. Yalan, dolan algı, dezenfermasyon vs her şey diyebilirsiniz ama bizlere asla “vatan haini”denildiğini duymazsınız..İşte fark burada..

 2. Sait ozturk Reply

  Bunu algı olarak yapanda insanlık diye bir şey yok vatan hayini

 3. Muhalefet ve muhalefet yanlılarının asılsız yalan paylaşımlarınıda gün yüzüne çıkarırmısınız rica etsek

  • ismail yigit Reply

   Zamanla hersey açığa cikacak, dogalgaz icin de aynı algıyı yaptilar, togg icin de yaptilar.Biraz zaman.Ulkenin degerlwrine sahip cik.Gerek yok o haber gabar olsa ne olur olmasa ne olur.2 seneden qz var, bekle gör

 4. Görüntüye takılacağınıza petrolün bulunmuş olmasıyla ilgilenseniz. Ama yapamazsınız. Amacınıı çok iyi biliyoruz

 5. Yalanı görüyorsunuz ve halâ yalaka yalaka arka çıkmaya çalışıyorsunuz. Sizin onurunuz şerefiniz nerde??? Siz ne biçim insansınız??? Elbette vatanımızdan doğal kaynakların çıkarılıp halkın yararına çıkarılması en büyük arzumuzdur. Ama hickimsenin yalanına eyvallah dememek gerek. O yüzden hep söylerim. Bu a haber olmasa reis %65 alırdı..

 6. Yalanı görüyorsunuz ve halâ yalaka yalaka arka çıkmaya çalışıyorsunuz. Sizin onurunuz şerefiniz nerde??? Siz ne biçim insansınız??? Elbette vatanımızdan doğal kaynakların çıkarılıp halkın yararına çıkarılması en büyük arzumuzdur. Ama hickimsenin yalanına eyvallah dememek gerek. O yüzden hep söylerim. Bu a haber olmasa reis %65 alırdı….

 7. Burası türkiye olmuş olmamış önemli değil önemli olan o petrolün veya doğalgazın ülkemizde çıkması adamlar var diyorsa demekki vardır çünkü yarın konuştuklarının altında ezilme durumu var, onu çıkartmak zaman isteyen bir durum olabilir,biraz bekleyin bakalım hoş gene beğenmessiniz ya neyse.togg içinde tırlarla italyadan geliyor demişlerdi türkiyede bir ilden bir ile nakliye yapıldığı kanıtlandı.haysiyeti olan çıkar özür dilerdi hani nerede.muhalefet kudursada çıldırsada bir 20 yıl daha olsa kazanamaz çünkü halka yaklaşımı farklı.halkın düşmanıyla halka yaklaşamazsın.

 8. Ahmet Kaleli Reply

  Gabar da petrol bulunmadı,bulunmamalıdır,bulunamaz. Bu Tayyip’e yarar. Petrol mü yiceğiz yoksa Gabar’ı mi ? 🙂

 9. Yakında bütün Evlerin,Binaların Altından Petrol,Doğalgaz Fışkırıyor Derseler HİÇ ŞAŞIRMAM…

Yorumunuzu yazınız...