Dünya Yalnızlar Günü’nün 15 Şubat’ta  Kutlandığı İddiası Doğru Değil, 14 Şubat Sevgililer Gününü’nün Aksine Yaygın Şekilde Kabul Görmüş Bir “Sevgilisizler Günü” Belirlenmiş Değil

Yanlış İddia

 

14 Şubat günü kutlanan Sevgililer Günü’nden (Valentine’s Day) hareketle, 14 Şubat’ın ertesi günü olan 15 Şubat’ın Dünya çapında “Yalnızlar Günü” ya da “Sevgilisizler Günü” olarak kutlandığı iddiasının -hâlihazırda- doğruluk payı bulunmuyor.

Sevgilisi ya da eşi olmayıp 14 Şubat’ı yalnız geçirenlere adanmış özel bir gün olarak 13, 15, hatta 14 Şubat gibi farklı tarihler öne sürülse de, yalnızlara yönelik kutlama için küresel ölçekte belirlenerek kabul görmüş özel bir gün henüz mevcut değil.

 

yalnızlar günü 15 şubat
Yalnızlar Günü olarak 15 Şubat’ı işaret eden paylaşım

 

 

Yalnızlar Ya Da Sevgilisizler Günü İçin Farklı Tarihler Öne Sürülmüş

Yalnızlar Günü ya da Sevgilisizler Günü adında kutlama yapılması için farklı tarihlerin ileri sürüldüğü, hatta bu tarihlerde kutlamaların gerçekleştirildiğine şahit oluyoruz.

14 Şubat Sevgililer Günü’nü yalnız geçiren için “Sevgilisizler Günü’ adıyla alternatif etkinlikler dar kapsamlı şekilde ve lokal ölçekte 14 Şubat’ın arefesinde 13 Şubat‘ta ya da sonrasında 15 Şubat‘ta gerçekleştirilmişti. 14 Şubat’ın kendileri için bir anlam ifade etmeyen bazı gruplar da 14 Şubat gününü Yalnızlar Günü olarak kutlamıştı.

2018 yılında bir kahve zinciri, “Sevgililerin 14 Şubat’ı varsa sizin de 15 Şubat Sevgilisizler Gününüz var!” çağrısıyla 15 Şubat’ta alternatif bir kutlama etkinliği organize etmişti.

İngiltere merkezli bir girişim, 11 Mart gününü “Ulusal Yalnızlar Günü” (“National Singles Day”) ilân etmişti.

Güney Kore’de ise 14 Nisan günü yalnızlar tarafından “Kara Gün” (Black Day / 블랙데이) adıyla kutlanıyor.

Londra burjuvası tarafından 1870 yılında kurulan Son Salı Cemiyeti’nin 1878 yılından bu yana uğursuz sayılan 13. Cuma günü “Sevgilisizler Günü” kutlaması düzenlediği basına yansımıştı. Yayımlanan habere göre her yıl yalnızların ve ayrılık acısı yaşamışların Tabarnackle Kilisesi’nde bir araya gelerek sabahın ilk ışıklarına kadar hüzünlendiği ve 14 Şubat sevgililer gününü uyuyarak geçirdikleri aktarılmıştı.

 

Yalnızlar Günü Çin’de 11 Kasım’da Kutlanıyor

Çin Halk Cumhuriyeti’nde 1993 yılında bekârların ve yalnızların da kendi günlerini kutlayabilmesi için “14 Şubat Sevgililer Günü” karşıtı bir hareket olarak başlayan girişim, 11 Kasım tarihinin geniş kabul görerek kutlanmasıyla sonuçlanmıştı. 11 Kasım (11.11) gününün seçilmesinin sebebi ise “sevgililerin bir günü varsa neden yalnızların yok?” retoriğinden hareketle bu tarihin sadece 1 (yazı ile bir) rakamından oluşması (11 Kasım’ı tanımlayan ve “çift 11” anlamına gelen “Double 11” ifadesi Alibaba Group tarafından 2012 yılında ticari marka olarak kayıt ettirilmiş).

Çin’de Ali Baba’nın öncülüğünde Sevgililer Günü’ne tepki olarak ortaya çıkan ve sevgilisi olmayan bireyler için belirlenen bu özel gün, zaman içerisinde bir alışveriş çılgınlığına evrilmiş. Kara Cuma satışlarını da gölgesinde bırakacak performans gösteren “11 Kasım Yalnızlar Günü”, e-ticaret platformları üzerinden gerçekleşen toplam alışverişe ilişkin dünya rekorlarının kırılmasına vesile olmuş. Örneğin, 2020 yılında 11 Kasım günü 24 saat içerisinde verilen toplam sipariş tutarı 38,3 milyar dolar seviyesinde gerçekleşirken, 2019 yılında bu tutar 30 milyar doları geçmiş.

11 Kasım gününün Yalnızlar Günü olarak Almanya, Belçika ve İngiltere gibi çeşitli Avrupa ülkelerinde de kutlanmaya başladığı belirtilmektedir.

 

“Yalnızlık Farkındalık Günü” Kutlaması 15 Şubat Günü Gerçekleştiriliyor

15 Şubat günü bazı ülkelerde “Yalnızlık Farkındalık Günü” (“Singles Awareness Day“) ya da “Yalnızlık İçin Minnettarlık Günü (“Singles Appreciation Day”) adıyla kutlama gerçekleştirilmekte.

“Single’s Awareness Day” tanımının baş harflerinin bir araya gelmesiyle oluşturulan ve Türkçe “üzgün” anlamına gelen “SAD” kısaltması bahsi geçen gün için kullanılsa da, zaman içerisinde yalnızlığın bir “nimet” olduğunu düşünenleri göz önünde bulundurularak bu uygulamadan vazgeçilmiş.

 

Yalnızlar Günü’nün 13-14-15 Şubat’ta Kutlanmasına Yönelik Çağrıların Sayısı Artıyor

13 ya da 15 Şubat’ın Dünya Yalnızlar Günü olarak kutlanması yönünde yapılan çağrıların sayısında son yıllarda kayda değer bir artış mevcut. İlerleyen yıllarda sağlanacak kapsamlı bir uzlaşıyla birlikte Dünya Yalnızlar Günü’nün 15 ya da 13 Şubat olarak belirlenmesi elbette imkân dahilinde.

 

Kapak Görseli: Rawpixel.com

 

Yorumunuzu yazınız...