Edward Snowden’in IŞİD’i ABD’nin Kurdurduğu Yönünde CIA’den Bilgi Sızdırdığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Soner Yalçın, Sözcü Gazetesi’nde 29 Aralık 2016 günü yayınlanan “Günaydın” başlıklı yazısında Edward Snowden’ın IŞİD’in kuruluşunda ABD’nin Merkezi Haber Alma Örgütü, bilinen kısaltılmış ismiyle CIA’nın rolü olduğunu ortaya koyduğunu iddia etmiş; ancak, durum pek öyle değil:

"The Guardian muhabiri Martin Chulov'a konuşan Ebu Ahmet adlı IŞİD komutanı, “Irak'ta Amerikan hapishaneleri olmasaydı şimdi IŞİD olmayacaktı. Bucca bir fikir fabrikasıydı; bizim ideolojimiz burada inşa edildi.”

Bu gerçeği çok kişi açıkladı:

CIA itirafçısı Edward Snowden, IŞİD-CIA ilişkisini deşifre etti.

V. Matuszov'dan R.Kadirov'a kadar Rus tarafı, Bağdadi'nin Amerikan Generali Davis Petraeus tarafından “devşirildiğini” açıkladı.

Herşey ortaydı aslında: Irak'ta, IŞİD'in doğrudan ABD askerlerini hedef alan tek eylemi yoktu!"

 

Mossad ya da CIA’nın IŞİD’i kurdurduğu iddiası popüler komplo teorilerindendir.

Edward Snowden’ın 2013 yılında sızdırdığı NSA belgeleri arasında bu yönde dokümanların yer aldığı yönünde bir algı var. Ancak, sızdırılanlar arasında IŞİD-CIA bağını ortaya koyan belgelerin olduğu gerçeği yansıtmayan bir husus.

16 Temmuz 2014 tarihinde Bahreyn’de faaliyet gösteren bir basın kuruluşu Snowden’ın İngiliz ve ABDli istihbarat örgütlerinin “Hornet’s Nest” adlı operasyon kapsamında Mossad’la işbirliği yaparak IŞİD’i kurdurduğu ve IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi’yi eğittiği yönünde bilgi sunan belgeleri sızdırdığını öne sürmüştü (ilgili haber: ISIS Leader Abu Bakr Al Baghdadi Trained by Israeli Mossad, NSA Documents Reveal) .

Hatta bazıları, 2009 yılında ABD Başkanı Obama’nın Ebubekir El Bağdadi’yi saldığını iddia etmişti. Tabiki bu iddianın da gerçeği yansıtmadığı ortaya konuldu.

Bu iddialara ilk kapsamlı yanıt olarak Time Dergisi 2014 yılı Temmuz ayında yayınlanan “Why Iran Believes the Militant Group ISIS Is an American Plot” başlıklı makalede, bu iddianın bir komplo teorisi olduğunu ortaya koydu.

The Snowden Hoax adlı internet sitesi ve Politifact de bu iddianın bir komplo teorisinden öteye gidemediği nedenleriyle sıraladı.

CIA, MI5/6, Mossad vb. bilimum istihbarat örgütü IŞİD’i kurdurmuş mudur? Yanıtını bilmiyoruz. Bildiğimiz şey ise, Snowden’ın sızdırdığı belgeler arasında bu yönde bir kanıt sağlayan dokümanın olmadığı.

Toparlayacak olursak: Soner Yalçın, Snowden’ın CIA-IŞİD ilişkisini ortaya koyan belge sızdırdığını iddia ederek hata yapmış.

 

ışid

 

IŞİD demişken, ilgili bir hatayı daha aktarmış olalım:

Melih Altınok, Sabah Gazetesi’nde 21 Mart 2016 günü yayınlanan “Sosyete uyuma!” başlıklı yazısında, 19 Mart 2016 günü sabahı İstanbul’un popüler mekânlarından İstiklâl Caddesi’nde gerçekleştirilen ve 5 kişinin ölümü 46 kişinin yaralanması ile sonuçlanan canlı bomba eyleminin zanlısını yanlış aktarmış okurlarına.

Bombalı saldırının hemen akabinde, söz konusu saldırıyı (Melih Altınok’un aktardığı çerçevede) Türkiye’de 81 ilde aranan 4 IŞİD üyesinden biri olan S.Y.’nin gerçekleştirdiği öne sürülmüştü. Ancak, daha sonra yapılan incelemeler, bombacının S. Y. değil, M.Ö., yani Mehmet Öztürk olduğunu ortaya çıkardı.

İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın konuya ilişkin yapmış olduğu açıklama şu şekildeydi:

"Bombacı Mehmet Öztürk'ün poliste daha önce herhangi bir suçtan kaydı olmadığı ancak ailesinde IŞİD'e yakın isimler olduğu ve poliste kayıtları olduğu belirlendi. İçişleri Bakanı Efkan Ala, yaptığı açıklamada bombacının IŞİD üyesi olduğunu bildirdi."

Yazısına verdiği başlıktan hareketle biz de seslenelim: “Köşe yazarı uyuma!”

 

Yorumunuzu yazınız...