Mısır’daki Karnak Tapınağı Üzerinde Samanyolu’nun Görüntülendiği Sanılan Görsel Aslında Fotomontaj Ürünü

 

Antik Mısır’da tanrı – kral kabul edilen Amon Ra adına M.Ö. 14. yüzyılda inşa edilenAmon Tapınağı olarak da bilinen Karnak Tapınağı, Mısır’ın Luksor şehrinin 2,5 kilometre uzaklığındaki El-Karnak köyünde bulunuyor.

 

misir-karnak-tapinagi
Fotoğraf: Wikimedia Commons

 

misir-karnak-tapinagi
Fotoğraf: Shutterstock

 

Dünyanın en büyük antik dinî yapısı olan Karnak Tapınağı üzerinde gece vakti Samanyolu’nun görüntülendiği sanılarak aşağıdaki görselin sosyal medyada paylaşıldığı görülüyor.

 

misir-karnak-samanyolu-fotosop

 

Montaj görseli gerçek sanarak aktaran paylaşımlardan bazı örnekler:

 

Sıradışı Görseller & Evreni Merak Ediyoruz:

” Mısır’daki Karnak Tapınağı üzerinde Samanyolu’nun görüntüsü.”

 

misir-karnak-samanyolu-montaji

 

Efe Elmas:

“Bu muazzam görüntü Mısır’da Al Karnak tapınağı sütunlarıyla hızlanmış samanyolu galaksisi. Bu tapınak Luxor’da bulunuyor. Samanyolunun Mısır’daki miti bir çok kültürün mitiyle benzerdir. Süte benzediği için milky way denen samanyolu arkaik bir inek Tanrıça olan Bat veya onunla sonraki dönem aynı görülen Hathor’un göksel inek formundayken sütünden oluşmuştur. Bazı araştırmacılar gökyüzünde bir kemer gibi uzanan Tanrıça Nut’un bedenin samanyolu olabileceğini düşünse de Nut daha çok tüm yıldızları içeren gecedir. Yine de göksel inek olan Hathor ile kopuk değildir. Antik Yunan’da da samanyolu Hera’nın sütünden meydana gelmiştir. Herakles sütü emerken, süt göğe fırlamış ve samanyolu oluşmuştur.”

 

Antik Uzaylılar:

“Mısır’da luksor tapınağı lotus çiçeği sütunları.objektif gökyüzüne odaklı. Sanki uzayın derinlerinde süzülen bir uzaygemisi hissi uyandırıyor zihinlerimizde değilmi.”

 


Görsel, kimliği tespit edilemeyen bir kişi tarafından birden fazla farklı fotoğrafın bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş.

Karnak tapınağı üzerinde Samanyolu Galaksisi’nin görseldeki gibi hizalanması mümkün değil.

 

samanyolu-galaksisi-tamami

 

Juan Carlos Munoz adlı astronom, Ay’ın büyüklüğünün orantılı olmaması, Samanyolu’nun gökyüzünde geceleyin bu kadar çoğunun görülemiyor olması, Karnak’tan Samanyolu’nun bu şekilde görülemiyor olması gibi nedenlerle paylaşılan görselin fotomontaj ürünü olduğunu aktarmıştı.

 


 

Munoz’un görselle ilgili silsilesinin Türkçemize çevirisi şöyle aktarılabilir:

1/ Bunun gibi kötü bir şekilde photoshoplanmış görüntülerde bir umut ışığı varsa, onları en azından bazı astronomik kavramları öğretmek için kullanabiliriz. Küçük 🧵

 

2/ Öncelikle, hoaxeye’a saygılar. Her türlü sahte fotoğrafın ayrıntılı analizi için onları takip edin! Ay’ın şeffaf olması gibi, bu görüntüyle ilgili en komik sorunlardan bazılarına zaten işaret ediyorlar…

 

3/ Ay şeffaf olmasa bile, hiçbir yerde o kadar büyük olmadığı için oraya yapıştırıldığını söyleyebiliriz. Ay’ın gökyüzünde ne kadar büyük göründüğünü abartma eğilimindeyiz, ancak aslında onu bir kol mesafesinde bir parmağınızla kapatabilirsiniz. Bana inanmıyorsan dene!

 

4/ Karnak’ın enlemi 25º Kuzey, ancak Samanyolu’nun çekirdeği yalnızca ~30º Güney enlemindeki yerlerden doğrudan tepeden görülebilir, Şili’deki Paranal Gözlemevi’nden aldığım bu görüntüdeki gibi:

 

5/ Ayrıca Ay’ın sol alt kısmındaki lekeyi görüyor musunuz? Bu Küçük Macellan Bulutu. Karnak’tan da göremezsiniz. Sadece ufkun üzerinde zirveye ulaştığını görmek için ~18º Kuzey enleminde olmanız ve onu gökyüzünde bu kadar yüksek görmek için çok daha güneyde olmanız gerekir.

 

6/ Samanyolu’nun o görüntüsü tüm gökyüzünü gösteren bir görüntü. Samanyolu’nun bu kadarını aynı anda göremiyoruz! Dünya Güneş etrafında dönerken, bazen çekirdeği (kuzey yazında/güney kışında) ve bazen de dış diski (kuzey kışında/güney yazında) görebiliriz > >

 

7/ ESA’nın Gaia misyonundaki bu tüm gökyüzü haritasında olduğu gibi, tüm gökyüzünü bir kerede göstermek için Samanyolu’nu “açmak” mümkündür. Yukarıdaki sahte görüntüye ya bunu ya da benzer bir tüm gökyüzü görüntüsünü yapıştırmışlar.

 

Yorumunuzu yazınız...