Fotoğrafın Ali Fuat Cebesoy’a Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Paylaşılan görüntüdeki kişinin Ali Fuat Cebesoy olduğu iddiası doğru değil. Ali Fuat Cebesoy’a ait olduğu iddiasıyla yer verilen görüntüdeki kişi aslında Çolak Faik Paşa olarak tanınan Faik Süleyman Paşa’dır.

Yanlış İddia

 

Bugün, Milli Mücadelenin önemli kahramanlarından  Ali Fuat Cebesoy’un (10 Eylül 1883 – 10 Ocak 1968) vefat yıl dönümü. Günün anlamından hareketle, Ali Fuat Cebesoy hakkındaki bir yanlışı konu edineceğiz.

Sosyal medyada ve bazı internet sitelerinde paylaşılan bir fotoğrafın, Anadolu’nun işgal altında olduğu dönemde Ankara’ya ilerleyen İngiliz birliklerine ateş açma emrini vererek Kurtuluş Savaşı’nı fiilen başlatan komutan Ali Fuat Cebesoy’a ait olduğu zannedilerek paylaşıldığına şahit oluyoruz.

Fotoğrafın Ali Fuat Cebesoy’a ait olduğunu öne süren haber ve paylaşımlar şu şekilde:

 

ali fuat cebesoy
Ali Fuat Cebesoy’a ait olduğu iddiasıyla Faik Süleyman Paşa’nın fotoğrafını aktaran paylaşım

 

ali fuat cebesoy
Ali Fuat Cebesoy’a ait olduğu iddiasıyla Faik Süleyman Paşa’nın fotoğrafını aktaran haber

 

ali fuat cebesoy
Ali Fuat Cebesoy’a ait olduğu iddiasıyla Faik Süleyman Paşa’nın fotoğrafını aktaran özgeçmiş metni

 

Ali Fuat Cebesoy’un özgeçmişini aktaran Biyografya.com adlı internet sitesinin yanlış fotoğrafa aktarmasının bu hatanın yaygınlaşmasına önemli katkı sunduğu anlaşılıyor.

 

Fotoğraftaki Kişi Ali Fuat Cebesoy Değil, Faik Süleyman Paşa!

Ali Fuat Cebesoy’a ait olduğu sanılarak paylaşılan fotoğraf aslında Çolak Faik Paşa olarak da bilinen Faik Süleyman Paşa‘ya (1876-1916) aittir.

 

ali fuat cebesoy
Çolak Faik Paşa olarak bilinen Faik Süleyman Paşa

 

Osmanlı Dönemi’nde orduda askerlik görevi üstlenen 2’nci Kolordu Komutanı Çolak Faik Paşa, 1916 yılında Kafkas Cephesi’nde şehit olmuştur. Süleyman Paşa, Maşrık-ı Azam-ı Osmanî adıyla kurulan büyük mason locasının büyük üstadıdır.

 

çolak faik paşa

 

Osmanlı Ordusu’nda da askerlik görevi üstlenerek birçok vazifede önemli rol oynayan Ali Fuat Cebesoy, Cumhuriyet döneminde Türkiye’nin ilk muhalefet partisi olan Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası’nın kurucuları arasında yer almış, TBMM başkanlığı, bayındırlık bakanlığı ve ulaştırma bakanlığı gibi görevlerde yer almıştır.  Cebesoy, 10 Ocak 1968 tarihinde 85 yaşında İstanbul’da hayatını kaybetmiştir.

 

ali fuat cebesoy
Ali Fuat Cebesoy

 

Ali Fuat Cebesoy’un TBMM internet sitesinde yer alan özgeçmişi şu şekilde:

“Ali Fuat Cebesoy 10 Eylül 1883’te İstanbul’da doğdu. İki kuşak asker olan bir ailenin çocuğudur. Saint Joseph okulunu bitirdikten sonra Harp Okuluna geçti ve Harp Akademisini de 1905’te bitirerek kurmay subay olarak orduya katıldı. Balkanlarda çete ve eşkıya izledi. Balkan savaşlarında Yanya savunmasında üstün başarılar kazandı. Birinci Dünya savaşında özellikle Sina, Filistin ve Doğu cephelerinde çarpıştı. Gösterdiği üstün başarılar sonucu 1917’de generalliğe yükseltildi. Kurtuluş Savaşının başında Ankara’daki XX. Kolordu Komutanı olarak Atatürk’ü hemen desteklemiş, büyük mücadelenin bütün evrelerinde Önder’in yanında yer almıştır. Batı Cephesindeki Kuvay-ı Milliye’yi örgütlemiş ve önemli başarılar kazanmıştır. Birinci TBMM’ne katılmış ve bir süre Batı Cephesi komutanlığında bulunduktan sonra Moskova Büyükelçiliğine atanmıştır. TBMM’ni tanıyan ilk büyük devlet olan Sovyetler Birliği ile ilişkilerin kurulmasında büyük çaba harcadı. Büyük Zaferden sonra bir süre 2. Ordu komutanlığına getirildi. İkinci TBMM’ne Konya Milletvekili seçildi. Terakkiperver Cumhuriyet Fırkasının kurucularındandır. Fırka kapatıldıktan sonra gene Atatürk’ün yakın çevresine girmiştir. 1939-1943 yılları arasında bayındırlık, 1943-1946 arasında da ulaştırma bakanlığı yapmıştır. Kazım Karabekir’in vefatı üzerine 30 Ocak 1948’de TBMM başkanlığına seçildi. 1 Kasım’a kadar bu görevde kaldı. Ali Fuat Cebesoy 1950’de Eskişehir, 1957’den 1960’a kadar İstanbul Milletvekilliği yaptı. 1968’de İstanbul’da vefat etti. Cebesoy, Atatürk’ün Harp Okulunda sınıf arkadaşı idi. Arkadaşlıkları hiç sarsılmadan sürdü. Onunla ilgili anılarını ve diğer siyasi anılarını yayınlamıştır.”

 

Ali Fuat Cebesoy’un Moskova Hatıraları Milli Mücadele ve Bolşevik Rusya, Milli Mücadele HatıralarıSiyasi Hatıralar ve birçok eserinin kapak fotoğrafında kendi fotoğrafı yer almaktadır.

 

siyasi hatıralar ali fuat cebesoy

 

milli mücadele hatıraları ali fuat cebesoy

 

moskova hatıraları ali fuat cebesoy

 

Ali Fuat Cebesoy’a ait diğer bazı fotoğraflar şu şekilde:

 

ali fuat cebesoy çocukluk

 

ali fuat cebesoy asker

 

ali fuat cebesoy asker

 

ali fuat paşa

 

ali fuat paşa

 

ali fuat cebesoy

 

ali fuat cebesoy atatürk

 

ali fuat cebesoy tbmm

 

Ali Fuat Cebesoy’un fotoğrafı ile birlikte hakkında habere yer veren bazı haber küpürleri de şu şekilde:

 

ali fuat cebesoy nafia
4 Nisan 1939 Tarihli Yeni Sabah gazetesinden bir küpür

 

ali fuat cebesoy gazete
28 Mayıs 1939 tarihli Ulus Gazetesi’nden bir küpür

 

ali fuat cebesoy nafia vekili
6 Temmuz 1939 tarihli Ulus Gazetesi’nden bir küpür

 

ali fuat cebesoy meclis
10 Temmuz 1949 tarihli Ulus Gazetesi’nden bir küpür

 

Ali Fuat Cebesoy CHP
Ali Fuat Cebesoy’un Halk Partisi’nden istifasına ilişkin 29 Mart 1950 tarihli Zafer Gazetesi küpürü

 

ali fuat cebesoy vefat

 

Ali Fuat Cebesoy’un Fotoğrafını Karıştıran Yazarlar

Sözcü yazarı Yılmaz Özdil, sosyal medya hesabından “Milli Mücadele’nin Önderleri”ni aktardığı videoda bahse konu fotoğrafı Ali Fuat Cebesoy zannederek paylaşmıştı.

 

ali fuat cebesoy
Yılmaz Özdil’in Ali Fuat Cebesoy yerine Faik Süleyman Paşa’nın fotoğrafına yer verdiği paylaşım

 

ali fuat cebesoy yanlış fotoğraf

 

Yorumunuzu yazınız...