Kürşat Ayvatoğlu’nun Soruşturma Kapsamında Alınan İfadesinde Uyuşturucu Kullandığı Görüntüler İçin Pudra Şekeri Savunması Yaptığı İddiasının Asılsız Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Lüks aracında uyuşturucu kullandığına ilişkin görüntülerin sosyal medyada paylaşılmasının ardından gözaltına alınan eski AKP Genel Merkez personeli Kürşat Ayvatoğlu’nun yürütülen soruşturma kapsamında alınan ifadesinde “pudra şekeri” savunmasını kullandığı iddiasının yalan / uydurma olduğunu öne süren bazı isimlere rastlamıştık.

Bu paylaşımlardan birini örnekleyecek olursak:

“Ajans oturdu “Pudra Şekeri” diye bir yalan uydurdu. Hayatını yalan atıp yalan satarak sürdüren leşler bu yalana sarıldılar ve papağan gibi tekrar ediyorlar. Namusu bile kaybetme riskiyle karşı karşıya kaldıkları leş gibi hayatlar süren yalancılar burada ahlak satıyorlar. Trajik.

 

Tamamen uydurma haberler. Baştan sona ajans tarafından tarafından yazılmış propaganda metinleri. Para için ajanstan gelen emirle yalan servis ediyorlar. En çok iftira edip en çok yalan söyleyenler en çok halkçılık taslayan en çok ahlak satanlar oluyor. Bu hiç şaşmadı.”

 

pudra şekeri uydurma haber

 

İlk ifadesinde Kürşat Ayvatoğlu’nun hayatında hiç kokain kullanmadığını, görüntüdeki maddenin pudra şekeri olduğunu belirttiği basına yansımıştı.

Adli kontrol kararıyla serbest bırakılan Kürşat Ayvatoğlu ilk ifadesinde kokain kullandığını reddetmiş ve “kokain değil pudra şekeriydi“, “şaka yapıyorduk” demişti.

Basına yansıyan ilk ifadesinden ilgili bölüm şu şekilde idi:

“Görüntülerdeki sürücü koltuğunda oturan beyaz gömlekli kişi benim. Bu video, yaklaşık 2 yıl önce Kastamonu’da benim haberim olmadan çekilmiş. Yanımda bulunan ve sesi gelen şahıslardan ön koltukta oturan kişi, benim çocukluk arkadaşım D.O. isimli şahıstır. Yine arka koltukta videoyu çeken kişi ise arkadaşım U.K.’dir. Bu iki arkadaşım da Kastamonu’da ikamet eder. Görüntülerdeki benim burnuma çekmiş olduğum madde kesinlikle uyuşturucu madde değildir. Bu madde pudra şekeridir. Biz zaten arkadaş ortamında yabanca müzik dinlerken şaka, taklit amaçlı sanki uyuşturucu madde kullanıyormuşuz gibi yaparak eğleniyorduk. Bazen burundan sanki kokain çeker gibi bazen de esrarlı sigara içer gibi yapmış olduğumuz şakalar vardır. Ancak bugüne kadar yapmış olduğum bu şekildeki şakaları kesinlikle videoya çekmedik. Zaten bu görüntünün de benim haberim olmadan çekildiği aşikârdır. Benim kesinlikle hayatım boyunca kokain maddesi kullanmadım.”

 

pudra şekeri savunma

 

Kürşat Ayvatoğlu’na ait sosyal medya hesabı üzerinden ailesi aracılığıyla yayımlanan açıklamada ve ikinci ifadesinde uyuşturucu kullanımı ikrar edilmişti. Ayvatoğlu, Ak Partilileri üzmemek için kokain yerine ‘Pudra şekeri’ savunması yaptığını açıklamıştı.

 

 

Basına yansıyan tekrar gözaltına alındığı süreçte verdiği ikinci ifadesinde Ayvatoğlu’nun kullandığı ifadeler şu şekildeydi:

(Söz konusu video hakkında neler söyleyeceksiniz?)

Bu videodaki kokain maddesini kullanan şahıs benim. Daha önceki ifademde ben bu maddeden pudra şekeri olarak bahsetmiştim. Ancak videonun tam hali emniyette izletilince, olayın geçen yıl Kastamonu’da yaz aylarında yaşandığını hatırladım. Araçta arkadaşlarımla kokain kullandık. Videonun çekildiğinden haberim yoktu. Ben çekmedim. Bu videoyu çeken ve atan suç işlemiştir. Ben bu olayda mağdurum.”

 

pudra şekeri ifade

 

 

Nevşin Mengü’nün sunduğu Deutsche Welle yayınına katılan Kürşat Ayvatoğlu, kokain kullandığını kabul etmiş ve ilk ifadesinde “pudra şekeri” savunması yaptığını ikrar etmişti.

 

 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, 26 Mart 2021’de Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 190/2 ve 191/1 maddeleri uyarınca soruşturma başlatıldığı, şüphelinin kan, kıl ve idrar örneğinin alındığı, madde kullanımına ilişkin rapor işlemlerinin devam ettiği belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanılmıştı:

Hamza Kürşat Ayvatoğlu hakkında, bazı haber sitelerinde yayımlanan ‘pudra şekeri içti serbest kaldı’ şeklindeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Şüphelinin evi ve arabasında suç unsuru olabilecek deliller toplanmıştır. Akabinde ifadesi alınarak 27 Mart 2021’de mevcutlu olarak Başsavcılığımıza getirilmiştir. Dosya kapsamı ve delil durumuna göre değerlendirme yapılmış olup 5. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından şüpheli hakkında yurt dışı çıkış yasağı ve belirli yerlere başvuru şeklinde adli kontrol tedbiri uygulanmıştır. Ayrıca eylemin TCK 188 ve devamı maddeleri kapsamında olma ihtimali uyarınca soruşturma derinleştirilerek şüphelinin yanında bulunan ve kimlikleri tespit edilen diğer şüphelilerin yakalanması için kolluğa talimat verilmiştir. Soruşturma titizlikle devam etmektedir.”

 

başsavcılık pudra şekeri

 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Kürşat Ayvatoğlu’nun “pudra şekeri” savunmasını yaptığının değil, “pudra şekeri içti savunması ile serbest kaldığı” yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirten açıklama yayımlamıştı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da konuya ilişkin yaptığı açıklamada “pudra şekeri” atfını kullanmıştı:

“Satıcılığı ile ilgili henüz bir bulgumuz yok. Dönem dönem kullanıyormuş. Arkadaşlarının ifadelerine göre bu bir yerden satın almış ve temin etmiş. Bu ifade yüzde yüz doğru olmayabilir. Arkadaşları da pudra şekeri gibi kendilerini aklamak istiyor.”

 

“O, ‘Ben kulanmadım’ dedi. Bu başka bir şey dedi. Şeker diyebilir, pudra şekeri diyebilir, isterse kahve ve kolonya diyebilir, ne derse desin, umurumuzda değil. Bizim görevimiz ne? İşin doğrusunu bulmak. Diğer dört kişiyi de gözaltına aldı arkadaşlarımız.”

 

içişleri bakanlığı pudra şekeri

 

Kapak görseli: Onedio

Yorumunuzu yazınız...